Современный рынок масложировых продуктов (масла...
Международный форум пищевой промышленности и...
Международный форум пищевой промышленности и...
Ніщо не вічне – це стосується й таких запасних частин для складської техніки, як колеса й ролики. Вплив коліс і роликів на роботу, надійність і вартість устаткування чи транспортного ланцюжка дуже великий, адже від них залежить функціонування всіх компонентів технологічного процесу на складі. Тому не заощаджуйте на якості! Такі колеса мають витримувати значні навантаження, надійно працювати та легко котитися по бетонній, наливній підлозі, плитковому або паркетному покриттю, не пошкоджуючи їх. Це дасть змогу чітко контролювати процес переміщення вантажів і зробить його ефективним.
Перед тим, як вибрати колеса, необхідно обов’язково проаналізувати передбачуваний режим експлуатації: якість, цілісність і характеристику підлоги; стан навколишнього середовища; види й величину навантаження; швидкість переміщення й необхідність маневрування.
Визначившись із параметрами передбачуваної експлуатації в тому чи іншому складському приміщенні, необхідно визначити тип, діаметр колеса чи ролика відповідно до поверхні підлоги. Якщо поверхня підлоги нерівна і з перешкодами, слід вибирати колеса з більш еластичною ходовою частиною й більшого діаметра. На плитці або цементній підлозі доцільно застосовувати колеса з гумовою або поліуретановою ходовою частиною. На металевому, асфальтовому або ґрунтовій підлозі – з гумової або пневматичною ходовою частиною.
Після оцінки навколишнього середовища треба вибрати матеріал колеса. Адже на складі колеса й ролики можуть контактувати з кислотами, лугами, розчинниками, бензином, мастилами й водою. Наприклад, у місцях, де є мастила й бензин, замість гумової ходової частини краще використовувати поліамідну, а у вологих середовищах і за наявності сольових розчинів доцільніше застосовувати нержавіючі ролики.
Надійні промислові колеса вже понад 15 років представляє на українському ринку компанія «Фрегат» – виробник та офіційний ексклюзивний дилер німецької фірми «Torwegge GmbH».
Нині асортимент продукції компанії «Фрегат» надзвичайно різноманітний, а вирізняє її висока надійність. Адже відповідальність за якість виробів є невід’ємною складовою роботи підприємства. Сфера застосування коліс широка – це колеса для складу, для устаткування, контейнерів, колеса й ролики для візків і штабелерів, термостійкі колеса тощо. Також пропонуємо колеса й ролики для складської техніки, які: витримують великий діапазон навантажень; годяться для різного виду покриттів.
Також, ми постачаємо продукцію заводу «Officine Meccaniche Omegnesi s. r. l.» (Італія), а також завозимо економ-варіанти з Азійського регіону. Вже більше 7 років наша компанія виробляє продукцію під власною ТМ «Фрегат»., які виготовлені із високоякісних матеріалів (поліамід-6, сталь, гума, сплав алюмінію, поліпропілен, чавун тощо) і мають високі технічні характеристики.
Докладніше хотів би розповісти про переваги термостійких коліс і роликів, а саме фенольних (серія 70), алюмінієвих (серія 71) і чавунних коліс (серія 72).
Фенольні колеса – найпоширеніші, вони темно-коричневого або чорного кольору і призначені для експлуатації в термопечах з температурою випікання до +300ºС. Їх бажано експлуатувати лише на гладкій бетонній або кахельній підлозі у печах без нерівностей і гострих металевих граней, з якими вони можуть контактувати. Щоб не помилитися у виборі фенольних коліс, фахівці «Фрегата» не радять спокушатися дешевизною виробу, бо він швидко вийде з ладу. Натомість пропонують купувати колеса італійської компанії «Officine Meccaniche Omegnesi s. r. l.»: без кронштейна, з поворотним кронштейном із майданчиком, з поворотним кронштейном із отвором та із неповоротним кронштейном.
У випадку використання тефлонової втулки у термостійкому кронштейні колеса не потребують додаткового змащування. Однак компанія готова запропонувати термостійке мастило з харчовим допуском, якщо виникає потреба, наприклад при використанні звичайної металевої втулки.
П`ятнадцятирічний досвід роботи фірми «Фрегат» на українському ринку термостійких коліс сприяв розробці і започаткуванню власного виробництва коліс із алюмінію і чавуну. На сьогодні ми маємо лише схвальні відгуки про цю продукцію.
Протягом багатьох десятиліть чавунним колесам і роликам, зокрема для пекарень, альтернативи не було. Головними їхніми перевагами є практично необмежений термін експлуатації і висока ремонтопридатність. Поверхня кочення і вісь механічно оброблені. Ступиця оснащена ніпелем для змащування. Колеса серії 72 комплектують спеціальним термостійким кронштейном. Його деталі виготовлені із листової сталі, поворотний вузол з дворядним шарикопідшипником оброблений термостійким мастилом, вісь колеса – на болті. Поверхня деталей оцинкована і пасивована.
Колеса «Torwegge» і ТМ «Фрегат» витримують робочу температуру до +500ºС. Щоправда, чавунні колеса жорсткі, тому найкраще їх експлуатувати на підлозі, покритій сталевими листами або чавунними плитами.
Алюмінієві колеса довговічніші, ніж колеса із фенольної смоли, й водночас «м’якше» контактують із підлогою ніж чавунні, тому їх можна експлуатувати при температурі до +400ºС як на металевому, бетонному, так і на кахельному покритті. Вони не схильні до природного зношування і стирання на неідеальній підлозі. Ці колеса, як і чавунні, також комплектують спеціальним термостійким кронштейном.
Багаторічний
досвід роботи, різноманітний асортимент дають змогу компанії «Фрегат»
професійно підібрати колеса й ролики згідно з вимогами замовника.
Володимир СМІЛЯНСЬКИЙ, к.т.н.,директор компанії «Фрегат»
тел.: (044) 360-63-37, (056) 236-29-47
e-mail: [email protected]
Добавить в закладки | Підписатись | Версия для печати |
На ринку борошна: перспективи, ціни, експорт
Про причини скорочення споживання борошна, перспективи галузі, ціноутворення, експортну політику, а також функції Аграрного фонду, як одного із найбільших гравців ринку, розповідає радник голови Правління ПАТ «Аграрний фонд» Сергій Сакиркін.
Коли борошно стає піддослідним
Прилад для тестування борошна насамперед для визначення його якості, напевно, має кожна хлібопекарня, будь-яке кондитерське виробництво, що випікає печиво, харчове виробництво, що за сировину використовує борошно. Такі пристосування – хоча й мають в основі один і той же принцип дослідження продукту – насправді різняться.
22/02/2020
|
198
|
18/02/2020
|
314
|
18/02/2020
|
186
|
08/02/2020
|
20
|