Якої інформації на нашому порталі Вам би хотілося бачити більше?
За підсумками шести місяців 2019 року на зовнішні ринки поставлено 217 тонн української мороженої риби. Експорт продукції становить $573 тис.
Одним із передових методів підвищення харчової цінності борошна є використання сухої пшеничної клейковини (СПК). Це не лише білковий збагачувач борошна, а й натуральний наповнювач,...
Про це йдеться в про глобальну ісламської економіці 2018/19 року, пише agroportal.ua.
Найбільше халяльні продукти харчування споживають в Індонезії, витрати в цій країні, за останніми даними, склали $170 млрд. Також до трійки увійшли Туреччина і Пакистан — $127 млрд і $118 млрд відповідно. Замикають ТОП-5 Єгипет ($86 млрд) і Бангладеш ($ 76 млрд).
У той же час важливою проблемою, що заважає ринку розвиватися швидше, є відсутність єдиних світових стандартів продовольства: фактично в кожній мусульманській країні є своя організація із сертифікації. На даний момент по всьому світу працює більше 120 органів сертифікації халаль, включаючи Держдепартамент ключових країн, таких як Малайзія, Індонезія, Сінгапур, Таїланд і Філіппіни. Причому стандарти сертифікації відрізняються, що веде до додаткових витрат і знижує можливості здійснення міжнародної торгівлі.
Як зазначається, продукти харчування з маркуванням «халяль» все частіше вибирають не тільки мусульмани, котрі суворо дотримуються канонів віри, а й представники інших конфесій, а також зовсім не релігійні люди. Останні сприймають сертифікат «халаль» як гарантію якості і натуральності продукту.
Джерело: Agravery.com
Додати до закладок | Підписатись | Версія для друку |