Українські аграрії зберуть у 2011 році рекордний...
Уряд хоче підняти мінімальні ціни на алкоголь, проте...
Прем'єр-міністр Микола Азаров доручив Міністерству...
Прем'єр-міністр Микола Азаров прогнозує зниження цін...
Яким чином Вам зручніше контактувати з учасниками порталу?
Про переваги торгівлі з причепів розповів Дмитро Беспалов, директор компанії «Автобан», яка з 2003 року займається виготовленням причепів для торгівлі.
– Дмитре Анатолійовичу, які нові тенденції у цьому сегменті? Що змінилося за час, протягом якого «Автобан» працює на ринку?
– Криза змусила усіх мислити нестандартно. Наша фірма вистояла в період кризи, і тепер на стадії розвитку. Кожен наступний крок – це крок уперед.
До кризи нашими замовниками були здебільшого приватні підприємці та мережі швидкого харчування: продавці гриль-шаурма, підприємства: «Чудо Піч», «Форнетті», «Рум’яночка». Останнім часом нашими основними клієнтами стали великі підприємства – вітчизняні виробники продуктів харчування. Раніше вони реалізували товар через посередників або через великі торговельні мережі. Гроші за реалізовану продукцію виробник отримував приблизно через 2 місяці. Коли почалася криза, виробники не отримували своїх грошей навіть через 60 днів. Вони ставали заручниками торговельних мереж. Тому виробники почали налагоджувати власну роздрібну торгівлю. Сам виготовив – сам продав, на підприємство надходять «живі» гроші, а це – кров економіки. Ці гроші протягом двох місяців виробник може вкладати в розвиток бізнесу, у нову техніку.
Велика кількість наших клієнтів - це великі компанії: «Золотий урожай», «Концерн Хлібпром», «Цар хліб». До речі, наша компанія виграла тендер на виготовлення 200 причепів. Тендер оголосив «Концерн Хлібпром» серед виробників автомобільних причепів.
– У чому полягають переваги компанії «Автобан» над іншими виробниками?
– Виробників автомобільних причепів для пересувної торгівлі не багато. Я кажу лише про легальний сектор. Бо нелегально, у якомусь гаражі якісний причіп виготовити не можна. Виробництво транспортних засобів – це насамперед безпека на дорогах. Наші причепи максимально безпечні. Усі моделі узгоджені з Науково-дослідним центром безпеки при МВС України і допущені до виробництва.
А ще ми взяли на себе усі клопоти щодо дозвільної системи. Нині наш причіп можна зареєструвати в ДАІ за один день. Оскільки наш причіп призначений для виїзної торгівлі продуктами харчування, тому він обладнаний санітарним місцем, шафою для одягу, змінного взуття, рукомийником з водопостачанням. Причіп обладнаний всередині електропроводкою на 220 В. Про те, що причеп допущено для пересувної торгівлі продуктами харчування свідчить висновок МОЗ. Тобто, з наших причепів можна продавати фаст-фуд. Крім того, пожежна інспекція вимагає, щоб причіп був пожежобезпечним, і матеріал, з якого виготовлено причіп, не горючий.
Одна з наших переваг – це помірна ціна. На сьогодні наш фургон вдвічі дешевший за такий самий німецький. При цьому продукцію свою виготовляємо за німецькими технологіями.
Ми маємо два виробничих майданчики. Перший – «Автобан», сертифіковане виробництво, організоване з нуля. Свого часу я придбав будівлю, зробив ремонт за всіма стандартами, тут ми виготовляємо продукцію для України. Друге підприємство – «Автобан Трейлес Україна», організоване у кооперації з німецькими партнерами. Тут ми виготовляємо продукцію для подальшого експорту. Усі частини виготовляємо власноруч за стандартами якості, німецький у нас лише облицювальний матеріал. На мою думку, технологічний процес має бути організований на українській сировині і нашими фахівцями. Це була моя вимога щодо співпраці. Ремонт приміщення тривав увесь 2010 рік згідно з європейськими нормами, плануємо отримати ISO-2001. Цього року продукцію будемо експортувати.
Аналіз українського ринку свідчить, що компанії «Автобан» належить 60% цього сегмента ринку.
– Пане Дмитре, розкажіть, які види причепів випускає ваша компанія?
– Ми виготовляємо моделі причепів на замовлення, різної площі, для торгівлі хлібобулочною, м’ясною, молочною, охолодженою продукцією. Є кондитерські причепи зі спеціальною викладкою продукції та холодильниками, що не висушують солодощів. Також у наших причепах можуть бути передбачені холодильні вітрини, окреме вікно видачі товару, окремо може бути встановлений кавовий апарат, якщо треба, розмістимо логотип замовника. Є можливість зробити кожен причіп ексклюзивним. Крім того для підприємств харчової галузі ми маємо особливі умови співпраці: відтермінування платежів, лізинг.
Павліна ПРИШЛЮК
Додати до закладок | Підписатись | Версія для друку |
Коли борошно стає піддослідним
Прилад для тестування борошна насамперед для визначення його якості, напевно, має кожна хлібопекарня, будь-яке кондитерське виробництво, що випікає печиво, харчове виробництво, що за сировину використовує борошно. Такі пристосування – хоча й мають в основі один і той же принцип дослідження продукту – насправді різняться.
«Кондитерська фабрика «Харківчанка», «Харківська бісквітна фабрика», «Симферопольська кондитерська фабрика», «Херсонська кондитерська фабрика», «Запорізька кондитерська фабрика», кондитерські компанії «Глорія» (м. Луганськ) та «Криолит-Днепр» (м. Дніпропетровськ), «Хлібозавод «Салтівський» (м. Харків), «Добропільський комбінат хлібобулочних виробів» (м. Добропілля), кондитерські компанії «Лісова казка», «Слава» (м. Харків), «Віва» (м. Луцьк), «Виробничо-торгова компанія «Лукас» (м. Кременчук) вибрали обладнання компанії «Система-Производство».
07/08/2011
|
35
|
07/08/2011
|
30
|
06/08/2011
|
125
|