За місяць подорожчання виявилося ще помітніше. Найсильніше воно вдарило по пшону - його вартість піднялася в середньому по країні на 6,9% - до 6,34 грн / кг: найбільше у Волинській (на 7,3%) і Кіровоградській (на 6,2%) областях. На другому місці опинився рис, який додав у вартості на 3,5% і досяг 9,05 грн / кг. Третьому - манка: за місяць подорожчала на 1,7% (до 5,36 грн / кг). Цінники на гречку і вівсянку зросли на 1,6% і 1,4%, відповідно (до 8,93 і 7,42 грн / кг).
"Це може бути пов'язано з тим, що якісь точки по реалізації круп на ринку закрилися, наприклад, та інші продавці вирішили трохи підняти ціни. Закономірності або певної тенденції тут немає", - запевнила завідувач сектору зв'язків з громадськістю та ЗМІ Держцінінспекції Марина Воротинцева .
При цьому, на думку аналітиків, незначне зростання може продовжитися до початку нового сезону переробки зернових, який зазвичай стартує з кінця серпня.
"Це така міжсезонна тенденція. Багато переробних підприємств призупиняють свою роботу - проводять перевірку обладнання, закуповують зерно - на початку сезону воно найдешевше", - сказав аналітик "ПроАгро" Ярослав Левицький.
У новому сезоні експерти не очікують зниження роздрібних цін на кашу. Хоча, на перший погляд, для цього є передумови. Оскільки оптові ціни нового врожаю будуть нижче тих, за якими велася продаж в кінці сезону (квітень-травень).
"Наприклад, гречка в кінці минулого сезону продавалася по 4200 грн / т., а цей ми відкриємо не дорожче 3500 грн / т.", - сказав Левицький.
Однак через те, що частка зерна в кінцевому продукті - те, що виявляється на полицях магазинів - становить лише близько 30%, виробники відмовляються знижувати роздрібні розцінки. Підкріплюючи також свою аргументацію ще зростаючими витратами на переробку і доставку круп.
У той час і подорожчання експерти теж не прогнозують. Високі ціни на бензин і нові тарифи на енергоносії вже закладені в сьогоднішню ціну продукту. Сировина ж буде дешевшати на тлі гарного врожаю, який зараз очікується: по вівсу - прогноз на рівні минулого року, по гречці - нижче на 10 тис. тонн, але експерти констатують і зниження споживання (кажуть, що через анексію Криму, споживачів стане менше на 2 млн. чоловік). Рису, як припускають виробники, буде зібрано наполовину менше, ніж у минулому році. Але оскільки 80% цього продукту в Україні і до цього становив імпорт, то задовольнити попит проблеми не складе.
"Просто будемо більше завозити. Ціна від збільшення обсягів імпорту не зміниться", - говорять в "ПроАгро".
Подорожчання круп мінімум на 50% експерти прогнозують тільки до початку зими. До цього часу виростуть ціни на сировину, енергоресурси, паливо, а також збільшаться витрати роздрібної торгівлі.
"Це буде ефект мультиплікатора. Якщо дати волю ринку, то ціни можуть зрости в 2 рази", - зауважив Ярослав Левицький.
У теж час експерти практично не сумніваються, що держава, швидше за все, буде стримувати подорожчання за рахунок запасів Аграрного фонду, "викидаючи" на ринок крупи за заниженими - державним - цінами.