Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію


*********
Опитування
Опитування

Чи берете Ви участь у галузевих виставках?

Виставки
Виставки

20-27 жовтня 2011 року

Міжнародна виставка продуктів харчування та напоїв,
Україна, Київ, МВЦ, Броварський проспект, 15

1-3 листопада 2011 р.

Україна, м.Київ вул. Салютна, 2-Б тел. (044) 461-9585, факс (044) 461-9921,
Виставковий центр «КиївЕкспоПлаза»

1-3 листопада 2011 р.

Україна, м.Київ вул. Салютна, 2-Б тел. (044) 461-9585, факс (044) 461-9921,
Виставковий центр «КиївЕкспоПлаза»

23-25 лютого 2012 р.

м.Одеса, Морський вокзал ,

13-15 березня 2012р.

Міжднародний виставковий центр, Броварський пр-т,15, м.Київ, Україна,

04 - 06 квітня 2012 р.

Україна, Київ,
Виставковий центр "КиївЕкспоПлаза", вул. Салютна 2 Б

04 - 06 квітня 2012 р.

Україна, Київ,
Виставковий центр "КиївЕкспоПлаза", вул. Салютна 2 Б

24-26 квітня 2012 р.

Міжнародний Виставковий Центр (Броварський проспект,15, м.Київ, Україна) ,
Новини
Розпочалася підготовка №19 газети "Харчовик" та спеціалізованого додатку "М'ясна індустрія".

В Україні загострюється проблема забезпечення споживачів яловичиною. Скорочення виробництва м'яса великої рогатої худоби неминуче призведе до подорожчання продукту, заявили в...

Більше новин за тегами
Статті

Одним із передових методів підвищення харчової цінності борошна є використання сухої пшеничної клейковини (СПК). Це не лише білковий збагачувач борошна, а й натуральний наповнювач,...

Більше статей за тегами
60
03.10.2011р.
Свинина дешевшає

На ринку м'яса відбувається сезонний спад цін на продукцію, підігрітий імпортом.

"Ціни на ринку свинини вже почали знижуватися і становлять 27,5-28 грн./кг за напівтуші другої категорії, тоді коли в літній період їх вартість сягала 29-31 грн./кг. Яловичі напівтуші практично не переглядалися в ціні, оскільки на них меншою мірою впливає імпорт м'яса, ціна становить 35-36 грн./кг за великовагових бичків. На тлі попереднього подорожчання інших видів м'яса зростання попиту на курятину утримує ціни на порівняно високому рівні - до 18,5-19,2 грн./кг, тушка", - повідомляють в Українському клубі аграрного бізнесу (УКАБ). Там також стверджують, що м'ясна дефляція стосується в основному свинини, і пояснюють цю тенденцію посиленням імпорту. "Активізувався імпорт свинини з країн Європи. Так, в липні і серпні 2011 р. було імпортовано більше 10 тис. т на місяць, тоді коли в попередні місяці імпорт не перевищував 5 тис. т на місяць. Якщо в літні місяці істотного впливу на ціни імпорт ще не мав, то вже у вересні ціни почали знижуватися", - відзначає виконавчий директор асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Єлизавета Святківська. За її даними, на 1 вересня 2011 р. поголів'я свиней скоротилося в усіх категоріях господарств на 3,2%, до 8,1 млн. голів. Поголів'я ВРХ також скоротилося в порівнянні з минулим роком на 3,2%, до 5,1 млн. голів. 

