У 2022 році в Україні пройде міжнародний сирний конкурс World Cheese Awards. Для нас це велика честь, нарешті, стати частиною міжнародної сирної культури.
Отож, як тільки з’ясувалось, що World Cheese Awards буде проведений у нас, ми запросили до Києва Джона у рамкам пошук у майбутньої локації для конкурсу. Це все не спроста, оскільки локація має відповідати всім затвердженим правилам WCA. Мені було дуже приємно і цікаво з ним поспілкуватись. І цією емоцією хотілось би поділитись з вами, тож я залишаю тут частинку інтерв’ю
Оксана: Як ви гадаєте, наскільки важливий такий конкурс, як World Cheese Awards, для нашої країни, для українських сироварів? І коли ви почали проводити цей конкурс в Англії?
Джон: Гільдія вишуканої їжі і ми, організатори World Cheese Awards, почали цю справу у 1988 році, коли пейзаж в Англії виглядав зовсім інакше. Мережі супермаркетів тоді мали багато влади і вони продавали в основному плавлений сир, зроблений на великих заводах. Він продавався без особливої романтики і театру. Через це сировари в Англії перестали були настільки популярними, їх ставало все менше і менше. І ми подумали, що нам треба щось зробити для того, щоб допомогти «маленьким людям»: як маловідомим сироварам, так і маловідомим торгівцям. Насправді, World Cheese Awards був створений для того, щоб пролити світло на сироварів-ремісників. Спочатку із Англії, а тепер вже й з усього світу.
Оксана: Чи пам’ятаєте ви першого переможця?
Джон: Аа, перший переможець. Я знаю, що сир зробив пілот RAF, він був капітаном групи. Його, здається, звали Хатчінстон Сміт. Він і був першим переможцем у 1988 році.
Оксана: Як гадаєте, чи можете Ви зі свого боку урізноманітнити цей конкурс? І чи є у Вас якийсь план по зміні локації конкурсу в майбутньому?
Джон: Так, років 10 чи 12 назад у World Cheese Awards почалась тенденція проводити один рік у Лондоні, а наступний рік – за кордоном… один рік у Лондоні, а наступний – за кордоном. Але тепер мені здається, що все більше і більше в нас з’являється країн, регіонів, котрі дійсно зацікавлені у тому, що провести World Cheese Awards у себе. І тепер в нас вже велика черга із таких бажаючих. Я люблю це описувати як «Формула 1», тільки із сиром. Ми наче їдемо по різним країнам, по всьому світу, щоб відмітити artisan cheese makers. І дійсно, цей процес просто об’єднує чудовий сир і чудових людей!
Оксана: Чим цей конкурс цікавий для пересічних споживачів?
Джон: Всім подобається сир, але у world cheese awards дійсно щільний графік для професіоналів. Туди приїжджають журналісти, а також серйозні покупці не тільки сиру, але і їжі, люди, що формують загальну думку і люди, що працюють в молочній індустрії. Є і наші судді, вони збираються разом на цьому конкурсі, але в основному це дійсно важливий захід саме для споживачів. Ми бачимо все більше і більше людей, котрим подобається купувати сир і мати його вдома. Цей конкурс для тих, хто хоче більше дізнатися про сир, зрозуміти звідки він, дізнатися особистість сиру.
Оксана: А скільки зараз у вас суддів в суддівській кімнаті, коли ви проводите цей фестиваль?
Джон: у нас колегія із приблизно 400 суддів і тільки 250 приїжджають кожного року. Деякі із них іноді не можуть приїхати або ми їх ставимо на ротацію. Мені здається, що в минулому році суддів було більш, ніж із 40 країн. А це дуже велика кількість.. І сир відповідно із такої ж кількості країн.
Оксана: І у вас ротація відбувається кожного року?
Джон: Так, іноді. Кожен рік різний – іноді, люди не можуть приїхати. Нам подобається мати велику кількість місцевих суддів із тієї країни, в якій ми знаходимось. Для нас важливо, щоб кожен куточок земної кулі був представленим. І ви побачите на фінальній панелі, коли дійде до останніх етапів конкурсу, що ми стараємося, щоб були представлені сири із різних країн. Всі говорять однією мовою, це дійсно цікаво, коли ми об’єднуємо команди. У вас можуть бути чоловіки, жінки, старі, молоді, дуже різні сировари, журналісти і покупці. Ми стараємося змішати всіх. І насправді дійсно існує спільна мова насолоди, розуміння і бажання просувати чудовий сир.
Оксана: Який Ваш улюблений сир чи декілька сирів?
Джон: Я не можу відповісти на це запитання! Я можу відмітити, що це для мене несправедливе запитання, тому що я організатор world cheese awards і в мене може бути багато проблем, якщо я назву конкретний сир! Але я можу сказати, що моя перевага до конкретного сиру змінюється разом з порою року. Деякі сири краще їсти в конкретний час. Я можу мати декілька варіантів вибору. Але взимку я точно надаю перевагу британському Стілтону – дивовижний сир! Але в такій же мірі я люблю сири Біллі Балу – це маленький виробник в Англії. Окрім цього, нашим чинним чемпіоном світу являється Тамуас із Норвегії – сир у стилі Гауди, котрий я би сказав чудовий! Також я великий прихильник Корноульського Керна, котрий переміг декілька років тому. Цей сир зроблений в Корноулі на південному заході Англії. Так що, в мене багато улюблених сирів…
Автор статті: Оксана Чернова
Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації