Современный рынок масложировых продуктов (масла...
Международный форум пищевой промышленности и...
Международный форум пищевой промышленности и...
Продукція торгової марки «Чумак» добре знана в Україні й належно оцінена. Кому вона смакує, той назве без роздумувань каховські томати і все, що з них виробляється, а ще майонези й інші соуси. Дехто із найвідданіших поціновувачів торгової марки згадає й про макарони. Щаправда «чумацькими» вони були тільки формально, за упаковкою, а насправді вироблялися в Росії. І ось наприкінці минулого року компанія «Чумак» запустив власну макаронну фабрику. Поки що з однією технологічною лінією, але з перспективою розширення виробництва.
На початку про найголовніше – що вирізняє цю нову борошняну продукцію від макаронних виробів інших вітчизняних виробників. Макарони «Чумак» вперше в Україні продукуються виключно із твердих сортів пшениці, так званого «дуруму», на що досі не відважувався жоден інший український «макаронник».
За формою «чумацькі» макарони залишаться незмінними, тобто такими, які з 2006 року вироблялися в Росії, і, як продажі показують, сподобалися споживачам. Це «Трубочки», «Пера», «Спіральки», «Черепашки», «Вермішель», «Ріжки». Види, як бачимо, традиційні для українців. У продажу нова макаронна продукція «Чумака» з’явиться вже цього місяця. Нова ще й тому, що фасується в відмінну від російської упаковку. Нова й за смаковою якістю макаронів, що завдяки твердопшеничному борошну не злипаються та чудово зберігають форму під час приготування.
Тож закономірно, що каховські «чумаки» налагодили нове для своєї харчотворчої діяльності макаронне виробництво, також мають намір незабаром налагодити й виготовлення преміальної лінійки спеціальних соусів для своїх же макаронів. Кожному виду борошняних виробів відповідатиме соус з ідеально підібраним смаком. Принагідно зазначимо, що такі соуси позиціонуватимуться на вітчизняному ринку як абсолютно нові продукти. Незмінною залишиться хіба традиційно висока якість, що характерна для всього асортименту продукції «Чумака». «Спеціальні соуси для макаронів, - зауважує з цього приводу директор із корпоративного розвитку каховського харчопереробного виробництва Йохан Боден, – товарна категорія, перспективна нині в усьому світі. У домашніх умовах приготувати повноцінний томатний соус – досить трудомістке й дороге задоволення. А наші макаронні соуси дозволять господиням значно розширити гастрономічні можливості макаронних виробів.
Макаронна технологія
Виробництво перших українських макаронів із борошна твердих сортів пшениці стало для ЗАТ «Чумак» головним інвестиційним проектом минулого року, в якому й розпочалося будівництво фабрики. Інвестиційні кошти для реалізації цього проекту обчислювалися трьома мільйонами доларів. Підприємство оснащене технологічним обладнанням італійського виробництва, монтаж та налагодження якого здійснювалося за безпосередньої участі італійських фахівців із компанії-постачальника. Технологічна лінія – це силоси для безтарного зберігання борошна, вакуумний прес, сушильні камери, бункери для стабілізації готових макаронних виробів та лінія розфасовування та упаковування макаронів. На сьогодні виробнича потужність нової каховської макаронної фабрики становить 50 тонн борошняної продукції на добу, тобто приблизно дві тонни за годину.
Після церемонії запуску макаронного виробництва з незмінним перерізуванням стрічки, присутністю представників херсонського обласного керівництва та перших каховських начальників – району й міста журналістів познайомили з нехитрим технологічним процесом макаронного виробництва – від борошна до готового впакованого продукту. Нехитрим у тому сенсі, що для виробництва справжніх макаронів використовуються, як відомо, лише борошно й вода. Але техніка й обладнання на кожному етапі простого макаронного виробництва доволі складної й високоточної конструкції. Докладніше про неї розповів Олег Гусейнов, один із керівників товариства.
– Майже два роки ми готувалися до того, аби освоїти новий для себе напрямок харчового виробництва – вивчали існуючі в світі макаронні технології, підшуковували постачальників борошна, виробників відповідного обладнання. Це – перший етап, наступний – будівництво фабрики, закуповування й встановлення обладнання та запуск його, свідками чого ви стали.
Технологічний ланцюг виробництва макаронів починається на вакуумному пресі, котрий є комплексним виробничим об’єктом, на якому проводяться дві технологічні операції: замішування тіста для майбутніх макаронних виробів і подальше формування з цього тіста макаронів різної конфігурації. Замішування тіста після засипання у відповідні бункери макаронного борошна й додавання води відбувається в три прийоми і відповідно у трьох різних ємностях. Перше – попереднє замішування, наступне основне вимішування й заключне – вакуумне, коли тісто доводиться до остаточної кондиції. Повністю готове тісто подається у вакуумний прес, у формувальну головку якого вставляється матриця з отворами певного розміру й конфігурації. Під тиском тісто продавлюється крізь отвори матриці й виходить із неї вже власне макаронним виробом певної форми. Ножі, періодично зрізуючи вичавлювані макаронні трубочки, «черепашки», вермишелини, задають їм передбачену довжину. Сформовані таким «макаром» макаронні вироби після вакуумного пресу потрапляють в камеру вібросушіння (віброефект запобігає злипанню свіжосформованих ще м’яких макаронів). Із вібросушарки вони транспортером подаються для в ємності для наступного сушильного етапу – попереднього висушування. У сушильній камері вироби підсушуються в русі, перебуваючи на транспортерах, які їх «провозять» у межах камери кілька разів на різних рівнях, кожен із яких передбачає певний температурний та зволожуючий режим. Далі – камера остаточного висушування із ще зменшеним рівнем вологості й більш повільним рухом конвеєра. Уже майже готові макарони зсипаються у силоси, або бункери-накопичувачі, де борошняні вироби проходять заключний етап виробництва – 8- 10-годинну стабілізацію. Для різного виду макаронів стабілізаційний час також різний. Завершальні технологічні операції – фасування макаронів у пакети, що тут же формуються із стрічки пакувального матеріалу, та їхнє остаточне запаковування. Все це робить одна високоточна й високопродуктивна лінія.
Сировинні перспективи
Якщо томатну сировину для своєї основної продукції каховські «чумаки» вирощують самі (причому із застосуванням найпередовіших світових агротехнологій), то із борошном для виробництва макаронів італійського зразку складніше. Парадокс у тому, що в Україні, яка є родоначальницею селекції твердих сортів пшениці, практично перестали їх культивувати в промислових обсягах: держава не заохочує, закуповуючи «дурум» за такою ж ціною як і пшеницю першого сорту. У світовій практиці твердосортне збіжжя на ринках коштує відсотків на 30 дорожче, оскільки більш клопітне у вирощуванні.
– Саме тому й змушені імпортувати борошно твердосортної пшениці, – розповідає генеральний директор ЗАТ «Чумак» Карл Стурен. – Переважно з Росії й Казахстану, хоча світовим лідером у вирощуванні «твердої» пшениці є Канада. Можливо, вигідніше було б завозити зерно, але оскільки в Україні перестали вирощувати пшеницю твердих сортів, то й млинів нема для її переробки в борошно. Започатковуючи в Каховці якісно нове макаронне виробництво, ми плануємо цією справою займатися всерйоз і надовго, розвивати і розширювати її в перспективі. Отож хотіли б мати українську сировинну базу і для виробництва макаронів торгової марки «Чумак».
На перших порах, як було сказано, «чумаки» заохочуватимуть довколишні господарства до відродження традицій вирощування пшениці твердих сортів. Тим більше херсонських регіон дуже сприятливий для такої справи. Заохочуватимуть тим, що на відміну від держави, закуповуватимуть «дурум» за світовими цінами. В перспективі планують самі зайнятися вирощуванням високоякісних зернових. Уже зараз підбирають сорти, які б на південних землях давали стабільні врожаї. Вони завідома будуть нижчі від врожаїв нетвердих сортів, бо так скрізь ведеться, що чим вища якість зерна, тим нижча його врожайність. Навіть зроблені пробні засіви дев’яти сортів. Відбіркова робота проводиться як із напрацюваннями українських селекціонерів – одеських та харківських, так і турецьких та італійських. Максимум через два роки «Чумак» планує своє макаронне виробництво забезпечувати херсонською «твердою» пшеницею, що позитивно позначиться насамперед на собівартості борошняних виробів. Що стосується відповідної модернізації діючих поблизу млинів, то товариство каховських харчовиробників готове профінансувати їх переналагодження на помоли твердосортної пшениці, тим більше, що таке переоснащення не докорінне, а часткове.
Коли засновники компанії «Чумак», молоді шведські підприємці Йохан Боден та Карл Стурен, вперше приїхали в Україну 1993 року, їм було лише 21 та 19 років відповідно. Вони швидко збагнули, що тут можна знайти нові можливості та плацдарм для створення власної компанії. Спочатку Каховка не могла запропонувати їм щось більше, ніж поля з перезрілими огірками та застарілий консервний завод, що був у занепаді. Тож молодим бізнесменам довелося створювати харчопереробну компанію практично «з нуля», з чим вони успішно впоралися. Подальша історія – це історія постійного вдосконалення та динамічного руху вперед.
Анатолій ЗАДОРОГА
Добавить в закладки | Підписатись | Версия для печати |
На допомогу виробникам: суха пшенична клейковина
Одним із передових методів підвищення харчової цінності борошна є використання сухої пшеничної клейковини (СПК). Це не лише білковий збагачувач борошна, а й натуральний наповнювач, стабілізатор й зв’язувальна речовина. Глютен дає змогу забезпечити високу якість виготовленої продукції, навіть при використанні зерна нижчої якості.
Функціональні інгредієнти для вашої продукції
Завдання компанії «Ковчег і Ко» – допомогти виробникам у вдосконаленні їхньої продукції. Під вдосконаленням мається на увазі не тільки покращення смакових і ароматичних властивостей чи структури, а, що дуже важливо, – збільшення терміну зберігання продукції і свіжого вигляду та структури протягом усього часу.
13/09/2019
|
106
|
13/09/2019
|
123
|