Федеральна служба з ветеринарного і фітосанітарного нагляду (Россільгоспнагляд) прийняла рішення про тимчасове обмеження ввезення в Росію тваринницької продукції українського...
Одним із передових методів підвищення харчової цінності борошна є використання сухої пшеничної клейковини (СПК). Це не лише білковий збагачувач борошна, а й натуральний наповнювач,...
Рік, що минає, був непростим для українського харчопрому. Безперервна м'ясо-молочна війна з Росією негативно позначилася на розмірі експорту вітчизняних сирів. До позитивних новин можна віднести отримання дозволу на експорт української курятини в ЄС.
Постраждала молочка
На вітчизняному молочному ринку в році, що минає намітилося кілька протилежних тенденцій. З одного боку, експорт молочної продукції в 2012 році істотно менший, ніж у 2011 році. Причина - заборона експорту українського сиру в Росію.
У цьому році на зовнішні рики виробниками молочної продукції було поставлено товарів як мінімум на 15% менше, ніж у 2011 році. Як відзначають представники молочної галузі, до 60% українського сиру вивозилося раніше за кордон, причому в основному в Росію. Не дивно, що чергова українсько-російська сирна війна сильно вдарила по виробниках і скоротила загальний обсяг експорту молочної продукції.
На тлі падіння експорту зростає імпорт молочки - за дев'ять місяців 2012 року на 30%. Українці стали більше споживати молочної продукції з Білорусі, а також сирів з Європи.
Єдиним позитивним трендом молочної галузі в році, що минає стало зростання виробництва молока. Загальний обсяг виробництва молочної продукції в натуральному вираженні збільшився на 2,7%. Такого не було вже останні десять років як мінімум.
М'ясний імпорт зростає
Україна все більше споживає імпортного м'яса. За даними офіційної статистики, імпорт м'яса за дев'ять місяців виріс на 261%, тобто в 2,6 рази. М'яса в Україну за вказаний період було завезено на $ 552 млн. У минулому році це було $ 212 млн.
Імпорт свинини за дев'ять місяців виріс ще більше - в три рази. В основному, свинину до нас завозили з Бразилії, Німеччини та Польщі. Імпорт м'яса птиці зріс в 2,7 рази. Основні постачальники - США, Німеччина та Угорщина.
Експерти ринку пов'язують зростання м'ясного імпорту з високими цінами на м'ясо всередині України.
За словами Єлизавети Святківської, з метою утримання ціни на ринку, уряд стимулює зростання м'ясного імпорту. З початку 2012 року щомісяця в Україну ввозиться приблизно по 20 тис. тонн свинини. Для порівняння, протягом минулого року щомісячні обсяги імпорту свинини були вдвічі менше (на рівні 10 тис. тонн).
Проте все не так погано, як може здатися на перший погляд. Українські виробники свинини активно нарощують оберти. "Поступово українська свинина може витіснити з ринку не тільки імпортний продукт, але і підвищити внутрішнє споживання цього м'яса", - говорять в компанії "АПК-Інвест", одного з лідерів по виробництву вітчизняної свинини.
Курка - на експорт
Однією з головних позитивних новин минає ринку в харчопромі став дозвіл ЄС на ввезення української курятини. України 4 грудня отримала право постачати до Європейського Союзу яйця, яєчні продукти, птицю і м'ясо птиці. Згідно з прогнозами Союзу птахівників України, початок поставок продукції птахівництва в ЄС почнеться з квітня 2013 року.
"Ось десь три-чотири місяці будуть йти технічні процедури, а потім ми будемо намагатися дивитися, де і що продавати", - сказав голова Спілки Олександр Бакуменко.
За його словами, оскільки Україна не є членом ЄС, то для неї будуть високими митні ставки на м'ясо птиці.
Розмір "дозволеного" експорту курятини залишає бажати кращого - всього 20 тис. тонн на рік з 2013 року. Це при тому, що Україна щорічно виробляє близько 1 млн. тонн м'яса птиці.
Проблемний цукор
Останні два роки були вкрай невдалими для виробників цукру. Низькі ціни на внутрішньому ринку на тлі величезних перехідних залишків призвели до відходу з ринку великих аграрних холдингів.
Про бажання вийти з цукрового бізнесу заявили агрохолдинги "Кернел" і Sintal Agriculture. Зокрема, агрохолдинг Миколи Толмачова Sintal Agriculture заявив про продаж Пархомівського цукрового заводу і зупинки роботи Конгресівський цукрового заводів. Згідно із заявою Sintal Agriculture, це зроблено з метою забезпечення стабільного фінансового становища компанії.
Співвласник агрохолдингу "Кернел" Андрій Веревський заявив, що стратегія компанії - відмовитися від цукрового бізнесу. Цукрові заводи дісталися "Кернелу" після покупки одного з найбільших вітчизняних виробників цукру "Цукрового союзу" Укррос ".
Експерти вважають, що ринок чекає подальша консолідація. "На цьому ринку зможуть вижити лише профільні компанії, тому варто очікувати подальшого зміцнення. У більш вигідному становищі опиняться ті компанії, які зуміють забезпечити тривалу роботу цукрових заводів", - пояснює Володимир Лапа.
На думку Лапи, зараз 70-80% виробників цукру серйозно розмірковують про можливість закриття заводів. Великі агрохолдинги зможуть пережити "складні часи", окремі цукрові заводи - швидше за все, що ні.
"Знайти покупця на виставлення на продаж заводи буде вкрай складно. Якби два роки тому ці заводи виставили на продаж, то їх можна було б продати, причому непогано", - резюмує експерт.
Джерело: Аграрний тиждень.Україна
Додати до закладок | Підписатись | Версія для друку |
29/12/2012
|
186
|