Більше 250 Мереж, Постачальників та Експертів ринку на 6-й щорічній практичній конференції «PrivateLabel®-2014, обговорять актуальні шляхи розвитку Private Label партнерства в рамках ЕКСПЕРТНИХ ДИСКУСІЙ,...
Одним із передових методів підвищення харчової цінності борошна є використання сухої пшеничної клейковини (СПК). Це не лише білковий збагачувач борошна, а й натуральний наповнювач,...
ро це повідомив директор департаменту європейської інтеграції Мінекономрозвитку В’ячеслав Цимбал, відповідаючи на запитання журналіста телеканалу «ТВі».
«Ці автономні торговельні преференції – чудова нагода продемонструвати спроможність нашого експорту. Звичайно, що основні переваги отримають ті експортери, які вже протягом останнього часу присутні на ринку Європейського Союзу. На сьогодні вже маємо чудовий результат – майже 14% нарощення експорту до країн Європи», — зазначив він.
За словами експерта Міністерства, у поточному році найбільшими були поставки до Євросоюзу металургійної та сільськогосподарської продукції з України, ці галузі вже протягом багатьох років стабільно користуються попитом у країнах ЄС.
«Основними статтями нашого експорту є металургійна продукція, сільське господарство, частина устаткування, яке постачається на ринок Євросоюзу; зернова група товарів зовсім не викликає занепокоєння, — аби був у нас добрий врожай. Увесь час, в принципі, ми підтримуємо свій валовий продукт за рахунок сільського господарства. Адже, починаючи з 2008 року, коли Україна набула членства у СОТ, постійно нарощуємо експорт продукції сільського господарства на зовнішні ринки, тобто, вона до підписання Угоди користувалася попитом, і після підписання ще більше користуватиметься», — зауважив директор департаменту євроінтеграції.
Також В’ячеслав Цимбал відзначив виробників курятини, які вийшли на ринки ЄС завдяки модернізації виробництва і на сьогодні здатні повністю забезпечити потреби Євросоюзу в українському експорті птиці.
«Усі ми чудово знаємо, що в Євросоюзі досить суттєві вимоги до безпечності продукції, це стосується і промисловості, і харчової промисловості. Яскравий приклад: протягом останніх трьох-чотирьох років наші виробники курятини зробили все можливе, щоб вийти на ринок Європи, і досягли якості й безпечності продукції, яка відповідає європейським вимогам. Наші виробники курятини майже повністю заповнили квоту, яка була надана в рамках автономних торговельних преференцій», — підкреслив експерт.
Директор департаменту європейської інтеграції підсумував: через скасування мита на продукцію українського виробництва, що призводить до відчутного здешевлення вітчизняних товарів, вона стала значно привабливішою для європейського імпортера.
«Поставте себе на місце імпортера — і ви в будь-якому випадку захочете економізувати свої затрати. Якщо ви, наприклад, сплачували 10% імпортного мита, а зараз не сплачуєте, — звісно, вам вигідніше піти на український ринок, взяти цю продукцію в Україні й у такий спосіб мінімізувати свої затрати», — зазначив В’ячеслав Цимбал.
Джерело: Agravery.com
Добавить в закладки | Підписатись | Версия для печати |
05/09/2014
|
22
|