Колишній начальник Ягодинської митниці, нині — депутат Волинської обласної ради Роман Микитюк відкрив ФГ «Аміла» неподалік села Радовичі Турійського району на Волині. На фермі чоловік...
Одним із передових методів підвищення харчової цінності борошна є використання сухої пшеничної клейковини (СПК). Це не лише білковий збагачувач борошна, а й натуральний наповнювач,...
У наступні 10 років ріст виробництва усіх видів м’яса уповільниться, а споживання м’ясної продукції, навпаки, зростатиме.
Про це зазначив Євген Шатохін, незалежний консультант із питань розвитку м'ясного бізнесу під час свого виступу в ході Х Міжнародного конгресу «Прибуткове свинарство», повідомляє прес-служба Асоціації «Свинарі України».
«Україна є частиною міжнародної спільноти, відповідно, відчуває на собі всі ті тренди, які панують на світовому ринку м’яса», — зазначив Євген Шатохін.
За словами експерта, серед основні чинники, які «керуватимуть» виробництвом тваринного протеїну будуть:
Щодо питань експорту вітчизняної свинини, експерт порадив переорієнтувати увагу з Європи на Китай:
«Піднебесна — країна, якій треба приділити особливу увагу в плані експорту, насамперед на рівні держави. Адже є багато неузгоджених регуляторних питань. Треба пам’ятати, що в Китаї одна з найпотужніших економік. А ще, згідно з даними китайських аналітиків, які виступали на Міжнародному м’ясному конгресі, у найближчі 10 років свинина буде найважливішим м’ясом. Тож Україна може задумуватися над поставкою не лише ратичок і п’ятачків, а й високоякісних відрубів», — зазначив Шатохін.
Нагадаємо, організаторами Х Міжнародного конгресу «Прибуткове свинарство» виступили Асоціація «Свинарі України», Всеукраїнська Аграрна Рада та агроконсалтингова компанія DYKUN за підтримки FAO, USAID та ЄБРР.
Джерело: Agravery.com
Добавить в закладки | Підписатись | Версия для печати |