Конференція Meat Forum відбулася нещодавно в Києві. Її учасником і партнером виступила Асоціація «М’ясної галузі», виконавчий директор якої Микола Бабенко розповів про враження від цієї події та розкрив власний погляд на проблеми індустрії, шляхи їх подолання та перспективи розвитку.
– Пане Миколо, Асоціація «М’ясної галузі» разом із партнерами доклала чимало зусиль цього року для популяризації Meat Forum. Які ваші враження від цієї події, чи справдилися ваші очікування?
– Цілком справдилися. Meat Forum пройшов конструктивно, важливі повідомлення до представників м’ясної індустрії донесені. Це було видно по тим запитанням, які цікавлять учасників, і невдовзі ми побачимо, якими будуть їхні подальші кроки. Конференція є знаковою через те, що м’ясна галузь знаходиться на порозі змін. Ми сподіваємося, що ті стратегії та рішення, які запропоновані Асоціацією «М’ясної галузі» ринку, допоможуть його учасникам трансформуватися і не тільки зберегти наявні виробництва, а ще і масштабувати їх.
– В червні поточного року Асоціація «М’ясної галузі» оголосила про започаткування Програми «Нове свинарство 2025». Які основні кроки передбачені нею?
– Мені часто доводиться чути, що вирощування свиней стосується лише свинарів, проте насправді вирощування є елементом більшого. Не випадково повна назва нашої ініціативи звучить так: Програма розвитку м’ясної галузі «Нове свинарство 2025». Варто завжди пам’ятати, що ланки сировини та її переробки знаходяться в одному ланцюгу. Не повинно бути, щоб якась його частина була недооцінена або переоцінена. Коли товарні свині у закупівлі дуже дешеві, то потерпають ті, хто займається вирощуванням свиней. Коли ціни на свиней дуже високі, то страждають переробники і споживачі свинини, падає попит і продажі, покупці віддають перевагу іншим видам м’яса. Наше завдання – збалансувати інтереси всіх гравців двох гілок цього дерева, щоби ринок став прогнозованим, аби він мав чітку стратегію розвитку, спрямовану на подвоєння обсягів споживання свинини в середині країни, а також на реалізацію експортного потенціалу м’ясної галузі. Висока ціна на свиней, обумовлена високою собівартістю їх вирощування, фактично закрила перед Україною двері на зовнішні ринки. Вітчизняна свинини там не конкурентоздатна через свою дорожнечу. Вища ціна є тільки в Китаї. Наша країна впродовж багатьох років була серед 10 найбільших світових імпортерів свинини. Україна знову нарощує обсяги імпорту м’яса свиней. Оскільки на внутрішньому ринку штучно створено дефіцит свиней, що провокує постійне підняття цін на них. З іншого боку, навіть за умови подорожчання на 48% напівтуш свиней у Європейському Союзі за минулий рік, вироблена там свинина залишається дешевшою, ніж із свиней, вирощених в Україні.
– Спілкуючись із деякими учасниками конференції, я запитував, чи не розглядають вони в описаному вами ланцюгу і ланку ритейлу? Не секрет, що торгові мережі закладають у ціні “запасні” 20 грн на 1 кг свинини на коливання ціни на живих свиней, щоби не міняти постійно цінники.
– У цьому ланцюгу є два резерви для зменшення ціни для кінцевого споживача: 1-й, про який ми вже неодноразово заявляли публічно, – зниження собівартості у вирощуванні свиней, де перевитрати на корми та ветеринарні препарати складають 8 млрд грн щороку. Ці кошти сплачують фактично кінцеві споживачі за рахунок вищої ціни, фінансуючи з власної кишені порушення технології, зловживання, фальшування, які мають поширену практику у свинарстві.
