Закрити

  Авторизация

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
 




Новости
відомості про компанії, які виробляють м’ясні вироби, пропонують м’ясну сировину

З 25 по 27 жовтня в Міжнародному виставковому центрі міста Києва відбудеться єдина в Україні, сегментована, Міжнародна виставка харчових продуктів і напоїв WorldFood Ukraine 2017. Це головна подія...

Більше новин за тегами
Статьи

Одним із передових методів підвищення харчової цінності борошна є використання сухої пшеничної клейковини (СПК). Це не лише білковий збагачувач борошна, а й натуральний наповнювач,...

Більше статей за тегами
42
23.10.2017р.
"Своя ніша": чи виграє той, хто залишився в морквяному бізнесі

Цього року виробники почали скорочувати площі під морквою (див. табл.), пояснюючи це низькими закупівельними цінами в минулому сезоні. На рівні 2 грн/кг у середині жовтня, тоді як у 2015 році роздрібні мережі закуповували її по 8-9 грн/кг. За словами експерта плодоовочевого ринку Східної Європи та керівника проекту «Інфо-Шувар» Тетяни Гетьман, фермери та перекупники, які звикли заробляти на зберіганні, очікували, що вже з грудня ціна почне зростати. Але цього не відбулося, оскільки за останні два роки в Україні внутрішнє споживання скоротилося за даними Мінагрополітики до 700 тис. тонн через окупацію Криму і зону АТО. Ціна почала збільшуватись лише в квітні до 4-6 грн/кг, але більшість виробників і перекупників почали масово продавати моркву вже у лютому та березні по тій самій ціні, що і в жовтні. А вже в квітні почався імпорт, оскільки вітчизняної моркви вже не залишилося. Основними постачальниками виступили Польща та Голландія.

Підтримувати ціни за рахунок експорту не вдається. Основним покупцем був та залишається ринок РФ, який вже третій рік для нас офіційно закритий. Продукція українських фермерів туди потрапляє шляхом реекспорту через Білорусь. Згідно з даними ДФС, з початку року Україна експортувала в Білорусь моркви на $247 тис. Але це досить ризикований канал постачання — працює він не регулярно і доволі часто ціни в Росії навіть нижчі за українські. Саме тому в минулому сезоні українці споживали свій врожай пізньої марки самостійно і ціни від початку збирання і майже до середини весни не змінювалися. «Експортувати моркву в ЄС нам дуже важко, собівартість її вирощування в європейських господарствах нижча за нашу завдяки вищому рівню технологій вирощування. Там всі виробничі проекту максимально механізовані і продукція, яка закладається на зберігання, має відносно низьку вартість і досить високу якість», — сказала Гетьман.

Крім того, українські фермери потерпають від постійного коливання курсу валют, оскільки вони закуповують насіння та хімію в доларах та євро. Саме це стало одним із чинників, які вплинули на вибір власника ПП «Андрухів» Анатолія Андруха відмовитися від виробництва моркви цього року. «Насіння дуже дороге. Ми ж все закуповуємо в доларах, а продукцію продаємо в гривнях. І виходить так, що ми віддаємо її задарма. Минулого сезону собівартість та закупівельні ціни були на одному рівні — в межах 2 гривень за кілограм», — говорить він. За даними експерта овочевого ринку і представника ТОВ «Сакура Юкрейн» Антона Барнака на сьогодні мільйон насінин, які орієнтовно розраховуються на гектар, коштують 680 євро і залежно від курсу обходяться аграріям у 22-23 тис. грн. 

Системний підхід — запорука успіху

«Досвід говорить, що найнижчі фінансові ризики несе те господарство, яке продає моркву поступово протягом всього сезону. Адже собівартість продукції навіть в грудні нижча, ніж у березні, і відсоток втрат менший», — зауважила Тетяна Гетьман. За її словами, фермери, які побачили, що протягом сезону ціна не змінилася, зрозуміли, що нема сенсу її зберігати до кінця сезону, тому зараз пропозиція досить висока. В цьому сезоні через посуху, фермери отримали багато неякісної продукції. Тому фермери сьогодні знов закладають якісну моркву в сховища, загальна пропозиція якої є меншою від минулорічної, а ціна відповідно в 1,5-2 рази вища.

Як зауважив експерт овочевого ринку і представник ТОВ «Сакура Юкрейн» Антон Барнак, сьогодні ціна моркви 4 грн/кг при собівартості в 1,2 грн/кг, тому рентабельність висока. «Я працюю на Півдні України і я не бачу ніяких факторів для зменшення площ. Навпаки, на Півдні вже зараз почали закуповувати насіння моркви, і це при тому, що в основному закуповують його в грудні або перед посівом. Тому моркви наступного року буде багато», — сказав він.

Не постраждало від нестачі овочів і підприємство «Імпак», оскільки вони виробляють овочі під зрошенням. «Ми стабільно вирощуємо 50 га моркви під поливом, адже без цього виробництво стає спортлото. Незважаючи на рентабельність минулого року площі ми не зменшували і наступного теж не будемо, оскільки вона привязана до кількості овочесховищ», — розповів директор компанії Сергій Малиновський.

Сценарії розвитку

На думку Тетяни Гетьман, є передумови до зростання ціни на моркву в другій половині сезону, але яким буде зростання поки що складно сказати, адже збирання врожаю триватиме ще кілька тижнів. Теоретично, після Нового року пропозиція моркви зменшиться і ціни можуть зрости. Але є ще один сценарій, за яким фермери, пам’ятаючи як різко зросли ціни наприкінці минулого сезону, можуть закласти в сховища навіть моркву не дуже високо якості і таким чином навіть збільшити обсяги зберігання ( сховищ для цього вистачає). Тоді ціна почне рости ще до Нового року. 

Ситуацію може змінити імпорт з Польщі. За словами Гетьман, ціни там вже нижче українськи. Якщо ціни в Україні залишаться такими ж, то на ринок хлине потік польської моркви, який "зіб'є" ціну на вітчизняному ринку. «Імпорт залежатиме від ціни, яка є в нас на ринку. Якщо ціна буде на рівні 10 центів, то імпорту не буде. А якщо ціна буде вищою, і імпортерам буде вигідно завозити, особливо полякам», — сказав Антон Барнак.

 

Джерело: Agravery.com




Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Добавить в закладки Підписатись Версия для печати



Комментариев нет, будьте первыми и начните дискуссию


   



Предложения, которые могут Вас заинтересовать
Більше пропозицій за тегами

При использовании материалов ссылка на www.harchovyk.com (для интернет ресурсов с гиперссылкой) обязательна.