Открытие рынка Евросоюза может стать серьезным...
Сотрудничество Украины и Канады может существенно...
В Украине начал работу проект Европейского Союза в...
Бытует мнение, что блюдами молекулярной кухни могут...
Усі добре знають, що молоко – це важливе джерело поживних речовин, вітамінів, мікро- і макроелементів. Однак цей продукт має властивість швидко псуватись. Як його правильно зберігати і переробляти? Таке питання нині особливо непокоїть фермерів, бо вирішення цієї проблеми дасть їм шанс бути не лише виробниками, а й продавцями молока, тобто сприятиме успішності бізнесу. Щоб збільшити тривалість зберігання молока, його треба охолоджувати або пастеризувати з використанням спеціальних пристроїв. Одним з них є міні-пастеризатор «FJ 15» австрійського виробника «Franz Janschitz GesmbH», який на вітчизняному ринку пропонує компанія «ЛКЛ-7».
– На сьогодні фермери зазвичай продають заводам за оптовими цінами весь надій, тому що турбуються про його дуже короткий термін зберігання, – розповідає Кирило Безруков, генеральний директор компанії «ЛКЛ-7». – Особливо у скрутному становищі вони у літній період, коли термін зберігання молока не перевищує 1–2 днів. Але фермери, які користуються міні-пастеризатором почувають себе набагато впевненіше, тому що в них немає жорстких часових обмежень. Дехто з них просто пастеризує молоко та отримує 10 днів на його реалізацію, а дехто виробляє зі свого молока сири і може їх зберігати декілька місяців або навіть років. Тепер фермер головний, а не молокозавод.
Пристрій для пастеризації простий у користуванні і дає змогу за годину нагрівати продукт від +4 до +92°С. Пастеризація, на відміну від кип’ятіння, не знищує молочну мікрофлору, а лише очищає продукт від хвороботворних мікроорганізмів (наприклад, бактерій туберкульозу). При цьому основні властивості молока (консистенція, смак, запах) практично не змінюються. Виготовлений він із нержавіючої сталі, що є ідеальним матеріалом для контакту з харчовими продуктами.
Маючи у розпорядженні такий чудо-пристрій, фермер стає господарем становища й більше не мусить сподіватися лише на те, що хтось швидко купить у нього молоко. Крім того, це дає йому змогу розширити можливості бізнесу – стати виробником молочної продукції.
Підготувала Інна СМОЛІЙ
ПП «ЛКЛ-7»
тел.: (063) 313 96 26
Добавить в закладки | Підписатись | Версия для печати |
Від проекту до здавання під ключ
Серед підприємств, здатних якісно виконати весь комплекс робіт – від проектування до здавання під ключ як невеличких забійних пунктів, переробних цехів, так і потужних м’ясокомбінатів, чільне місце посідає «Консорціум «Кентавр».
Український ринок обладнання для аналізу молока представлений переважно продукцією закордонного виробництва. У нас її пропонують або дочірні підприємства, або компанії-представники чи дистриб’ютори. Для порівняння різновидів, функцій та можливостей аналізаторів молока проведено короткий огляд цього обладнання на українському ринку.
20/07/2014
|
449
|
18/07/2014
|
129
|