З 25 по 27 жовтня в Міжнародному виставковому центрі...
За розрахунками ФАО, загальне поголів’я свиней на...
За ІІІ квартали 2017 року всіма категоріями...
Низька рентабельність змушує виробників зменшувати...
Якої інформації на нашому порталі Вам би хотілося бачити більше?
Нині продовольчий сектор потребує високої якості упаковки для продуктів харчування, адже саме вона гарантує краще збереження продукції та приваблює споживача естетичним виглядом виробу. Тому потреби до упаковки, термінів зберігання, захисту від біологічних та хімічних забруднень, забезпечення зручності в користуванні, якості та дизайну стали жорсткішими.
Саме тому перспективним напрямом у створенні полімерної упаковки, яка б відповідала всім згаданим вимогам, є її виробництво з багатошарових бар’єрних плівок. До того ж виробництво такої упаковки дешевше за рахунок меншої ваги, а ціна нині відіграє вирішальну роль у виборі постачальника. Тому переваги упаковки, виготовленої з такої плівки, очевидні.
Виготовлення якісної бар’єрної плівки для упаковки харчових продуктів можливе тільки на високотехнологічному, сучасному обладнанні. В цьому сегменті фірма „Аксіом Проджектс Україна” може запропонувати багатошарові видувні установки BramptonEngineeringInc. (Канада) та спільного підприємства MamataBramptonEngineeringPvt. Ltd. (MBE, Індія).
Через сильну конкуренцію на українському ринку виграє той, хто не просто пакує свій товар, але й надає вишуканого, естетичного вигляду та стильної форми упаковці. Власне, нетрадиційність і висока естетична привабливість упаковки є головними факторами успіху на ринку.
Тому починає зростати попит на імпортне обладнання, яке здатне забезпечити випуск упаковки для найбільш вимогливих споживачів. Нині пакети, виготовлені на неякісному обладнанні, вже не відповідають потребам ринку через незадовільну якість спаяного шва, нестабільні або недостатньо високі механічні властивості, низьку продуктивність, високий процент дефектів. Крім цього, на старому обладнанні, яке призначене для виготовлення пакетів з моноплівок, неможливо виготовляти упаковку з соекструзійних багатошарових плівок через ряд технічних і технологічних причин. Через це відбувається модернізація пакетозварювального виробництва.
Донедавна ринок гнучкої упаковки був переважно представлений насамперед традиційними господарськими пакетами з вирубною і петльовою ручкою, пакетами типу „майка”, „рейтер”, „фасовка” і „сміття”. Ці пакети і сьогодні користуються стабільним попитом. Однак, за нашими прогнозами, найбільш популярними будуть пакети типу Zip-Lock, Doy-Pack і Wicket (для упаковки хліба и курятини).
Останній із згаданих типів пакетів зацікавить виробників хлібобулочних та м’ясних виробів. В Європі та Америці пакування хліба та курятини у такі пакети є нормою. В Україні упаковка в такі пакети цих продуктів ще не є такою популярною, але із впровадженням більш суворих санітарних вимог це стане необхідністю. Для виробництва цих пакетів ми пропонуємо сучасне обладнання серіїVega, виробництва компанії MamataMachineryPvtltd.,Індія. Обладнання вирізняється надійністю, продуктивністю та якістю виготовлюваних пакетів.
Отже, як бачимо нині на ринку виграє той виробник, чия упаковка найбільш естетична і практична, адже, як кажуть, зустрічають за одягом.
Сергій Гаєвський, менеджер з маркетингу „Аксіом Проджектс Україна”
Додати до закладок | Підписатись | Версія для друку |
«Структура ринку молочних інгредієнтів за останні 3–4 роки фактично не змінилася. Так, на ринку з’являються нові виробники, нові продукти, але їхня частка не настільки велика, щоб кардинально змінити ситуацію. Лідерство на ринку України, як і раніше, належить закордонним компаніям-виробникам, які націлені на інновації та новітні технологічні рішення і відіграють роль провідного «локомотива» молочної галузі», – розповіла кандидат технічних наук, заступник директора з науки та зовнішньоекономічних зв’язків компанії «Продсервіс» Тамара Ілляшенко.
Особливості виробництва ковбас
Для кожного виду ковбасних виробів є певний процес виготовлення, затверджено технологічні інструкції та рецептури. Суворе дотримання рецептів, технології та санітарного режиму процесу є обов'язковою умовою одержання високоякісних ковбасних виробів.
30/08/2017
|
156
|
30/07/2015
|
79
|