Международный форум пищевой промышленности и...
Международный форум пищевой промышленности и...
30 апреля 2015 года, в Киеве, в рамках ежегодной...
Про переваги торгівлі з причепів розповів Дмитро Беспалов, директор компанії «Автобан», яка з 2003 року займається виготовленням причепів для торгівлі.
– Дмитре Анатолійовичу, які нові тенденції у цьому сегменті? Що змінилося за час, протягом якого «Автобан» працює на ринку?
– Криза змусила усіх мислити нестандартно. Наша фірма вистояла в період кризи, і тепер на стадії розвитку. Кожен наступний крок – це крок уперед.
До кризи нашими замовниками були здебільшого приватні підприємці та мережі швидкого харчування: продавці гриль-шаурма, підприємства: «Чудо Піч», «Форнетті», «Рум’яночка». Останнім часом нашими основними клієнтами стали великі підприємства – вітчизняні виробники продуктів харчування. Раніше вони реалізували товар через посередників або через великі торговельні мережі. Гроші за реалізовану продукцію виробник отримував приблизно через 2 місяці. Коли почалася криза, виробники не отримували своїх грошей навіть через 60 днів. Вони ставали заручниками торговельних мереж. Тому виробники почали налагоджувати власну роздрібну торгівлю. Сам виготовив – сам продав, на підприємство надходять «живі» гроші, а це – кров економіки. Ці гроші протягом двох місяців виробник може вкладати в розвиток бізнесу, у нову техніку.
Велика кількість наших клієнтів - це великі компанії: «Золотий урожай», «Концерн Хлібпром», «Цар хліб». До речі, наша компанія виграла тендер на виготовлення 200 причепів. Тендер оголосив «Концерн Хлібпром» серед виробників автомобільних причепів.
– У чому полягають переваги компанії «Автобан» над іншими виробниками?
– Виробників автомобільних причепів для пересувної торгівлі не багато. Я кажу лише про легальний сектор. Бо нелегально, у якомусь гаражі якісний причіп виготовити не можна. Виробництво транспортних засобів – це насамперед безпека на дорогах. Наші причепи максимально безпечні. Усі моделі узгоджені з Науково-дослідним центром безпеки при МВС України і допущені до виробництва.
А ще ми взяли на себе усі клопоти щодо дозвільної системи. Нині наш причіп можна зареєструвати в ДАІ за один день. Оскільки наш причіп призначений для виїзної торгівлі продуктами харчування, тому він обладнаний санітарним місцем, шафою для одягу, змінного взуття, рукомийником з водопостачанням. Причіп обладнаний всередині електропроводкою на 220 В. Про те, що причеп допущено для пересувної торгівлі продуктами харчування свідчить висновок МОЗ. Тобто, з наших причепів можна продавати фаст-фуд. Крім того, пожежна інспекція вимагає, щоб причіп був пожежобезпечним, і матеріал, з якого виготовлено причіп, не горючий.
Одна з наших переваг – це помірна ціна. На сьогодні наш фургон вдвічі дешевший за такий самий німецький. При цьому продукцію свою виготовляємо за німецькими технологіями.
Ми маємо два виробничих майданчики. Перший – «Автобан», сертифіковане виробництво, організоване з нуля. Свого часу я придбав будівлю, зробив ремонт за всіма стандартами, тут ми виготовляємо продукцію для України. Друге підприємство – «Автобан Трейлес Україна», організоване у кооперації з німецькими партнерами. Тут ми виготовляємо продукцію для подальшого експорту. Усі частини виготовляємо власноруч за стандартами якості, німецький у нас лише облицювальний матеріал. На мою думку, технологічний процес має бути організований на українській сировині і нашими фахівцями. Це була моя вимога щодо співпраці. Ремонт приміщення тривав увесь 2010 рік згідно з європейськими нормами, плануємо отримати ISO-2001. Цього року продукцію будемо експортувати.
Аналіз українського ринку свідчить, що компанії «Автобан» належить 60% цього сегмента ринку.
– Пане Дмитре, розкажіть, які види причепів випускає ваша компанія?
– Ми виготовляємо моделі причепів на замовлення, різної площі, для торгівлі хлібобулочною, м’ясною, молочною, охолодженою продукцією. Є кондитерські причепи зі спеціальною викладкою продукції та холодильниками, що не висушують солодощів. Також у наших причепах можуть бути передбачені холодильні вітрини, окреме вікно видачі товару, окремо може бути встановлений кавовий апарат, якщо треба, розмістимо логотип замовника. Є можливість зробити кожен причіп ексклюзивним. Крім того для підприємств харчової галузі ми маємо особливі умови співпраці: відтермінування платежів, лізинг.
Павліна ПРИШЛЮК
Добавить в закладки | Підписатись | Версия для печати |
«Структура ринку молочних інгредієнтів за останні 3–4 роки фактично не змінилася. Так, на ринку з’являються нові виробники, нові продукти, але їхня частка не настільки велика, щоб кардинально змінити ситуацію. Лідерство на ринку України, як і раніше, належить закордонним компаніям-виробникам, які націлені на інновації та новітні технологічні рішення і відіграють роль провідного «локомотива» молочної галузі», – розповіла кандидат технічних наук, заступник директора з науки та зовнішньоекономічних зв’язків компанії «Продсервіс» Тамара Ілляшенко.
Особливості виробництва ковбас
Для кожного виду ковбасних виробів є певний процес виготовлення, затверджено технологічні інструкції та рецептури. Суворе дотримання рецептів, технології та санітарного режиму процесу є обов'язковою умовою одержання високоякісних ковбасних виробів.
20/07/2016
|
55
|