Закрити

  Authorisation

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію

News
Це найбільш повні і достовірні дані про учасників вітчизняного м'ясjпереробного ринку України.

Молдова може заборонити експорт м'яса птиці та яєць з України у зв’язку з ризиком поширення пташиного грипу.

Articles

Одним із передових методів підвищення харчової цінності борошна є використання сухої пшеничної клейковини (СПК). Це не лише білковий збагачувач борошна, а й натуральний наповнювач,...

488
01.11.2017р.
Чому Польща захотіла українських яєць та як це вплине на ціни?

Скандал із зараженими  фіпронілом(токсичний хімікат для боротьби з комахами - Ред.), яйцями  дістався до Польщі – країна стикнулась із найбільш  сильним з 2012 року дефіцитом яєць – за декілька місяців вони подорожчали на чверть, а на полицях відомих у Польщі мереж магазинів "Lidl" и "Biedronka" взагалі яєць немає. Польська влада уже повідомила про наміри збільшити експорт яєць з України. Щоправда, продавати їх почав лише "Ясенсвіт", і чи достатньо  буде цього полякам  – наразі невідомо.

Фіпроніл, як каталізатор імпорту

Літній скандал із виявленням фіпронілу у яйцях у низці країн ЄС та світу суттєво вплинув на ринок – потужні птахофабрики у Німеччині  та Нідерландах були закриті, поголів`я активно вирізалось. Загалом заражені небезпечною речовиною яйця потрапили у 15 країн, зокрема до Гонконгу. Також на яєчний ринок вплинули проблеми, пов'язані з пташиним грипом в Італії і поширенням сальмонели. На дефіцит відреагували ціни – згідно даних Єврокомісії за останній рік середня вартість яєць у ЄС зросла на 53%, і склала 16 центів за яйце. Не залишилась осторонь проблеми і Польща, яка є найбільшим виробником і експортером яєць у Євросоюзі (щорічно там виробляють 9 млрд яєць, з яких 43% експортується). У цій країни декілька місяців поспіль спостерігається нестача цього виду продукції.

Все почалось з того, що наприкінці серпня  прес-секретар Головної санітарної інспекції Польщі Ян Бондар заявив про виявлення в країні партії із 40 тис. яєць, які потенційно можуть бути заражені фіпронілом. Зазначалось, що це були вже очищені і зварені яйця, які передбачалося використовувати для виробництва готових страв. Яйця були відправлені на детальне обстеження із подальшим поверненням німецькому постачальникові.  "Через ці проблеми із фіпронілом, яйця у країні відразу підскочили у ціні, у середньому вони зараз дорожче на чверть, ніж декілька місяців раніше – 6 злотих за десяток, або півтора євро. У магазинах "Lidl" та "Biedronka" на полицях майже порожньо", – розповідає Agravery.com мешканка Варшави Катаржина Ваковські.

 

 

Очевидний вибір

Аби перекрити нестачу і тим самим припинити зростання цін, Польща почала закупівлю яєць у східних сусідів, в тому числі, з України. Після подорожчання польських яєць вартість української продукції виглядає дуже привабливо, тому Польщі вигідно імпортувати саме нашу продукцію по ціні значно меншій за один євро за десяток. Тим більше, що в середині вересня цього року перша компанія з України вже була сертифікована для поставок до ЄС яєць у шкаралупі – це компанія "Овостар Юніон" (ТМ "Ясенсвіт"). На початку жовтня цього року вона здійснила перші поставки продукції до Польщі та інших країн ЄС в рамках нетарифної квоти.

У самій компанії "Ясенсвіт" коментувати реальні обсяги поставок та плани щодо експорту продукції до Польщі Agravery.com відмовились. Згідно із офіційним звітом, розміщеним на сайті підприємства, «Овостар Юніон» за результатами дев`яти місяців 2017 р збільшив обсяг експорту яєць на 47% до 350 млн шт. (2016 р. – 237 млн. яєць). Частка експорту в загальному обсязі реалізації яєць склала 42%. А середня ціна продажу яєць за 9 місяців 2017 року виросла на 8% порівняно з аналогічним періодом 2016 року, і склала 1,33 грн за шт. За інформацією із відкритих джерел, зараз у розпорядженні компанії знаходиться близько 8 млн курей-несучок, які за 9 місяців 2017 року виробили понад 1,2 млрд яєць.

фото: ovostar.ua

За словами генерального директора Бориса Белікова, у планах компанії у найближчому майбутньому наростити виробництво яєць до 2 млрд штук завдяки збільшенню кількості курей. З чого можна зробити висновок, що підприємство цілком має шанс підкорити не лише польський, а й інші європейські ринки.  

Решта підприємців експортувати свою продукцію до  Польщі чи ЄС поки що не  будуть – у прес-службі іншого потужного виробника компанії "Авангард" запевнили, що наразі експансії в ЄС та, зокрема, до Польщі не планують.

Використати шанси

Ну думку генерального директора асоціації "Союз птахівників України" Сергія Карпенка, світова "яєчна криза" може цілком  бути "на руку" українським виробникам яєчної продукції, і сформувати  моду на наші яйця у ЄС. "Перші партії яєць з  України мали стати не більше ніж іміджевою промоцією товару, а зараз  вони потрібні Європі, на них є реальний попит. Ми є однією із країн, яка може задовольнити його", – говорить Карпенко.

Голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа також позитивно ставиться до можливості розширення експортних горизонтів для українських товарів: "Бажання польських споживачів купувати українські яйця лише підтверджує високу якість та безпечність вітчизняної продукції. Сподіваємося, що українські виробники використають ринкові можливості та допоможуть Польщі вирішити проблему дефіциту яєць". 

Він наголосив, що небезпеки потапляння і зараження фіпронілом яєць в Україні немає. У нас зареєстровані та використовуються ветеринарні препарати, які містять фіпроніл, але лише для лікування від ектопаразитів котів та собак. Фіпроніл у птахівництві взагалі не використовується і випадки незаконного застосування його Україні не зареєстровані. Більше того, рішенням Держпродспоживслужби запроваджено тимчасовий моніторинг на українських підприємствах – виробниках яєць та яєчної продукції на фіпроніл як при обігу продукції на внутрішньому ринку, так і при експорті. 

Втім, про можливе розширення тарифних квот з боку ЄС навіть, у зв`язку із кризою виробництва, поки не йдться. У 2017 обсяг квот на поставки яєць до ЄС складав 1800 тонн (основна) та 3000 тонн (додаткова). На сьогодні використано лише 658 тонн (36,6%) основної та 600 тонн (20%) додаткової квот. Квота на постачання яєць на 2018 рік складає 2100 тонн. З урахуванням збільшення квот, актуальним є питання розширення переліку українських підприємств-експортерів яєць до країн Євросоюзу. Згідно аналізу асоціації "Союз птахівників України", ціна яєць лише за вересень в ЄС зросла на 20%. Тобто потенційно за ціною, яка склалася зараз на яйця в країнах ЄС, поставки цієї продукції можуть бути вигідними для наших виробників.

Загалом, згідно даних Державної фіскальної служби, Україна за січень-вересень 2017 року експортувала 62,4 тис. т яєць на суму $43,6 млн. Обсяг експорту за 9 місяців цього року на 23,1% перевищив результат за весь 2016 рік, коли на експорт було відправлено 50,7 тис. т яєць. Водночас у вартісному вимірі за три квартали 2017 року Україна заробила на 4,2% менше, ніж за 2016 рік ($45,5 млн). У трійці основних імпортерів українських яєць обійшлось без змін – це традиційно ОАЕ ($21,3 млн), Ірак ($6,7 млн) та Катар ($3,7 млн). 

За інформацією Держпродспоживслужби, станом на сьогодні погоджено сертифікати на експорт яєць до держави Ізраїль, Республіки Ірак, Гонконгу.  Тривають перемовини щодо експорту яєць та яєчних продуктів з України до Чорногорії, Катару, Малайзії, Сінгапуру, В'єтнаму, Філіппін, КНР. Зараз направлено запити та очікуються відповіді по вимогам на експорт яєць з України до Мексики, Японії, Сербії, Боснії та Герцеговини, Канади, ПАР.

Внутрішні ціни повзуть вгору

Втім, як говорять опитані Agravery.com експерти, потенційне збільшення обсягів експорту може стати каталізатором зростання внутрішніх цін. За повідомленням Державної служби статистики середньозважені ціни на яйця з 11 вересня до 10 жовтня в Україні уже підвищилися на 13,45%, або на 2,4 гривні, до 20,33 гривні за 10 штук. Найвищі ціни спостерігаються в Києві – 21,39 гривні за десяток, а найнижчі – у Запорізькій області – 19,35 гривні. За словами Карпенка, підвищення цін на яйця цілком логічне, скільки з лютого по вересень виробники були змушені відпускати їх за цінами значно нижчими за собівартість. "Цінова ситуація цього року була навіть гіршою, ніж торік, відпускні ціни в певні періоди опускалися до рівня 2014 року. Як ми вже неодноразово констатували, для українського ринку яєць властиві сезонні коливання, а, починаючи з вересня цей фактор повноцінно починає діяти", – повідомив експерт.

Він пояснює, що ситуація із подорожчанням яєць восени традиційна, адже влітку значна частина населення отримує яйця з власних господарств, тому попит дуже низький. Виробники ж у цей період збувають продукцію нижче собівартості. "Цього року собівартість виробництва яєць становить 15-15,5 гривень за десяток. А птахофабрики влітку продавали їх по шість гривень за десяток. У період з вересня по березень, коли попит на яйця зростає, виробники, щоб вийти на рівень росту хоча би 10-15%, підвищують ціни до того рівня, що маємо", – повідомив Карпенко. Експерт констатує, що  зараз на ринку яєць спостерігається така ж тенденція, як і на ринку м'яса птиці – обсяги експорту перевищують показник минулого року при збереженні обсягів виробництва. Тож найімовірніший сценарій  за прогнозом "Союзу птахівників України" – ціна яєць буде рости до кінця року, вони коштуватимуть не дешевше, ніж 29-31 гривні за десяток.


Джерело: Agravery.com


Більше новин за тегами
  • польща


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Add to bookmarks Підписатись Версія для друку



No Comments, be first, and start a discussion


   




For using our materials link towww.dharchovyk.com (for internet sources with hyperlink) is obligatory.