Современный рынок масложировых продуктов (масла...
Международный форум пищевой промышленности и...
Международный форум пищевой промышленности и...
Виробництво сирів – це трудомісткий процес, що потребує великих затрат ресурсів. Незалежно від класу чи об’єму переробленого молока для виробництва сиру дуже важливим є стадія переробки молока, а також належне дотримання технологічних умов на всіх стадіях виробництва.
Нині на ринку України працює нова французька компанія «Шалом Мегар», яка пропонує широкий асортимент обладнання і комплексних ліній приймання молока, пастеризації, сепарування, виготовлення масла та сироватки для виробництва твердого сиру. Це устаткування використовують як на малих сироварнях, так і на великих заводах, де переробляти до 50 тис. літрів молока.
– Використовувати наше обладнання можна на виробництві будь-якої потужності, – розповідає комерційний інженер з продажу компанії «Шалом Мегар» Жан-Франсуа Ніколе. – На ньому зі збереженням традицій можна виготовляти молочну продукцію з урахуванням різних рецептур та видів сирів, які споживають у різних країнах. Крім того, це обладнання високопродуктивне. Наша фірма дуже велика і близько 30% обладнання ми експортуємо у різні країни світу.
– Мсьє Ніколе, розкажіть докладніше про устаткування для сироваріння, яке ви пропонуєте.
– Для виробництва сирів пропонуємо різне устаткування. Це наприклад, ванни, які можна застосовувати при різних технологіях. Ванна типу «СН» складається з двох з’єднаних між собою ємностей, що дає змогу отримати сироватку з мінімальною кількість вільного згустка і жиру. Такий інноваційний метод базується на роботі фільтра, який безперервно рухається. Використання цієї технології запобігає осадженню сироватки у ванні під час перемішування сирної маси. Ванни типу «ДС» використовують для виробництва м’яких сирів з голубою плісінню. Згусток можна відокремити за один прохід, що забезпечує більший вихід продукту.
Завдяки трубчастій машині, яка здійснює операції попереднього пресування, розрізання і завантаження у форми сирних згустків, можна виготовляти пресовані сири в неперервному режимі. Утворена сирна маса пружна і при подальшому використанні не деформується, що дає змогу отримати сирні згустки заданого розміру і мінімізувати подальші втрати продукту.
Устаткування, яке легко монтується в лінію, пришвидшує відокремлення сироватки, формує сирний згусток під сироваткою та попередньо його пресує.
– На яких молокозаводах працює устаткування компанії «Шалом Мегар»?
– Наше обладнання вже давно працює на таких заводах Франції, як «Лакталіс», «Бонгра», які, до речі, теж мають свої представництва і в Україні. Хочу зазначити, що на українському ринку ми стали успішними завдячуючи заводу з виробництва сиру у місті Дубно, де наша компанія повністю переобладнала виробничі площі. І тепер устаткування, яке працює на цьому підприємстві, – від приймання молока до формування сирних згустків – нашого виробництва. Відгуки наших клієнтів та замовників були лише схвальні і багато хто відзначає, що це найкращий завод з виготовлення сиру в Україні.
– На вашу думку, наскільки перспективним є ринок України?
– Ми добре знаємо світовий молокопереробний ринок, адже нашими клієнтами є багато компанії у різних країнах світу, для яких «Шалом Мегар» виготовляє обладнання незалежно від їх потужностей. Нині молокопереробний ринок Франції більш розвинений з точки зору продажів устаткування, але й ринок України для нас є перспективним, навіть попри те, що зараз українським молокопереробникам бракує коштів на модернізацію та оновлення виробництв.
На мою думку, багато іноземних виробників обладнання недооцінюють український ринок, а це велика помилка. Незважаючи на важку економічну ситуацію у країні, виробники молочних продуктів розвиваються, виготовляють смачну продукцію, беруть участь у виставках, знайомі з новинками обладнання. І якщо їм зараз бракує коштів для переобладнання свого заводу чи цеху, то, переконаний, вони це зроблять у майбутньому. Рано чи пізно заводи доведеться модернізувати та оновлювати, відтак компанія «Шалом Мегар» бачить для себе великий потенціал. Сподіваюся, що обсяги замовлень нашого обладнання в Україні дедалі зростатимуть.
Мар’яна ГАМАЛЬ
Добавить в закладки | Підписатись | Версия для печати |
Від проекту до здавання під ключ
Серед підприємств, здатних якісно виконати весь комплекс робіт – від проектування до здавання під ключ як невеличких забійних пунктів, переробних цехів, так і потужних м’ясокомбінатів, чільне місце посідає «Консорціум «Кентавр».
Український ринок обладнання для аналізу молока представлений переважно продукцією закордонного виробництва. У нас її пропонують або дочірні підприємства, або компанії-представники чи дистриб’ютори. Для порівняння різновидів, функцій та можливостей аналізаторів молока проведено короткий огляд цього обладнання на українському ринку.
26/02/2021
|
19
|
28/12/2020
|
43
|