Якої інформації на нашому порталі Вам би хотілося бачити більше?
Протягом перших двох місяців поточного 2018/19 сезону імпорт пальмової олії в Україну знизився на 7% — до 45,6 тис. тонн проти 49,1 тис. тонн роком раніше, коли відзначався семирічний максимум для...
Одним із передових методів підвищення харчової цінності борошна є використання сухої пшеничної клейковини (СПК). Це не лише білковий збагачувач борошна, а й натуральний наповнювач,...
Безпрецедентно тривале літнє затишшя на ринку живця поступово добігає кінця, адже ціни закупівлі мають незначну позитивну динаміку.
Так, про мляве зростання цін на свинину живою вагою повідомляють в аналітичному відділі АСУ за підсумками моніторингу закупівельних цін та спілкування з представниками м’ясопереробки.
Так, упродовж останніх двох тижнів середньоринкова ціна живця свиней забійних кондицій піднялася майже на 1%, також посунулися межі цінових діапазонів. Зокрема, більшість товарних партій свиней забійних кондицій закуповували по 45-46,5 грн/кг. При цьому на Сході та на Півдні країни епізодично спостерігалися і вищі ціни.
«Опитування заготівельників вказало на їх готовність до підвищення цін на свинину живою вагою. Зокрема, більше половини представників м’ясопереробної галузі вважають, що наступного тижня більшість партій закуповуватимуть по 45-45,5 грн/кг. Це на півгривні вище за діапазон очікуваних цін цього тижня. З іншого боку, близько 30% м’ясопереробників вважають, що внутрішня ціна у другій декаді серпня перетне позначку 46 грн/кг», — йдеться в повідомленні.
Стимулюючим фактором для такої зміни є й стрибок бар’єрної ціни до рівня 45 грн/кг. Причиною цього став підйом цін на свинину в ЄС, зокрема в Німеччині, а також зростання курсу євро. Свинарі у свою чергу відзначають, що підйом цін був би своєчасним адже відповідає сезонним внутрішнім ціновим трендам, а також був би відповіддю на зростання витрат виробництва, зокрема на корми.
Нагадаємо, в Одеській, Запорізькій, Донецькій та Херсонській областях в період з 27 по 31 липня 2018 року було зареєстровано 5 випадків захворювання на африканську чуму свиней(АЧС).
З іншого боку, м’ясопереробники відзначають, що скорочена пропозиція кондиційної свинини компенсується як відчутним зниженням обсягів закупівлі живця та задоволенням потреби у сировині за рахунок імпортної продукції. Це на їх думку, має обмежити швидкість приросту цін, а також тривалість такого їх руху до кінця літа.
Джерело: Agravery.com
Додати до закладок | Підписатись | Версія для друку |