2-гий резерв здешевлення свинини для кінцевого споживача – стабільна і прогнозована ціна на живих свиней. Наша асоціація доклала вже багато зусиль для цього. Ми маємо надію, що наступним кроком торгові мережі відмовляться від практики встановлення додаткової стабілізуючої націнки, що досягає 20 грн на кожному кілограмі свинини. Асоціація «М’ясної галузі» взаємодіє з мережами ритейлу, які впливають на формування ціни на ринку, насамперед, розраховуємо на підтримку Metro, Ашан, Фоззі, Сільпо, Novus, АТБ. Вирощування та переробка готові взаємодіяти, щоби забезпечувати сталі відпускні ціни, завдяки чому у операторів торгівлі зникне потреба закладати стабілізуючу націнку, і свинина стане більш доступною для споживачів.
– Чи передбачено в програмі «Нове свинарство 2025» місце для фермерів і власників приватних домогосподарств, які займаються вирощуванням свиней? Вони зазвичай потерпають від більших витрат та ще й отримують нижчу ціну, ніж промислові свинокомплекси.
– Дійсно, існує така проблема. У невеликих ферм часто перевитрати кормів і ліків ще більші, ніж у великих. А ще нижча ціна на свиней, яку їм пропонують переважно нелегальні бійні. Вирішить проблему кооперація, чим уже ми і займаємося. Кооператив – зручна й ефективна форма, в якій кожен із учасників має гарантії сталого та прогнозованого прибутку, відкритих і довготривалих відносин. Ми працюємо над залученням м’ясопереробних заводів до фінансової підтримки невеликих виробників свинини задля забезпечення останніх доступом до сучасної генетики та передових технологій. Ми прагнемо, щоб усі виробник незалежно від їхнього розміру (великий агрохолдинг, середній свинокомплекс чи сімейна ферма) були в однакових умовах і мали змогу забезпечити найнижчу собівартість: у годівлі сухими кормами – 25 грн, а рідкими кормами – 15 грн за 1 кг живої ваги. Завдання, яке поставила перед собою Асоціація «М’ясної галузі», полягає в тому, щоби ці технології стали масовими та доступними.
– Відомо, що Програма «Нове свинарство» реалізується у співпраці із Центром підвищення ефективності в тваринництві, засновником і керівником якого ви є. Прошу розкрити роль Центру у цій справі.
– М’ясопереробники в Україні зазвичай не є експертами із вирощування свиней. Залучивши у партнери Центр підвищення ефективності в тваринництві, який має унікальний 8-річний антикризовий досвід виведення свинокомплексів із передбанкуртного стану, Асоціація «М’ясної галузі» здатна фахово реагувати на виклики та проблеми, пов’язані з вирощуванням свиней, насамперед, щодо собівартості та перевитрат. Інакше кажучи, Центр підвищення ефективності в тваринництві створює технологічну базу для підприємств м’ясної галузі, які вирощують свиней чи мають намір зайнятися цією діяльність, а так само тим, які на кооперативних засадах долучаються до вирощування і хочуть мати частку прибутку з вирощування. Ми всі працюємо на собівартість вирощування 25 і 15 грн/кг живої ваги свиней, що у підсумку забезпечує доступність свинини для кінцевого споживача.
– Пане Миколо, нещодавно Асоціації «М’ясної галузі» виповнилося 2 роки з моменту її заснування. Які нові можливості та переваги здобуте той, хто вирішить: Асоціація «М’ясної галузі» – це те об’єднання, в якому мені варто бути, а не лише спостерігати.
– Переваги тут очевидні. У глобальних процесах, на глобальному ринку доступ до сучасних технологій, до експорту, до комунікації з владою на рівні центральних органів, до вирішення проблеми дефіциту сировини легше забезпечити через професійне об’єднання. Асоціація «М’ясної галузі» – це та організація, що є не тільки голосом всієї м’ясної галузі, вона відстоює інтереси галузі на внутрішньому та на глобальному ринках, де рівень гравців значно вище, і ці гравці, як правило, поєднують переробку та вирощування. Ми інтегруємо українську м’ясну галузь у глобальний ринок, створюємо умови для того, щоби вона була конкурентоздатною у світі, а наші учасники асоціації розвивали і збільшували свої бізнеси. Вітаючи чинних членів нашої асоціації з 2-річчям з моменту її заснування, запрошую всіх, хто поділяє наші принципи ведення бізнесу, до участі та співпраці!
Олександр Кривенко
Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації