Закрити

  Авторизация

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
 




Последние новости
Последние новости
Быть сильными в условиях кризиса
25.05.2015р.

Международные финансовые организации и...

Новые прибыльные идеи для Вашего бизнеса на форуме «IFFIP»
17.04.2015р.

Международный форум пищевой промышленности и...

Новые прибыльные идеи для Вашего бизнеса на форуме «IFFIP»
17.04.2015р.

Международный форум пищевой промышленности и...

Agri Invest Forum
02.04.2015р.

Какой будет экспортная стратегия агробизнеса...

5516
18.07.2007р. |
„ТАН” визначає пріоритети. Перспективне виробництво якісного біодизельного палива в Україні

Біодизельне паливо виробляється на основі жирів рослинного або тваринного походження. У промислових обсягах використовується з початку 90-х років минулого століття.

Ідеальною для одержання біодизеля вважається олійна рослина рапс, але його можна отримувати з будь-якої олійної культури. До рослинної олії додають каталізатор і метанол та змішують у реакторі-змішувачі. Потім суміш перекачують до реактору-відстійнику, де відбувається гравітаційне розділення метилових ефірів та гліцерину. Після завершення гліцеринову фракцію зливають до окремої ємності, а метиловий ефір (неочищений) перекачують до наступного реактора-змішувача.

До метилового ефіру (неочищеного) знову додають каталізатор і змішують. При цьому відбувається остаточне гравітаційне розділення метилових ефірів і гліцеринової фракції. Після завершення гліцерин зливають, а метиловий ефір подають до наступного ректору для очищення.

Метиловий ефір очищають від залишків метанолу. Пари метанолу охолоджують і повертають до технологічного циклу. Звільнене від метанолу повітря крізь циклон і фільтр викидається до атмосфери. Потім продукт переробки очищають від мил.

У реакторі-змішувачі до метилових ефірів додають промивний розчин і змішують. Потім суміш перекачують до реактору-відстійнику. Після відстою зливають осадок, що утворився на дні. Після цього, продукт переробки повторно промивають водою. Далі метилові ефіри перекачують до сушильної колони.

Сухим повітрям проводять продувку метилових ефірів. Після сушки метиловий ефір перекачують до ємності для зберігання біодизелю.

Гліцеринову та мильну фракції збирають до ємностей і вивозять на подальшу переробку.

Ще одним вагомим чинником, що привертає увагу до біодизельного палива є його екологічність, порівняно з нафтовим, і високі мастильні властивості.

Чернігівська компанія „ТАН” з 1994 року спеціалізується на виробництві обладнання для олійно-жирової промисловості, вона пропонує широкий асортимент устаткування, що застосовують майже у всіх напрямах виробництва та переробки рослинної олії. Цього року компанія планує розвивати та вдосконалювати новий напрям роботи – виробництво обладнання для виготовлення біодизельного палива.

Про обладнання та розробку і виготовлення біодизеля розповів Павло Сілкін, начальник відділу маркетину компанії  „ТАН”:

–  Ми розпочали свою діяльність з виробництва власне олії соняшникової, (рафінованої, дезодорованої). Згодом розпочали виробництво обладнання з переробки соняшникової олії та інших рослинних олій. Ми переорієнтували виробництво, заснувавши конструкторське бюро, і розпочали виробництво власної продукції.

Компанія „ТАН” виробляє фільтри вертикальні напірні пластинчасті саморозвантажувальні, фільтри горизонтальні напірні пластинчасті саморозвантажувальні, комплектує і постачає лінії первинної очистки рослинних олій, комплексні лінії рафінації, адсорбції (відбілювання) і дезодорації рослинних олій, лінії вінтеризації (виморожування) рослинних олій.

Наша компанія одна з небагатьох виробників такого типу обладнання в Україні. Звичайно, ми маємо конкурентів, але „ТАН” намагається якомога менше деталей та запчастин для виготовлення обладнання закуповувати закордоном. В залежності від обладнання цей показник становить приблизно 10%.

– Розкажіть детальніше про новий напрям роботи компанії?

– Нині у нас відкрилося ще одне виробництво, ми розвиватимемо новий напрям роботи – виробництво обладнання для отримання біодизельного палива. Проект діє спільно з Київським національним аграрним університетом, який розробив технологію отримання біодизельного палива, саме вони відповідальні за технологію, якість обладнання – гарантуємо ми.  Нині запущено проект та розробляється обладнання для підготовки олії і отримання біодизельного палива. Маємо вже реальних клієнтів, за кілька місяців сподіваємося отримати перший літр біодизеля на нашому обладнанні.

Наша компанія – одна з небагатьох у світі, яка дає гарантію два роки на своє обладнання. Спеціалісти „ТАН” здійснюють монтаж та пусконалагоджувальні роботи, компанія проводить навчання персоналу замовників – у такий спосіб ми шукаємо підхід до кожного клієнта. 

– На якого виробника зорієнтовані?

– Це і великі, і середні підприємства. Невелике фермерське господарство може придбати обладнання лише для первинної переробки олії (для отримання салатної олії, наприклад). Наше устаткування працює на підприємстві „Оліяр” (м. Ставчани, Львівська обл.). Минулого року їхня продукція під ТМ „Майола” за оцінками незалежної експертизи отримала високе звання – „Європейська якість”.

– Які ще підприємства входять до числа ваших замовників? Який відсоток продукції експортуєте?

– До числа замовників компанії „ТАН” входять такі українські підприємства, як „Зерно України” (Київ), „Радема” (Рівне), „Миронівський завод з виготовлення круп і комбікормів” (Київська обл.), ПП „Оліяр” (Львівська обл.), „Пологовський олійно-екстракційний завод” (Запорізька обл.), „Нововолинський ОЖК” (Волинська обл.), а також підприємства Росії, Молдови, Білорусі. 

Серед партнерів, які є замовниками нашого обладнання є Узбекистан, Казахстан, Польща, Німеччина. Нині експорт нашого обладнання становить 80–85%.

– Яке обладнання нині продається найліпше?

– Найпопулярнішою одиницею нашої фірми є вертикальні та горизонтальні фільтри, які успішно працюють на підприємствах по всій Україні. Фільтри користуються популярністю серед виробників олійно-жирової продукції. 

Новинкою і пріоритетним напрямом роботи компанії „ТАН” у цьому році, зокрема, є біодизель. Над цим в Україні багато хто працює, але виробництво справді якісного біодизелю ще не налагоджено.

Оксана Сворик

Врізка

У країнах Європи біодизель здебільшого є продуктом ріпакової олії. І виробництво, і використання біодизельного палива підтримують на державному рівні. Нині там збудовано доволі багато малих і великих переробних заводів. Зокрема, в Німеччині за рік виробляють близько 2 млн тонн біодизельного палива. Біодизель вже використовують у Чехії, Словаччині та Польщі.

Нещодавно декілька країн запропонували створити Міжнародний форум біопалива. Мета створення – просувати і використовувати у світовому масштабі пальне біологічного походження.

З такою ініціативою виступили Бразилія, США, ЮАР, Китай, Індія та ЄС. Бразилія вважається передовиком у цій галузі. Спирт, отриманий з цукрової тростини, використовують як пальне для двигунів внутрішнього згорання ще з середини 70-х років. Щороку в Бразилії виробляють 17 млрд літрів біопалива.

З 2009 року всі країни Європейського союзу зобов’язуються виробляти й використовувати біодизельне паливо. А до 2020 року Європейський союз планує не менше 20% транспорту заправляти біопаливом.

Теги и ключевые фразы
яку продукцію виробляє ТАН, Купити Біодизель на волині, майола в с.Ставчани, виробники гліцерину в україні, біодизель львівська обл, обладнання для олійно-жирового виробництва, нововолинський ожк купити олию, завод по виробництву біоетанолу ставчани, підприємства що постачають рослинну олію, Підприємства олійно-жирової галузі України можна розділити на
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Добавить в закладки Підписатись Версия для печати

Комментариев нет, будьте первыми и начните дискуссию


   



Інші статті
24.12.2010р.

Детальніше про альгінат натрію

Виробляють альгінат натрію із червоних і бурих водоростей, що добувають в акваторіях Філіппін та Індонезії. Основними виробниками альгінату натрію є США, Франція, Китай, Японія, а також невелику частину виготовляють у Чилі, Росії, Індії.

14.07.2010р.

Насолода смаком

Якість напою залежить від багатьох факторів, визначальними серед яких є рівень водопідготовки (підвищена лужність і підвищена твердість можуть викликати втрату цукристості й мильний присмак), кількість вуглекислоти (неякісна вуглекислота «сушить», має незвичний присмак і запах), барвників і консервантів.

Більше статей за тегами

При использовании материалов ссылка на www.harchovyk.com (для интернет ресурсов с гиперссылкой) обязательна.