Якої інформації на нашому порталі Вам би хотілося бачити більше?
24 травня в Києві відбулася 17-я Всеукраїнська практична Майстер-зустріч ТОП-менеджерів логістики «Прорив в логістиці: досягнення максимальної
Одним із передових методів підвищення харчової цінності борошна є використання сухої пшеничної клейковини (СПК). Це не лише білковий збагачувач борошна, а й натуральний наповнювач,...
У листопаді поточного року споживча інфляція в Україні склала 1,8%, в річному вимірі вона сповільнилася до 12,1% в порівнянні з 12,4% в жовтні.
Про це згідно з даними Держстатистики пише «АПК-Інформ: овочі та фрукти».
«Така динаміка річної інфляції була очікуваною і відповідала нашим прогнозом», ― прокоментували в Нацбанку.
«Річна інфляція сповільнилася через зниження інфляції сирих продуктів харчування, яке виявилося більш істотним, ніж ми прогнозували. Проте, дещо більшим за прогноз виявилось зростання цін і тарифів, які регулюються адміністративно, а також базова інфляція», ― пояснили в НБУ.
Зазначається, що річна базова інфляція в листопаді сповільнилася до 6,2%. При цьому посилення волатильності на валютному ринку в середині листопада помірно вплинуло на базову інфляцію.
«У місячному вимірі спостерігалося зростання цін окремих товарів, що імпортуються, в річному вимірі їх зростання сповільнилося. Базову інфляцію в листопаді також стримувало помірне подорожчання ринкових послуг. У той же час на тлі подорожчання молока і цукру стрімко зросли ціни на продукти харчування з високим ступенем обробки, зокрема на тверді сири, здобні вироби, торти та інше», ― коментують в Нацбанку.
За даними НБУ, зростання цін на сирі продовольчі товари сповільнилося до 1,4% в річному вимірі, в першу чергу, через високу пропозицію овочів і фруктів. Зокрема, овочі подешевшали на 30,2%, а фрукти на 3,7% в річному вимірі. Проте, продовжувалося зростання цін на молоко і молочні продукти, чому посприяло посилення попиту з боку переробників.
Джерело: Agravery.com
Додати до закладок | Підписатись | Версія для друку |
02/06/2017
|
133
|