Сьогодні Україна займає перше місце у експорті волоського горіха серед країн Європи, а також входить у ТОП-5 виробників цього продукту в світі. Разом з тим, залишаються деякі питання щодо...
Одним із передових методів підвищення харчової цінності борошна є використання сухої пшеничної клейковини (СПК). Це не лише білковий збагачувач борошна, а й натуральний наповнювач,...
Сьогодні Україна займає перше місце у експорті волоського горіха серед країн Європи, а також входить у ТОП-5 виробників цього продукту в світі. Разом з тим, залишаються деякі питання щодо подальшого розвитку даної галузі та експорту.
Про це повідомила заступник міністра агрополітики з питань європейської інтеграції Ольга Трофімцева, передає прес-служба відомства.
«Розвиток виробництва нішевої продукції, цікавої для малих та середніх виробників, такої як плоди горіхів, є одним з пріоритетів для Мінагрополітики сьогодні. Для розвитку промислового виробництва та експорту необхідно створювати кооперативи чи кластери. На сьогодні виробництво горіхів роздроблено за структурою. Це заважає як ефективному виходу на зовнішні ринки, так і впорядкуванню роботі цієї галузі на внутрішньому ринку. Об’єднання виробників може вирішити багато з цих питань», ― підкреслила заступник міністра.
Зі свого боку, представники Української горіхової асоціації розповіли про основні шляхи, які матимуть вплив на розвиток горіхового бізнесу в Україні та сам експорт. Зокрема, це розвиток сучасних технологій переробки, впровадження систем якісної заготівлі, збереження та реалізації продукції та інше.
«Виробництво горіхів є одним із цікавих сегментів агропромислового комплексу України, який забезпечує високий рівень рентабельності. Ми маємо ідеї щодо пілотного проекту з кооперації в горіховій галузі в Черкаській області, реалізація якого надасть можливість залучення ветеранів АТО та ВПО зі східних регіонів у виробництво горіхів. Це лише один з аспектів нашої співпраці сьогодні», ― резюмувала Трофімцева.
Джерело: Agravery.com
Добавить в закладки | Підписатись | Версия для печати |