Закрити

  Авторизация

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
 




Последние новости
Последние новости
Быть сильными в условиях кризиса
25.05.2015р.

Международные финансовые организации и...

Новые прибыльные идеи для Вашего бизнеса на форуме «IFFIP»
17.04.2015р.

Международный форум пищевой промышленности и...

Новые прибыльные идеи для Вашего бизнеса на форуме «IFFIP»
17.04.2015р.

Международный форум пищевой промышленности и...

Agri Invest Forum
02.04.2015р.

Какой будет экспортная стратегия агробизнеса...

7683
31.05.2007р. |
„Єврокришка” для банок та консервації

 ТОВ „Єврокришка” було створено у 1999 р. як спільне українсько-австрійське підприємство „Фогель і Ноот Україна” з метою впровадження на консервних заводах сучасних методів укупорювання за допомогою вакуумних кришок типу „твіст офф”.

Нині компанія пропонує для виготовлення вакуумних кришок білу жесть ЄЖК листову, покриту оловом 2,0/2,0 г/м2, лаковану, а також покриту емалями та фарбами з товщиною жесті 0,155–0,19 мм. Внутрішня поверхня кришок вкрита спеціальними адгезійними лаками та емалями, ущільнювальною пастою, дозволеною органами санітарного нагляду України.

Кришки виготовляють з кільцевою ущільнювальною прокладкою (компанунд) на периферійній частині з внутрішнього боку кришки. Тип компаунда залежить від виду продуктів і способу їх обробки (гарячою, холодною, антисептичною заливкою): для пастеризації при температурі до 1000С, для стерилізації при температурі до 1210С і різному тискові 1,8±0,2 бар, для пастеризації і стерилізації (універсальний) для рибних продуктів, майонезу, меду, а також жировмісних продуктів.

Компанія спрямовує свою діяльність на комплексне впровадження системи укупорювання склобанок кришками „твіст офф” з холодним вакуумом. З цією метою розроблено й успішно працює відповідне обладнання. Це укупорювальна машина КТМ-20. Кришки та укупорювальне обладнання виготовляють відповідно до затвердежних технічних умов і мають заключення Мінздраву України. На технологічному етапі укупорювання кришку вручну злегка накручують на банку. Банка встановлюється в робочу гільзу, яка подається під укупорювальну головку, і укупорювання відбувається автоматично в момент потрапляння банки у робочу зону.

Технічні характеристики обладнання

Розміри кришок

від 38 до 89 мм

Продуктивність

700–900 банок/год.

Створюваний вакуум

0,5–0,65 бар

Рівень шумів

Менше 40 dB

Електричне під’єднання

380 В, 50 Гц

Потужність мотора

0,25 кВ; IP 54

Вага

135 кг

Габарити

– висота

– довжина

– ширина

 

850 мм

750 мм

390 мм

Без додаткового переобладнання можна застосовувати склотару з такими діапазонами відхилень: за висотою ±4 мм, за діаметром ±3 мм.

1. Спеціалісти компанії тісно співпрацюють із скляними заводами України, Молдови і Польщі, що дає змогу оперативно вирішувати нагальні питання щодо необхідності певної склотари.

Основними перевагами такого укупорювального обладнання є простота експлуатації, можливість укупорювати будь-який вид продукції, а також немає потреби застосовувати додаткове обладнання для отримання пари.

2. Машини такого типу укупорюють різні види продукції: майонез, рибні продукти, ікру, сік, гриби, мед, томатну пасту та інше.

Оксана Сворик

 

Теги и ключевые фразы
єврокришки види, https, купити євро кришки, beeua.com кришки для банок, Кyпити ключ закривати банки електричний, банки під єврокришку ціна, єврокришка купить на банки, єврокришка купить, , ключ закривати банки
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Добавить в закладки Підписатись Версия для печати

Комментариев нет, будьте первыми и начните дискуссию


   



Інші статті
24.12.2010р.

Для якісної оцінки молока 1

Український ринок обладнання для аналізу молока представлений переважно продукцією закордонного виробництва. У нас її пропонують або дочірні підприємства, або компанії-представники чи дистриб’ютори. Для порівняння різновидів, функцій та можливостей аналізаторів молока проведено короткий огляд цього обладнання на українському ринку.

24.12.2010р.

Карамельне розмаїття на вітчизняному обладнанні

Технологія виробництва карамельних солодощів складається з кількох етапів: приготування сиропу, приготування карамельної маси, її охолодження та обробка, приготування карамельних начинок, формування карамелі, обкатування чи обробка поверхні, запаковування. Для виробництва карамелі немає універсального обладнання, кожен із процесів виготовлення карамелі потребує окремих установок.

Більше статей за тегами

При использовании материалов ссылка на www.harchovyk.com (для интернет ресурсов с гиперссылкой) обязательна.