Закрити

  Авторизация

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
 




Выставки
Выставки

25 февраля - 28 февраля 2014 года

Выставочный центр "КиевЭкспоПлаза", ул. Салютная 2Б,
Промышленный холод, специализированная выставка промышленного холодоснабжения.

23 - 25 февраля 2011 г.

Украина, Киев,
Выставочный центр "КиевЭкспоПлаза", ул. Салютная 2 Б

Международная специализированная выставка кондитерской и хлебопекарной промышленности,
Украина, Киев, Выставочный Комплекс "АККО Интернешнл"
Новости
Це найбільш повні і достовірні дані про учасників вітчизняного молокопереробного ринку України.

Крем-мед з начинкою – це спосіб виокремитись з натовпу пасічників та привернути до себе увагу споживача. Та чи зможе він залишатись прибутковим протягом тривалого часу?

Більше новин за тегами
Статьи

Одним із передових методів підвищення харчової цінності борошна є використання сухої пшеничної клейковини (СПК). Це не лише білковий збагачувач борошна, а й натуральний наповнювач,...

Більше статей за тегами
43
12.02.2019р.
Українці збільшили споживання цитрусових майже втричі

Світовий тренд здорового харчування стає причиною того, що українці більш схильні до споживання свіжих фруктів, ніж соків. Відсутність власного виробництва стимулює імпортні поставки цитрусових, а саме мандаринів, апельсинів, лимонів і грейпфрутів, що і спостерігалося на вітчизняному ринку в 2018 році.

Про це йдеться в повідомленні Ради з питань експорту продовольства (UFEB).

Як зазначається, за даними Державної фіскальної служби, імпорт цитрусових в Україну виріс на 27% в порівнянні з 2017 р (337,87 тис. т. проти 265,48 тис. т). Однак в період 2013-2018 рр. піком цитрусових був 2013 (443,46 тис. т), тоді як 2015 рік виявився рекордно низьким за імпортом — 232,11 тис. т — в зв'язку з неврожаєм цитрусових у головних топ-імпортерів.

«Розглядаючи 2018 рік можна відзначити позитивну динаміку і говорити про поступове відновлення імпорту цитрусових. У структурі імпорту основну частку (71%) займають мандарини і апельсини, лимони — 22%, грейпфрути — 6%. Головними постачальниками цитрусових є Туреччина — 56,02%, Єгипет — 14,48% і Італія — 5,68%. Цікаво, що український ринок є привабливим для Італії, що стимулювало дану країну нарощувати поставки і витіснити з топ-трійки Іспанію», — зазначає аналітичний відділ UFEB.

Згідно з даними ринку «Шувар», ціна на мандарини була нестабільною протягом 2018 року. Найвищі показники цін на мандарини (50 грн/кг) спостерігалися у вересні, оскільки обсяг виробництва в цьому місяці нижче, тоді як в літні місяці (пік сезону в Туреччині) ціна була найменшою (17,50 грн/кг). В період новорічних свят, коли вітчизняне споживання є найвищим, вартість мандаринів варіювалася в межах 30-32,50 грн/кг.

Апельсини влітку завозили з ПАР за 26,50 грн/кг, а в жовтні, коли на ринку домінують турецькі плоди, ціна зупинилася на позначці 39,00 грн/кг. На новорічні свята апельсини були найдешевшими серед цитрусових — 30,00 грн/кг.

На ринку лимонів присутні дві країни: Аргентина — в літні місяці по 53,00 грн/кг, і при відновленні поставок з Туреччини в вересні вартість їх почала знижуватися (25,50 грн/кг), до новорічних свят з грудня вартість лимонів збільшилася і варіювалася в межах 32-34 грн/кг.

Джерело: Agravery.com

Теги и ключевые фразы

Більше новин за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Добавить в закладки Підписатись Версия для печати



Комментариев нет, будьте первыми и начните дискуссию


   



Предложения, которые могут Вас заинтересовать
Більше пропозицій за тегами

При использовании материалов ссылка на www.harchovyk.com (для интернет ресурсов с гиперссылкой) обязательна.