Якої інформації на нашому порталі Вам би хотілося бачити більше?
В середині вересня середній індекс цін на світовому молочному аукціоні, організованому новозеландської Fonterra (GDT), виріс на 2,0% після зниження протягом трьох попередніх торгових сесій.
Одним із передових методів підвищення харчової цінності борошна є використання сухої пшеничної клейковини (СПК). Це не лише білковий збагачувач борошна, а й натуральний наповнювач,...
Учені Одеського селекційно-генетичного інституту вивели новий сорт шестирядного ячменя, призначеного для вирощування в зонах інтенсивного землеробства й адаптованого не тільки до мінливих кліматичних умов, але й до хімічного складу ґрунтів.
Як повідомив «i» вчений секретар Одеського селекційно-генетичного інституту Олександр Пушкаренко, на створення «Вакули» пішло 33 роки напруженої селекційної роботи, а його автором є доктор сільськогосподарських наук Анатолій Линчевський. «На сьогоднішній день це самий урожайний сорт ячменя в Україні, що за роки випробувань дав результат в 50 центнерів з гектара, а в промисловому виробництві - до 92-96 центнерів», - відзначив п-н Пушкаренко.
За його словами, «Вакула» має підвищену посухостійкість і легко переносить сажкові захворювання, борошнисту росу, карликову іржу й смугастий гельмінтоспоріоз. Крім цього, новий сорт має знижену фотоперіодичну чутливість, що дозволяє формувати високий урожай при різних строках приходу весни й у різних широтних зонах. При цьому норма висіву насіння значно нижче, ніж в інших сортів - до 120 кг на гектар.
П-н Пушкаренко підкреслив, що сорт «Вакула» у силу тонкоплівчастості й низького вмісту білка віднесений до пивоварних, однак може з успіхом застосовуватися в інших сферах виробництва.
Новинка вже освоюється господарствами Одеської й Донецької областей, Республіки Крим, Росії, Молдови й Вірменії.
Інформація http://agroua.net/
Додати до закладок | Підписатись | Версія для друку |
13/09/2019
|
105
|
13/09/2019
|
123
|