Закрити

  Авторизация

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
 




Последние новости
Последние новости
Быть сильными в условиях кризиса
25.05.2015р.

Международные финансовые организации и...

Новые прибыльные идеи для Вашего бизнеса на форуме «IFFIP»
17.04.2015р.

Международный форум пищевой промышленности и...

Новые прибыльные идеи для Вашего бизнеса на форуме «IFFIP»
17.04.2015р.

Международный форум пищевой промышленности и...

Agri Invest Forum
02.04.2015р.

Какой будет экспортная стратегия агробизнеса...

1158
27.03.2017р. |
Упаковка «Jokey»: надійно, міцно, екологічно

Останніми роками пластик і загалом полімерні матеріали широко використовуються у харчовій індустрії. Виробники і торгівельні мережі усе частіше замінюють традиційні папір, метал чи скло більш практичною пластиковою харчовою тарою.

– На ринку полімерної упаковки є декілька основних тенденцій, які й визначають її розвиток, – розповідає менеджер з розвитку бізнесу «Жокей Україна Трейдинг» (дочірнє підприємство групи «Jokey») Сергій Кондратьєв. – Переважає попит на те пакування, що дає змогу продовжити строки зберігання продуктів, фасувати їх у модифікованих середовищах. Найбільш популярним можна назвати такий матеріал, як поліпропілен (PP). Переваги PP:

• міцність і стійкість до високих температур і ударних навантажень;

• твердість, що забезпечує зручне транспортування будь-якої продукції;

• низька паро- і газопроникність, екологічність.

На нашому ринку працює багато компаній, які представляють як вітчизняну, так і імпортну пластикову упаковку. За словами С. Кондратьєва, сильні позиції у місцевих підприємств, які використовують ті ж технології, що й в Європі. Значну частку ринку займає імпортна пластмасова тара. Серед лідерів у цьому сегменті – група «Jokey».

За час свого існування – а це майже 50 років – цей німецький виробник постійно пропонує нові рішення упаковки з пластику. Компанія розробила серію JET із оригінальним замком, впровадила систему закривання по крайці відра, застосовує цифровий друк на пластмасовій упаковці й була однією із перших у світі, яка освоїла технології IML для великої тари.

Упаковка «Jokey» вироблена із високоякісного 100% поліпропілену від найкращих світових виробників. Підприємство також використовує біополімери, а для нехарчової продукції виготовляє на замовлення упакування із вторинної сировини.

На усіх заводах дотримано системи якості й менеджменту гігієни, що контролюється незалежними аудиторами відповідно до BRC/IoPGlobal Standard for Packaging and Packaging Materials. Враховуючи той факт, що зараз ми маємо асоціацію з Євросоюзом і українські виробники почали активно шукати ринки збуту в Європі, наявність європейських сертифікатів на пакування стає одним із позитивних факторів для просування продукції.

– Сергію, розкажіть докладніше про харчову упаковку. Які її особливості?

– Найважливішими особливостями харчової упаковки є: безпека; здатність забезпечити термін зберігання продукції; привабливість для споживача.

Перше завдання реалізується за допомогою послідовної політики компанії у частині впровадження сучасних та жорстких систем сертифікації, існуючих в Європі.

Для збільшення терміну зберігання продуктів харчування у більшості нашого упакування передбачена можливість герметичного запаювання полімерною плівкою. Також можна нанести на контейнер бар’єрну плівку, яка ще надійніше захищає продукт від кисню із повітря.

Але долю продукту вирішує кінцевий споживач. Упаковка має відображати відповідальне ставлення виробника як до продукту, так і до споживача, а також підкреслювати індивідуальність і самого продукту, і виробника. Все це можливо завдяки широкому асортименту видів тари та способів її декорування.

Прямокутне відро практичне і функціональне. Ця серія є успішною завдяки ощадності площ, які використовуються при штабелюванні на піддоні.

Кругле відро – найпопулярніша упаковка для рідких або твердих продуктів. Конструкція не гнеться, не розколюється. Різні вагові категорії дають змогу підібрати вид упаковки для гарячого або холодного продукту.

Ємності малого розміру (коробки, лотки, контейнери) ідеальні для делікатесів, морозива й солодощів. Система багаторазового закривання дозволяє використовувати ємність для зберігання свіжих продуктів.

Загалом підприємства групи «Jokey» виробляють кілька сотень видів різної за формою й розмірами тари, пропозиції стандартного і преміального упакування задовольнять як гуртових клієнтів, так і кінцевого споживача.

– З яких заводів групи «Jokey» завозять упаковку в Україну?