На перший погляд може здатися, що здешевлення м'яса і збільшення імпорту шкодить вітчизняному виробництву. Насправді виробники спокійно реагують на зниження цін, і на те є причини. "Ми спостерігаємо сезонний спад цін. Зараз вартість свинини в живій вазі не перевищує 20 грн. за 1 кг, і цього цілком достатньо, щоб бізнес був рентабельним. Правда, це стосується господарств, які впроваджують інтенсивні технології в свинарстві", - розповів директор компанії Demis Agro Артур Лоза. Він пояснив, що свинарство пройшло точку мінімальної прибутковості в кінці минулого року - початку нинішнього. 
Наслідком чого стало вирізання поголів'я свиней і подорожчання м'яса в літній період. 
З ринку були прибрані надлишки м'яса, від чого вже влітку назрілий дефіцит свинини призвів до зростання цін і устремління імпортного м'яса на наш ринок. Тепер, за законами економіки, ми спостерігаємо насичення ринку продукцією, що і викликало зниження цін. "Думаю, що дешевше 19 грн. за 1 кг ціна не опуститься, і до кінця року ми побачимо незначне зростання вартості свинини", - прогнозує Артур Лоза. У вересні-жовтні 2010 р. вартість свинини в живій вазі другої категорії становила 16,45-16,79 грн. за 1 кг через перенасичення ринку цією продукцією. Обсяг ринку свинини в натуральному вираженні в 2010 р., за даними аналітичної компанії "Синергія", склав понад 250 тис. т. З них власне виробництво склало 142,454 тис. т, імпорт - 108,6 тис. т. Основними імпортерами були Бразилія, Польща і Німеччина. Поставки свинини принесли імпортерам більше $200 млн. 
Поки на ринку досить низькі ціни на м'ясо і картину посилюють імпортні обсяги, свинарям варто озирнутися, щоб перечекати падіння експортними поставками. З цим у нас, як кажуть, не густо, і ринків, де чекають на вітчизняну свинину, - не багато. Це Росія, яка відгородилася від нашої м'ясної продукції митами та заборонами імпорту, а також Грузія. Остання країна зовсім недавно висловила інтерес до наших свинкам, ніж здорово здивувала вітчизняних виробників - грузини запросили продукцію в живій вазі, що робить торгівлю специфічною. Проте на таку пропозицію вже відгукнулася компанія "Агро-Союз" (Дніпропетровськ). Вона заявила про те, що планує щомісячно поставляти до Грузії близько 5 тис. голів свиней в живій вазі. 21 вересня була відправлена, за повідомленням підприємства, перша партія з 150 свиней. Покупцем стало м'ясопереробне підприємство, що належить Олександру Талаквадзе, що розраховує на довгострокову співпрацю з "Агро-Союзом". Компанія уточнює, що це перший досвід подібних поставок: раніше вона експортувала племінних страусів та їх шкіру, а також свинину в напівтушах. Минулого року чистий прибуток "Агро-Союзу" знизився на 35,1% - до 7,22 млн. грн. 
Вигідніше зараз поставляти українську свинину в Росію, де вартість продукції в живій вазі досягає 26 грн. за 1 кг проти української ціни на рівні 20 грн. за 1 кг. Але оскільки ринок досить негостинний для наших виробників (Росія заборонила ввезення м'яса та м'ясних продуктів з України багатьом нашим виробникам), вони раді пропозиції, хоча б трохи перевищує українську вартість. За словами гравців ринку, поставки в Грузію - скоріше разовий проект і ціни, запропоновані нашим виробникам, не надто відрізняються від українських. Тому поставки в цю країну принесуть ситуативну вигоду лише окремим тваринникам. 
Досі про серйозні поставки м'яса за кордон, які могли б нівелювати пікові падіння цін і низьку платоспроможність українців, вітчизняні виробники могли лише мріяти. Особливо щодо експорту в ЄС. Тепер, завдяки досягнутим угодам в рамках СОТ, вікно в Європу для них все-таки прорубилось. Україна узгодила з ЄС безмитне ввезення 40 тис. т свинини на рік. "У нас безмитно передбачено експортувати (на рік) 12 тис. т яловичини, птиці - 40 тис. т, у тому числі каркасно-замороженої - 20 тис. т, і охолоджених частин тушок - 20 тис. т. Також передбачений безмитний експорт в ЄС свинини - 40 тис. т", - заявив міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк вчора. Це маленька, але перемога, вважають виробники, бо краще мати хоча б маленький ринок збуту, ніж жодного. Саме так виглядає поки м'ясний напрям в Україні - експорт м'яса мізерно малий.

Джерело: FINANCE.UA

Теги та ключові фрази

Більше новин за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку



Коментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   



Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами

При використанні матеріалів посилання на www.harchovyk.com (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.