Международный форум пищевой промышленности и...
Международный форум пищевой промышленности и...
30 апреля 2015 года, в Киеве, в рамках ежегодной...
Слід зазначити, що молочне виробництво для сільської місцевості є досить складною і трудомісткою роботою. Фермери витрачають велику кількість часу і зусиль, щоб отримати якісне молоко і, на жаль, не завжди ця праця окуповується. Виходом з такої ситуації багато людей вважають здавання молока на великі заводи, однак для ферми це означає – працювати майже без прибутку. Продавати його на ринку теж складно, оскільки без відповідної обробки молоко швидко псується. Найкращим вирішенням такої проблеми є облаштування міні-заводу при фермi. На перший погляд, це витрата чималих коштів, але порахувавши різницю в реалізації незбираного молока і молока розфасованого, а тим більше молочних продуктів, можна зрозуміти, що це вигідно. Власний молочний завод дає змогу налагодити виготовлення оригінальної продукції, та й виробництво перестає залежати від цінової політики на сировину.
Ще один великий «плюс» організації молочного виробництва – змога у будь-який момент скоротити чи розширити асортимент продукції залежно від тенденцій, сезонних особливостей чи обсягів сировини. Такий напрям молочної промисловості останніми роками активно розвивається в багатьох країнах, а продукція міні-заводів має попит, адже споживачі впевнені у її свіжості та натуральності.
Молочний міні-завод можна ввести в експлуатацію при мінімальній комплектації, а надалі поступово встановлювати додаткове обладнання, збільшуючи обсяги виробництва та асортимент.
Фірма «TESSA» виготовляє і постачає компактну багатофункціональну лінію з виробництва молочних продуктів. Функції приймання, пастеризації і ферментації виконує один агрегат – порційний пастеризатор-ферментатор ємністю від 200 до 600 літрів. Агрегат забезпечує завершений технологічний цикл переробки молока.
Важлива перевага нашої пропозиції – можливість постачати готові молочні заводи у контейнерах. У цьому випадку, час, необхідний на налаштування виробництва, зводиться до мінімуму.
Процес пастеризації можна регулювати і контролювати за допомогою пульта керування. Міні-завод дає змогу виготовляти таку продукцію, як пастеризоване молоко, кефір, йогурт, вершки, сир, білий сир. Усі основні агрегати лінії виконані з харчової нержавіючої сталі. Наша фірма надає гарантію на 12 місяців, постачає і вводить міні-завод в експлуатацію, а також навчає персонал, передає технологiї.
Олена КОВАЛЬЧУК,
київське представництво компанії «Tessa І.Е.С. Group LTD»
Добавить в закладки | Підписатись | Версия для печати |
Від проекту до здавання під ключ
Серед підприємств, здатних якісно виконати весь комплекс робіт – від проектування до здавання під ключ як невеличких забійних пунктів, переробних цехів, так і потужних м’ясокомбінатів, чільне місце посідає «Консорціум «Кентавр».
Український ринок обладнання для аналізу молока представлений переважно продукцією закордонного виробництва. У нас її пропонують або дочірні підприємства, або компанії-представники чи дистриб’ютори. Для порівняння різновидів, функцій та можливостей аналізаторів молока проведено короткий огляд цього обладнання на українському ринку.
02/05/2017
|
63
|
30/04/2017
|
103
|
27/04/2017
|
58
|