Передумов для виникнення дефiциту на крупи, зерно чи...
Сир в Україні продовжує зростати в ціні, незважаючи...
Цей номер додатковим тиражем безкоштовно...
Група фермерів Львівщини, які співпрацюють з...
Генеральний директор компанії "Зернопродукт МХП"...
Яким чином Вам зручніше контактувати з учасниками порталу?
Підприємствам м’ясної галузі, сільськогосподарських, а також підприємств з переробки риби, морепродуктів та інших потрібні контейнери. Тара має бути міцною й водночас легкою, екологічно чистою, зручною для вантаження, перевезення і складування. Таку тару постачає на український ринок компанія «Амарант».
«Наше підприємство, – розповідає директор Олександр Омельянчик, – офіційно представляє в Україні ізраїльську компанію «DOLAV», яка посідає одне з провідних місць у світі з виробництва великих контейнерів і палет.
Компанія «DOLAV» виготовляє суцільні та перфоровані контейнери різних кольорів місткістю від 140 до 1400 л. Їх використовують у всьому світі у багатьох галузях, у тому числі на більшості підприємств харчової промисловості й у сільському господарстві – від полів до супермаркетів тощо.
Контейнери виготовляють на основі структурної піни HDPE, яка не завдає шкоди здоров’ю і навколишньому середовищу. Вони сертифіковані за ISO 9002. Цю тару стерилізують струменем пари. Контейнери можна переробляти.
Крім розробки і виготовлення нових виробів, компанія пропонує замовникам послуги відділу складання. Завдяки інструкціям інженерного відділу, вироби можна видозмінювати або модифікувати відповідно до вимог замовника. Додаткові аксесуари (дверцята, колеса, підіймальні пристрої), модифікація зварюванням і розпилюванням дають змогу здійснювати «виробництво на замовлення». При замовленні понад 300 шт. контейнерів одного найменування у компанії є можливість відлити їх із логотипом фірми клієнта».
Компанія «Амарант» постачає бокс-палети різних типів. Тип 800 означає зовнішню ширину контейнерів – 800 мм. Їх виготовляють суцільними і перфорованими, без кришки і з суцільною кришкою. В асортименті є суцільні контейнери з верхніми, нижніми або дверцятами, які можна знімати, є контейнери на візках. Фахівці компанії виготовляють також контейнери на колесах, які можна штабелювати, контейнери з додатковими полозами, а також з корками для зливання рідини. Місткість контейнерів типу 800 – від 500 до 860 л.
Бокс палети типу 1000, 1120, 1600 відповідно мають зовнішню ширину 1000, 1120 і 1600 мм і місткість від 600 до 1200 л. Вони мають такі самі дверцята, як і 800. Тип 1000 виготовляють також із суцільними кришками. Решта типів кришок не мають. Назва – «бокс-палет» означає, що для зручності вантаження він має відлиту суцільну з корпусом палету. Бокс-палети витримують навантаження у штабелі до 4000 кг.
Контейнери виготовляють стандартного синього, жовтого, червоного, зеленого, білого і сірого кольорів. Широко практикують і комбінований колір: на фоні синього може бути білий трикутник, на фоні жовтого, коричневого і білого – синій, на фоні червоного і зеленого – жовтий.
Ніні зростає попит й на іншу продукцію «DOLAV» – Kit Bin мульти-системи. Їх виготовляють суцільними і перфорованими, одинарними, подвійними і потрійними, з кришкою і без неї, з відкидними дверцятами і без них.
Компанія «DOLAV» готова підібрати й адаптувати свою продукцію до будь-яких потреб клієнтів, виготовляти контейнери нестандартних розмірів, на колесах із можливістю штабелювання, із дверцятами, що знімаються, посиленими полозами, із кранами і корками тощо. Є й інші опції, наприклад, наповнені піною ніжки контейнерів, кишеньки для документів, внутрішні розділювальники. Контейнери можуть бути підсилені металічними конструкціями або з металевими полозами, їх можна пронумеровати.
Петро ХОМИЧ
м. Київ
Додати до закладок | Підписатись | Версія для друку |
Український ринок обладнання для аналізу молока представлений переважно продукцією закордонного виробництва. У нас її пропонують або дочірні підприємства, або компанії-представники чи дистриб’ютори. Для порівняння різновидів, функцій та можливостей аналізаторів молока проведено короткий огляд цього обладнання на українському ринку.
Карамельне розмаїття на вітчизняному обладнанні
Технологія виробництва карамельних солодощів складається з кількох етапів: приготування сиропу, приготування карамельної маси, її охолодження та обробка, приготування карамельних начинок, формування карамелі, обкатування чи обробка поверхні, запаковування. Для виробництва карамелі немає універсального обладнання, кожен із процесів виготовлення карамелі потребує окремих установок.
11/08/2011
|
57
|
11/08/2011
|
69
|
11/08/2011
|
57
|
11/08/2011
|
50
|