Якої інформації на нашому порталі Вам би хотілося бачити більше?
The contemporary market of oil-and-fat products (butter, spread, butter and cream-vegetable paste, margarine) is constantly developing and is very competitive. The manufacturers have to analyze the range of production all the time, improve its quality and consumer properties, and reduce its manufaсturing cost. To achieve the desired operational...
Одним із передових методів підвищення харчової цінності борошна є використання сухої пшеничної клейковини (СПК). Це не лише білковий збагачувач борошна, а й натуральний наповнювач,...
Дані Національної асоціації молочників, про те, що 35% молочних заводів працюють в збиток ― завищені, на сьогодні ця цифра становить 25-30%.
«В Україні близько 25-30% молокозаводів ― збиткові, оскільки в нашій країні дуже довгі маршрути по збору молока. Крім того, молока дуже мало. Його збирають з різних куточків країни, тому немає великих партій для поставок. Також в приватних сільських господарствах дуже багато молока, яке не відповідає стандартам якості, що значно ускладнює логістику», ― сказав Томич.Про це повідомив глава Асоціації фермерів України Іван Томич, пише «ГолосUA».
За його словами, очікувати подорожчання молочних продуктів не варто.
«Ціни на молочну продукцію в роздрібній торгівлі і так знаходяться на межі можливих. І якщо підприємства піднімуть вартість продукту, то буде спостерігатися зниження купівельної спроможності. Адже споживання молочної продукції і так впаде, оскільки більшість українців не можуть дозволити собі її купувати. Тому підняття цін не призведе до позитивного результату», ― зауважив експерт.
Він зазначив, що зараз сільські жителі продають літр молока менш ніж за 4 грн або взагалі відмовляються його продавати.
«Це є додатковою проблемою для того, щоб у переробних підприємств була достатня кількість сировини», ― резюмував Томич.
Джерело: Agravery.com
Додати до закладок | Підписатись | Версія для друку |
02/06/2017
|
128
|