– Основними постачальниками пластикової тари є підприємства у Білорусі, Польщі, деяку завозимо з Німеччини. Для клієнта ми не робимо різниці, яку продукцію і з якої країни завозити. Усе залежить від того, що потрібно замовнику, які завдання треба вирішити.

– Вітчизняні виробники пластикової харчової тари виграють насамперед у ціні, а якість упаковки не поступається закордонним аналогам. Назвіть ваші основні конкурентні переваги?

– Не зовсім згоден із таким твердженням. Якість забезпечується інвестиціями у виробництво, впровадженням систем сертифікації, в ретельний підбір постачальників сировини та матеріалів. «Jokey», маючи обіг більш ніж півмільярда євро на рік, має змогу забезпечувати топ-стандарти якості упакування. Також є й інші важливі фактори – наприклад, безпека логістичного ланцюжка, можливість забезпечити тарою у разі форс-мажорів, вчасне чи позапланове постачання упаковки. Наші виробничі потужності це дозволяють.

Щодо ціни. Донедавна можна було говорити про те, що вартість вітчизняної продукції суттєво нижча завдяки дешевшій робочій силі, що не потрібно розмитнювати товар тощо. Так, робоча сила в Україні дешевша, ніж в Європі. Але ж її частка у вартості продукції не дуже висока завдяки ефективності виробничих процесів, високій автоматизації європейського виробництва.

Також Україна має асоціацію з ЄС, тому не платимо мита. Часто буває, що до багатьох наших замовників привезти товар із Білорусі чи Польщі навіть ближче, ніж зі сходу на захід України.

Зазначу, що ціна тари не є єдиним фінансовим фактором. Необхідно враховувати сукупну вартість використання тари. Якщо дешевша тара супроводжується втратами продукції при транспортуванні і/чи зберіганні через її негерметичність, штрафами через відсутність сертифікатів тощо, то перевага нижчої ціни стає сумнівною.

Jokey пропонує нашим клієнтам абсолютно високий рівень якості та надійності продукції. Це не тільки технічні параметри відер, а також усунення будь-яких ризиків для виробника і споживача, в тому числі потенційної вартості претензій, великих повернень з мереж і так далі. Для нас якість відра не є лотереєю, але це остаточний результат сильних процесів і процедур, які орієнтують всю компанію на безпеку харчових продуктів. Процеси постійно удосконалюються і контролюються, зокрема перевірками клієнтів і жорстким зовнішнім аудитом. Таким чином, наша якість має абсолютно міцну основу. В цьому питанні для нас не може бути жодних компромісів. Ми спостерігаємо зростаюче розуміння споживачів, зростаючі вимоги роздрібних мереж, і виробники швидко реагують на них. Виробники більше не бажають приймати недоліків і компромісів, коли йдеться про безпеку продукту. Зараз ми спостерігаємо на європейських ринках (зокрема Центральної Європи), що більшість виробників продуктів харчування переходять від чистої орієнтації на ціну к ліквідації ризиків, безпеці і загальному балансу вартості порівняно з цінністю. Тому все більше виробників обирають Jokey як партнера, і для нашої групи саме харчова промисловість є найбільш зростаючим бізнесом.

Значущість наших переваг підтверджується постійно, рік від року,зростаючим обсягом продажу тари Jokey, зокрема і в Україні.

Розмовляла Стефанія ШИБУНЬКО

 


Теги и ключевые фразы

Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Добавить в закладки Підписатись Версия для печати

Комментариев нет, будьте первыми и начните дискуссию


   



Інші статті
04.01.2011р.

Крокуємо у ногу з часом

«Структура ринку молочних інгредієнтів за останні 3–4 роки фактично не змінилася. Так, на ринку з’являються нові виробники, нові продукти, але їхня частка не настільки велика, щоб кардинально змінити ситуацію. Лідерство на ринку України, як і раніше, належить закордонним компаніям-виробникам, які націлені на інновації та новітні технологічні рішення і відіграють роль провідного «локомотива» молочної галузі», – розповіла кандидат технічних наук, заступник директора з науки та зовнішньоекономічних зв’язків компанії «Продсервіс» Тамара Ілляшенко.

04.01.2011р.

Особливості виробництва ковбас

Для кожного виду ковбасних виробів є певний процес виготовлення, затверджено технологічні інструкції та рецептури. Суворе дотримання рецептів, технології та санітарного режиму процесу є обов'язковою умовою одержання високоякісних ковбасних виробів.

Більше статей за тегами
Предложения, которые могут Вас заинтересовать
Більше пропозицій за тегами

При использовании материалов ссылка на www.harchovyk.com (для интернет ресурсов с гиперссылкой) обязательна.