На порталі «Харчовика» розміщено архів публікацій видання за 2008–2009 роки.
Серед них – інтерв’ю з посадовими особами Міністерства агрополітики України, керівниками галузевих асоціацій, численних підприємств з аналізом стану та перспектив розвитку переробки сільськогосподарської продукції.
Темами багатьох статей є сучасне обладнання для підприємств харчової промисловості, сировина, інгредієнти та все те, що сприяє підвищенню продуктивності виробництва, якості виробів як запоруки їх конкурентоспроможності.
Архів дає змогу ознайомитися з технологіями виробництва
харчових продуктів, впровадженими на провідних підприємствах. Тут можна
віднайти багато цікавого і корисного.
Додати до закладок | Підписатись | Версія для друку |
Українці споживають більше 2 млн. т м’яса в рік
Сьогодні Україна практично забезпечує себе сировиною, в даному випадку говоримо про м’ясо. Про це під час прес-конференції в медіа-холі ІМК повідомив Голова Державного комітету ветеринарної медицини України І.Ю. Бісюк.
Европа может отказаться от украинского рапса
В прошлом году украинские аграрии заработали на экспорте семян рапса в ЕС более полумиллиарда долларов. Однако уже в следующем году они могут существенно сократить свое присутствие на европейском рынке и, соответственно, уменьшить свой доход. Виной тому новые требования к рапсу, поставляемому в ЕС с 1 января 2011 года, пишет "Инвестгазета".
В 2010 году экспорт бахчевых из Украины вырос в 2 раза
Украина обладает большим экспортным потенциалом в торговле плодоовощной продукцией. На сегодняшний день страна уже является нетто-экспортером бахчевых и нетто-экспортером черешни. В текущем году был экспортирован рекордный объем бахчевых.
Соціально важливі харчі подешевшають - АМКУ
Антимонопольний комітет зобов'язав 10 найбільших торговельних мереж знизити роздрібні ціни на молочні продукти і м'ясо птиці адекватно зменшенню оптових цін виробниками, з якими укладені договори на поставку цієї продукції.
У Львові створено Міжнародну академію наук ягідництва
За ягідництвом – майбутнє. Журнал Forbes оголосив ягоди найціннішими для здоров’я людини продуктами харчування. Маючи деякі напрацювання в селекції, розробці технологій розсадників і ягідників, науковці організували Міжнародну академію наук ягідництва.