• Ви хочете дізнатися, яка інформація з чеків супермаркетів допоможе отримувати більше прибутку? • Ви намагалися зрозуміти, як використовувати нейромаркетінг для підвищення продажів? •...
Одним із передових методів підвищення харчової цінності борошна є використання сухої пшеничної клейковини (СПК). Це не лише білковий збагачувач борошна, а й натуральний наповнювач,...
Річний дохід України від експорту пшеничного борошна за умови переробки врожаю продовольчої пшениці в країні був би в середньому на 100 дол. млн більшим, ніж при експорті сировини. Однак при цьому Україна займає досить скромні позиції з експорту борошна.
Про це заявив керівник холдингу Bakery Lauffer Group Віталій Балихін, передає «Бізнес».
За його словами, у 2015/16 МР експорт продовольчої пшениці з України перевищив 8 млн тонн, що становить приблизно 1,3 млрд дол., а експорт борошна склав лише 340 тис. тонн ― приблизно 56-73 млн дол.
«Українським борошномелам і трейдерам спільно з чиновниками необхідно невідкладно вирішувати, що робити, щоб для світового ринку України перестала бути сировинним придатком і зайнялася б експортом борошна», ― прокоментував керівник холдингу Bakery Lauffer Group.
Він додав, що для досягнення цього компаніям-виробникам борошна необхідно побудувати нові сучасні борошномельні підприємства і модернізувати великі працюючі підприємства, забезпечивши високу продуктивність їх роботи, а також налагодити суворий контроль за дотриманням технології та якості виробництва борошна.
«Щоб українське борошно користувалася попитом на зовнішніх ринках, його вартість і якість повинні відповідати міжнародним стандартам», ― зауважив Балихін.
За його словами, трейдерам необхідно розширювати зовнішні ринки збуту української борошна.
Балихін додав, що завданням держави є залучити і вітчизняних, і зарубіжних інвесторів, забезпечивши їм високу пропозицію сировини на внутрішньому ринку і стабільність законодавства в сфері закупівлі сировини і експорту борошна.
Джерело: Agravery.com
Добавить в закладки | Підписатись | Версия для печати |