Останнім часом спостерігаємо тенденцію до пакування м’яса птиці з фіксованою вагою. Нова дозувальна система - оптимальне рішення для птахопереробних виробництв, що зводить до мінімуму помилку при підсвічуванні та пакуванні продукту і водночас мінімізує кількість робочих місць.
Коли виробник заявляє певний мінімальний обсяг консервованого продукту, він часто переповнює банки, щоб виконати норму заявленої ваги. Як результат, він віддає частину своєї продукції безкоштовно. Проте цю проблему можна звести до мінімуму, використовуючи дозувальну систему фірми «Cabinplant» для фруктів та інших консервованих продуктів. Таким чином виробник зможе повернути вкладені кошти через рік завдяки зменшенню витрати сировини і скоротити видатки на вкладену роботу, а також багато інших виробничих витрат.
Дозувальна система фірми «Cabinplant» гарантує безліч переваг при зважуванні та консервуванні, наприклад, фруктів одного сорту, але різних розмірів. Одна з них, зокрема, полягає в тому, що комбінована мультиголовка безперервно підлаштовується під певну кількість свіжого продукту, який надходить, з метою оптимізації зважування і отримання чистого свіжого продукту. Досвід показує, що можна заощадити до 10% сировини, не знижуючи заявлену мінімальну вагу в банці.
Опис схеми мультиголовкового дозатора
Завантажувальна воронка Завдяки вібрації або круговому обертанню завантажувальна воронка розподіляє продукт у віброжолоби/шнекові канали
Віброжолоби/шнекові канали рівними потоками завантажують продукт у накопичувальні чаші.
Накопичувальні чаші із накопичувальних чаш продукт завантажується у чаші для зважування
Чаші зважування − комп’ютер визначає продукт, що надходить у чаші, чи частини порцій. Після цього він підраховує порції, що містяться в зважувальних чашах, і вибирає найбільш відповідні комбінації для отримання заданої ваги.
Комп’ютери − тут використовують найсучасніші технології передавання даних, забезпечення лінії гнучкості та абсолютну точність дозування.
Накопичувальний бункер вибрані порції продукту, які найбільше відповідають параметрам заданої ваги, із зважувальних чаш скидають у накопичувальний бункер, а потім спрямовую у бункер синхронізації.
Бункер синхронізації − відкривається відповідно до синхронного сигналу, який вказує на те, що розподільний пристрій або упаковка для продукту зайняли точно задане місце внизу і готові прийняти продукт.
При наповненні банок продуктом, розміри якого приблизно дорівнюють за діаметром тарі, в мультиголовковий дозувальний комплекс внизу вбудовують круглий вакуумний стіл для наповнення банки. За рахунок збільшення частоти вібрації системи можливим стає навіть наповнення банок продуктом, діаметр якого перевищує діаметр самої жерстяної або скляної банки. Таке рішення усуває численні проблеми, що виникають при закриванні переповнених банок.
Технологія фірми «Cabinplant» дає змогу наповнювати і закатувати до 200 банок на хвилину. Вона призначена для роботи в вологій атмосфері 24 години на добу. Крім того, обладнання може бути підібрано для роботи з різними видами фруктів. Це забезпечує суттєві переваги при переробці сезонних продуктів, дає змогу збільшити тривалість періоду використання системи та, відповідно, економічний ефект від її використання.
Переваги зважування і дозування м’яса птиці мультиголовковим дозатором
Останнім часом спостерігаємо тенденцію до пакування м’яса птиці з фіксованою вагою. Мережі супермаркетів концентрують свої зусилля на зниженні витрат та оптимізації контролю товарів. Продукти з фіксованою вагою найбільше відповідають інтересам мереж. В результаті обробники м’яса птиці змушені шукати способів, щоб зменшити помилки при фасуванні готової продукції, скорочують свої витрати та підвищують ефективність виробництв, щоб забезпечити конкурентоспроможність власної продукції на ринку.
Винахід мультиголовкових дозаторів із шнековою системою подавання продукту відкрив великі можливості для застосування сучасних технології дозування продуктів у птахопереробній промисловості. Нова техніка істотно скорочує кількість робочих місць на виробництві, адже мультиголовкові дозатори є повністю автоматизованими системами. Оператор необхідний тільки для кінцевої фази операції – орієнтування шматочків курятини на пластиковому лотку.
Шнекова мультиголовкова дозувальна система є оптимальним рішенням для птахопереробних виробництв, що зводить до мінімуму помилку при підсвічуванні та пакуванні продукту і водночас мінімізує кількість робочих місць. За ціною нова техніка відповідає обладнанню, яке працює на інших технологічних рішеннях. Однак простий арифметичний розрахунок економії коштів від використання в довгостроковій перспективі мультиголовкового дозатора зі шнеком дає змогу поставити нову технологію поза конкуренцією.
Приклад
Клієнт – відомий переробник домашньої птиці − заощадив 678000 євро на рік, вклавши гроші в покупку мультиголовкового дозатора зі шнековою системою подавання. Нова технологія дала змогу суттєво скоротити перевищення продукції, завдяки чому термін окупності обладнання становив 18 місяців. Тобто: 100х4,5х60х0,01х15х250х0,67 = 678,375 євро (продукт: курячі стегенця, 100 упаковки/мін, 4,5 кг установна вага, 15 робочих годин на день, 250 робочих днів на рік, 0,67 євро вартість 1 кг продукту).
Зауважимо, що сума відповідно до розрахунків відображає економію тільки за продукт. Тому ще варто врахувати економію за оплату праці.
Також варто підрахувати, скільки вартує затримка у придбанні цього обладнання:
A x B x 60 x 0,01 x C x D x E, де 60 −- кількість хвилин/годину,
0,01 – 1% від встановленої ваги;
A − упаковки/хвилину;
B – встановлена вага, кг;
C − робочі години/день;
D − робочі дні/год;
E – вартість 1 кг продукту.
Окрім м’яса птиці, мультиголовкові дозатори зі шнеком можна також ефективно застосовувати для дозування як свіжої, так і маринованої свинини та м’яса, рибного філе та морепродуктів.
Незалежно від того, в якій упаковці Вам потрібно розфасовувати продукт: банку, пакет, у лоток або в пластикове відро, «Cabinplant» розробляє необхідний розподільний інструмент, здатний виконати таке завдання.
Матеріал надано компанією «Штайнер-Україна»
Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації