Ще в давнину в Індії барбарис був відомий як лікарський засіб, що очищає кров, рятував він людей при таких захворюваннях, як цинга і жовтяниця.
Сьогодні, вивчивши хімічний склад барбарису і переконавшись, що, крім ударної дози вітаміну С, він містить глюкозу, фруктозу, ефірні олії, органічні кислоти, дубильні речовини й алкалоїд берберин, ми розуміємо, у чому користь барбарису, і високо цінуємо цей чагарник, який захищає грона своїх темно-червоних ягід гострими і чіпкими колючками.
Барбарис – гарна і невибаглива рослина (її ще називають «північним лимоном»), що нараховує всього близько 500 різних видів. Цей чагарник особливо поширений у Криму і на Кавказі. Він любить тепло і відкриту сонячну місцевість. У дикому вигляді зустріти його в Україні можна на лісових галявинах і на схилах пагорбів із південного боку. У наших широтах прижилися кілька видів барбарису – звичайний їстівний, барбарис Тунберга й Оттавський. Барбарис Оттавський – декоративний чагарник. Він є гібридом двох перших видів, а його сорт “Суперба” навіть отримав премію англійського королівського садівничого товариства.
Використання барбарису
На Кавказі ягоди барбарису заведено вживати як приправу до м’ясних страв, зокрема вони стануть обов’язковим інгредієнтом у плові. Барбарис – приправа для плову, яка поряд із шафраном та індійським кмином вважається незамінною спецією. Висушені ягоди (темно-червоний або чорний барбарис) доповнюють колірну палітру страви, надають смаку вишукану кислинку і збагачують аромат.
Завдяки великій кількості вітаміну С, ягоди барбарису можуть замінити лимон у вітамінних та інших напоях, що освіжають. Молоде листя рослини, багате на яблучну кислоту, можна вживати у маринадах і додавати в салати. У Середній Азії ягода барбарису, висушена і перетворена на порошок, є приправою до бульйонів на баранині, люля-кебабів і, звичайно, до шашликів.
Барбарис у кулінарії дуже широко використовують для приготування желе, соків, сиропів і шербетів. Вельми хороший він і як інгредієнт у пікантних соусах. Рекомендуємо при нагоді спробувати варення з ягід барбарису, воно надзвичайно смачне.
Калорійність барбарису дуже невисока, вона становить всього 29,6 ккал на 100 г продукту. Харчова цінність: вуглеводи – 7,9 г, білки і жири – 0 г.
Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації