За даними Держстату, у період з січня по серпень 2018 року Україною експортовано 422 тонни готових або консервованих ракоподібних, молюсків та інших водних безхребетних на суму $1,8 млн.
Одним із передових методів підвищення харчової цінності борошна є використання сухої пшеничної клейковини (СПК). Це не лише білковий збагачувач борошна, а й натуральний наповнювач,...
Через збільшення кількості фальсифікату, рентабельність виробництва молока в Україні з кожним днем падає.
Про це повідомляє прес-служба Асоціації виробників молока.
Об’єм фальсифікованої молочної продукції в Україні сягає 30%. Фальсифікат продається переважно на стихійних ринках, звідки за рахунок своєї низької ціни і відсутності інформації про реальний склад продукту, потрапляє на стіл українців. Така ситуація негативно впливає на українських виробників молока.
«Через безконтрольне виробництво фальсифікату, виробники молока втрачають ринок збуту.Врешті, якщо зараз ми переживаємо через підроблені молочні продукти, то за кілька років мине матимемо вітчизняної молочки взагалі, бо не буде молочного стада. Закликаємоспоживачів підтримувати українських виробників, що випускають якісну продукцію. Аджетільки таким чином можна сприяти виробництву вітчизняного молока», — наголосила Ганна Лавренюк, віце-президент Асоціації виробників молока (АВМ).
Варто зауважити, що від початку року УМІ (індекс умовної рентабельності виробництвамолока) знизився на 40%, а поголів’я ВРХ за останні 5 років скоротилось на 17,5%.
АВМ наполягає на прийнятті закону 3043-1 «Про молоко, а молочні продукти», який дозволитьукраїнцям чітко розрізняти фальсифікат від справжньої продукції та збільшить попит наякісну молочну продукцію.
Джерело: Agravery.com
Добавить в закладки | Підписатись | Версия для печати |