Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію


*********
Останні новини
Останні новини
Ферми Львівщини залучаються фінансовою підтримкою з Європи
14.11.2012р.

Проект «Надання послуг з управління двома ланцюгами...

Українська кукурудза буде експортована в Китай до кінця року
13.11.2012р.

Україна завершила узгодження фітосанітарних вимог...

У 2012 році виробництво української курятини зросло на 5%
13.11.2012р.

Птахогосподарства України поступово нарощують...

Українські аграрії виробили 1,3 мільйона тонн цукру
09.11.2012р.

Українські аграрії поставили на переробку 14...

Опитування
Опитування

Яким чином рекламуєте свій продукт на ринку?

1371
25.06.2010р. |
Гофротара здобуває позиції

Зростає кількість продуктів харчування, а відтак і кількість упакування, в якому їх реалізують. Якщо покупець спочатку бачить упаковку товару на полиці, то підприємець частіше звертає увагу на упаковку, в яку продукт запаковуватимуть на складі та транспортуватимуть до місць роздрібної торгівлі. І у цьому випадку важливим є не лише зовнішній вигляд, а й її якість, міцність та надійність.

«Ми прагнемо бути кращими та працювати з кращими» – це девіз перспективного молодого підприємства – Луганського гофротарного комбінату. Сфера його діяльності – виготовлення гофротари, упаковки, зокрема транспортної, та упаковки для різноманітних товарів для харчової, автомобільної, медичної, важкої промисловості тощо. За словами Сергія Батлука, начальника відділу збуту комбінату, виробництво гофротари – один із найдинамічних ринків, який дуже активно розвивається в Україні та й у світі загалом завдяки екологічно чистій сировині та екологічному виробництву. «Нині ми вже почали відмовлятися, а згодом зовсім відмовимося від поліетиленових упаковок, які забруднюють дозвілля, – розповідає Сергій Батлук. – Саме тому ми виготовляємо майже всі види гофротари, за якою майбутнє».

Підприємство, наприклад, пропонує чотириклапанний стандартний ящик бурого, білого та блакитного кольорів, розміри якого варіюються. Виготовляють його на автоматичному обладнанні, на упаковку наносять триколірний флексографічний друк, аби ящик виглядав привабливо та містив необхідну інформацію про продукт. Крім того, Луганський комбінат пропонує гофрокартонну упаковку складного висівання із триколірним флексодруком. Як розповідає пан Батлук, для кожної із таких упаковок потрібен особливий штамп, який вирізає її ротаційним методом (круглий штамп) або плоским висіканням (плоский штамп). Сфера галузей, які використовують такі упаковки, доволі широка – це м’ясна, кондитерська, лікеро-горілчана промисловість, виробництво напівфабрикатів та автомобільна галузь. Популярні серед виробників солодощів і кондитерські лотки із широким вибором конструкцій.

Сировина, яку використовують на підприємстві, лише з-за кордону. Сергій Батлук пояснює: «Наша продукція – із якісної сировини з Росії, Прибалтики, Молдови та Білорусі, зокрема з Світлогорського целюлозно-картонного комбінату (Білорусь), «Монді Бізнес Пейса Сиктивкарський» (Росія). Ми відмовилися від вітчизняного ринку, адже виробник сировини на українському ринку – господар і може впливати своєю продукцією на ринок. Ми від цього ринку відійшли і почуваємо себе вільніше».

Для виготовлення гофрокартонної тари та упаковки на комбінаті використовують, в основному, автоматичне обладнання: гофроагрегатWJ150-2200-F-I формат 2200 мм, виробляє 4,5 млн. м2 тари на місяць, виробництва «Цзиншань Маш» з Китаю; автоматичну лінію з виробництва стандартного 4- клапанного ящика з двоколірним флексодруком P1000-FF, типорозмір 2500 х 1000 ммдля виготовлення LMC з автоматичною пакувальною лінією Signode USB Mono; автоматичну лінію з виробництва стандартного 4- клапанного ящика з трьоколірним флексодруком P660-6618, типорозмір 1800 х 660 для виготовлення LMC з автоматичною пакувальною лінією Signode USB Mono; автоматичну лінію з виробництва стандартного 4-клапанного ящика з трьоколірним флексодрукомP660-6618, типорозмір 1800 х 660 для виготовлення LMC з автоматичною пакувальною лінією Signode USB Mono; автоматичний плосковисікальний прес LS-1670-Sвиготовлення Li Sheng Machinery Co., LTD; автоматичний пакувальний комплекс Signode. Нині на Луганському заводі гофрокартонної тари встановлюють транспортну автоматизовану лінію.

Географія замовлень продукції Луганського гофротарного комбінату – майже вся Україна. Західна Україна лише частково користується послугами заводу, оскільки, за словами пана Батлука, у цьому регіоні є проблеми із логістикою: «Ми б надсилали свою продукцію і західним підприємцям, але пальне нині коштує стільки, що споживачам невигідно враховувати доставку у вартість продукції». Із луганським комбінатом працюють підприємці-харчовики із Києва, Івано-Франківська, Одеси, Харкова, Донецька, Запоріжжя, Дніпропетровська та інших міст. Це компанії «Хортиця», «Кримський винний дім», «Щедрий дар», «Рідна марка», «Стимул», Новокаховський сирзавод, «АВК», Євпаторійський винзавод, «Світязь» тощо.

Христина ДРОГОМИРЕЦЬКА

Теги та ключові фрази
гофротара підприємства, виготовлення гофротари, статистика випуску гофротари в україні, гофро тара ринок україни, ринок гофротари в Україні 2012, види гофротари, виготовлення гофротари та упаковки, споживання гофротари в україні, Підручник Технологія виробництва продукції з гофрокартону гофротари, Світові виробники солодощів та їх екологічно чиста продукція
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

Коментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   



Інші статті
04.01.2011р.

Крокуємо у ногу з часом

«Структура ринку молочних інгредієнтів за останні 3–4 роки фактично не змінилася. Так, на ринку з’являються нові виробники, нові продукти, але їхня частка не настільки велика, щоб кардинально змінити ситуацію. Лідерство на ринку України, як і раніше, належить закордонним компаніям-виробникам, які націлені на інновації та новітні технологічні рішення і відіграють роль провідного «локомотива» молочної галузі», – розповіла кандидат технічних наук, заступник директора з науки та зовнішньоекономічних зв’язків компанії «Продсервіс» Тамара Ілляшенко.

04.01.2011р.

Особливості виробництва ковбас

Для кожного виду ковбасних виробів є певний процес виготовлення, затверджено технологічні інструкції та рецептури. Суворе дотримання рецептів, технології та санітарного режиму процесу є обов'язковою умовою одержання високоякісних ковбасних виробів.

Більше статей за тегами
 Реклама: seroquel | Обеспечивают низкое трение при движении на высоких скоростях | Миостимулятор Gym Flex за 790 р: миостимулятор. . сухой трансформатор . Отдых - Зима - 2010: отдых во Французской Полинезии.
При використанні матеріалів посилання на www.harchovyk.com (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.