HARCHOVYK.com - інформаційний портал харчової галузі www.harchovyk.com

211
02.09.2011р. |
«Базис»: автоматизація руху оборотної тари

               












На українському ринку компанія «Базис» є одним із лідерів з проектування, виготовлення, постачання та впровадження пакувальних комплексів для сипких і штучних продуктів. Ринок, який ми обслуговуємо складається з багатьох провідних виробників товарів широкого вжитку, зокрема й продуктів харчування.

Одним із напрямів діяльності компанії є виготовлення повністю інтегрованих логістичних систем для транспортування продукту. Ми надаємо повний спектр послуг від початкового дослідження та проектування до виробництва системи, постачання, монтажу, пуско-налагоджувальних робіт і введення в експлуатацію. 

Правильна організація руху тари підвищує конкурентоспроможність підприємства. З огляду на вимоги логістики замовників, ми знаходимо ефективні рішення для конвеєрного транспортування тари та пропонуємо рішення «під ключ», повністю спроектоване й розроблене нашою компанією, із впровадженням устаткування сторонніх виробників.

Детально вивчивши питання руху оборотної тари, конструктори компанії «Базис» розробили ряд типових технічних рішень, які дають змогу створити логістичну систему будь-якої складності на підприємстві.

Співпраця із клієнтом відбувається у кілька етапів. Насамперед, наші фахівці вивчають виробничий процес безпосередньо на місці, розробляють загальну схему транспортування тари й оцінюють час виконання проекту і його орієнтовну вартість. У деяких випадках розроблення проекту спрощують завдяки вже готовим рішенням для транспортування тари, які має компанії «Базис».

Після узгодження першого етапу здійснюють повний розрахунок логістичної системи й вартості проекту. Це включає ескізи устаткування, схеми розташування та взаємодії й іншу важливу інформацію. Таким чином, усі нюанси проекту будуть враховані та втілені у готовому виробі.

Для забезпечення ефективної експлуатації виробничого устаткування кожна деталь і кожен вузол мають бути працездатними протягом усього терміну експлуатації. Зупинки через несправності або для технічного обслуговування небажані. Водночас, вартість експлуатації й технічного обслуговування повинні бути мінімізовані Для досягнення цих цілей із клієнтами працює сервісна служба компанії «Базис», що складається з досвідчених висококваліфікованих інженерів.

З технічної точки зору вирішенням проблеми транспортування оборотної тари є автоматизована логістична система. Її основою є транспортери, маніпулятори й електронна система керування.

Щоб відповідати всім вимогам, подібна система повинна мати такі властивості:

- вчасно відводити й подавати тару на ділянки, обслуговуючи кілька ділянок одночасно;

- автоматично сортувати тару з різними видами продукції;

- забезпечувати безперервність технологічного процесу при непостійному надходженні тари;

- не створювати перешкод для роботи іншого устаткування й переміщення персоналу;

- враховувати режими роботи устаткування, з яким зв'язана система.

Лінія транспортування тари – це насправді «розумна система» керування, що дає змогу виконати всі п'ять перелічених вище пунктів.

Як відомо, відповідно до вимог санітарних норм у м’ясопереробній галузі не допускають використання тари без попередньої санітарної обробки. Тому використану тару автоматично збирають з усіх ділянок і за допомогою спеціальних транспортних шляхів скеровують у мийну машину для дезінфекції. У такий самий спосіб ящики потрапляють назад на ділянки. Конструкція транспортного шляху розроблена так, щоб тара пересувалася вільно і швидко, могла бути спрямована під кутом, переведена на інший рівень лінії або тимчасово затримана. Тут застосовують різні конвеєри, поворотні механізми, пневмозахоплювачі та двигуни з можливістю частотного регулювання.

Оскільки після обробки в ящику не має залишатися дезрозчин, подавання тари в мийну машину здійснюють у переверненому вигляді. Цю функцію виконує вузол перекидання ящиків.

Важливо відзначити, що логістична система може бути змонтована на висоті більш ніж 2,5 метра, що забезпечує вільне переміщення складського устаткування, (наприклад, навантажувачів), а також вільний рух персоналу. Щоб підняти тару на цю висоту, використовують спеціально розроблені вертикально-штовхальні та похилі модульні конвеєри.

Для безперебійного постачання застосовують також резервування частини тари й використання цього резерву у разі затримання при проходженні на лінію.

Кожна ділянка лінії, на якій тара змінює напрямок руху або положення у просторі, оснащена пристроєм, що контролює проходження ящика на ділянці й подає сигнал у систему керування цією лінією.

Безумовно, найголовнішим елементом логістичної системи є блок керування, що координує дії усіх механізмів. Його основу становить промисловий контролер фірми «Schneider electric», яка є визнаним лідером у виробництві електронних систем керування.

Коли лінія змонтована й починає працювати, вона становить собою інтелектуальну систему, котра самостійно приймає рішення залежно від ситуації, а відтак відкриває нові можливості для підприємства.

Богдан ІГІН,

керівник відділу маркетингу компанії «Базис»

Теги та ключові фрази
системи автоматизації у ковбасному виробництві, ЧП avw kontacts, ЧП alr kontacts, ЧП abo kontacts, компанії лідери в проектуванні логістичних систем
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку