Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
 






Останні новини
Останні новини
Небезпека із Заходу: чи варто Україні боятись спалахів пташиного грипу в Польщі?
31.01.2020р.

З 31 грудня 2019 року і дотепер у Польщі зафіксовано...

80 пасік в Україні зараз проходить процес органічної сертифікації
31.01.2020р.

Мед та продукти бджільництва можуть реалізовуватися...

В Stylus назвали ТОП-10 блендеров марки Braun
29.01.2020р.

Мелкая бытовая техника Braun давно зарекомендовала...

Білорусь заборонила імпорт птиці з України
28.01.2020р.

Білорусь обмежила поставки птиці з окремих регіонів...

Опитування
Опитування

Якої інформації на нашому порталі Вам би хотілося бачити більше?

17739
08.07.2010р. |
«Львівський лікеро-горілчаний завод»: досягнення і проблеми виробників міцних напоїв

Одним із небагатьох продуктів, який завжди цінували на Заході, була горілка. Свого часу, на експорт її виробляли три найпотужніших лідери лікеро-горілчаної промисловості, в тому числі Львівський завод, на якому нещодавно побував наш кореспондент. Інформацію, яку він отримав від директора з маркетингу та постачання Барана Олега Тарасовича, покладено в основу цієї публікації.

 

Упродовж своєї діяльності (початки виробництва сягають 1931 року. прим. авт.) завод випускав і продовжує випускати якісні та ексклюзивні види алкогольний напоїв: горілки лікери, настоянки, постійно розширюючи асортимент та вдосконалюючи технологію виробництва.

 

Продукція ЛГЗ добре відома й високо цінується не лише в Україні, а й за її межами, про що свідчать численні нагороди. Своїх шанувальників мають лікери «Старий ринок», різноманітні настоянки, лікувальний бальзам «Дністер», шляхетна ТМ «Львівська горілка» та інші міцні напої.

 

На заводі працюють висококваліфіковані технологи з багаторічним стажем. Професіонали такого рівня прогнозують ситуації й нюанси, що виникають у робочому циклі, вдосконалюють виробничий процес.

 

Вода

 

Якість горілки залежить від багатьох чинників, у тому числі від води. Вода становить 60% горілчаної продукції, від неї залежить смак, запах і кришталева чистота напою. Саме тому під час виробництва горілки на заводі велику увагу приділяють її підготовці. Видобувають воду із артезіанських свердловин – вона ідеальна порівняно з тією, яка надходить до наших помешкань із водогону. Ще її пом’якшують та фільтрують на сучасному комп’ютеризованому комплексі водопідготовки. Для досягнення прозорості, м’якості та чистоти напою, ідеального складу солей та мінералів, наданню горілці неповторного характерного смаку, технологи поєднують у певних пропорціях пом’якшену воду і воду після очищення на устаткуванні зворотного осмосу, через фільтри якого проходять тільки молекули води.

 

Спирт

 

Всю продукцію Львівського лікеро-горілчаного заводу виробляють із високоякісного зернового спирту класу «люкс» і «екстра». Спирти цього класу максимально очищені, завдяки чому напої мають шляхетний горілчаний смак.

 

Купажування

 

Один із найважливіших етапів виробництва горілки – купажування, тобто змішування певних пропорцій спирту з підготовленою водою, під час якого виділяється тепло. Підвищення температури може вплинути на якість напою. Тому, щоб досягти необхідного ефекту від фільтрації водно-спиртової суміші через вугільні батареї, використовують холодильне обладнання. Це дає змогу контролювати і регулювати температуру водно-спиртового розчину, що гарантує стабільну якість напою в будь-який час року, що особливо важливо у весняно-літній період.

 

Очищення

 

Горілка Львівського лікеро-горілчаного заводу проходить кілька ступенів очищення. Очищають її на вугільних фільтрах (активне березове і кокосове вугілля) і фільтрах із кварцовим піском. Цей пісок традиційно завозять із Уральського регіону (РФ). Пройшовши через такі фільтри, напій набуває кришталевої прозорості. Якість горілки перевіряють у сертифікованій лабораторії і розливають у пляшки.

 

Інші компоненти

 

ЛГЗ пропонує шанувальникам особливих горілок скуштувати, наприклад, горілку «Галицьку» з гірським медом, з м’ятою та на гірських травах. Унікальне поєднання натуральних компонентів – гірського меду, карпатських трав – надає гармонійний, вишуканий смак. Попри неперевершені смакові якості, карпатські трави – м’ята, чебрець, звіробій, гірський мед, які є основою нового напою, – мають ще й унікальні цілющі властивості. Оптимально підібрані компоненти, застосування новітніх технологій виробництва – головні складові успіху нової горілки «Галицька».

 

Кожна торгова марка від Львівського лікеро-горілчаного заводу має свій захист – від ексклюзивної форми пляшки до ковпачка. Зокрема, популярна серед споживачів ТМ «Володар» нещодавно зазнала зовнішніх змін: оновлено форму пляшки, змінено етикетку, розроблено новий ковпачок – дозатор з рельєфним зображенням логотипу «ЛЕВА», який забезпечує додаткову зручність при наливанні горілки, а також є захистом від повторного використання пляшки. Всі ці зміни свідчать про те, що пріоритетом для виробника є інтереси споживача.

 

Проблеми

 

Перший раз ми побували на ЛГЗ наприкінці січня. Cаме в той день завод не працював. Причину неофіційного вихідного пояснив Олег Баран: «Проблема зі збутом продукції». Власне, це проблема не лише львівського лікеро-горілчаного, а й усієї галузі, зумовлена збільшенням акцизів на спирт та коньяк, що спричинило подорожчання горілчаних напоїв. Якщо ж акциз на спирт, як і заплановано, зросте на чверть, то горілка подорожчає приблизно наполовину. Втім, на переконання експертів, це обіцяє додаткові прибутки не державному бюджету, а підпільним гуральням. Через зниження купівельної спроможності населення купує і ще більше купуватиме й вживатиме  дешеву контрафактну продукцію.

 

– Виробництво фальсифікату дуже просте, – розповідає Олег Тарасович. – Підпільні виробники сурогату беруть спирт найнижчої якості, зазвичай, мелясовий. Вода у найкращому випадку дистильована, переважно ж – звичайна водопровідна. Усе це перемішують у відповідній пропорції та розливають у пляшки. Готовий «продукт» розвозять на гуртівні, у дрібні магазини, кіоски. Звідти цей товар потрапляє до споживача.

 

Судячи з висновків експертиз, часто такі напої не лише не відповідають вимогам держстандарту, а й криють небезпеку для здоров’я шанувальників.

 

 

Петро ХОМИЧ

 

м. Львів

 

 

 

 

 

В асортименті ЛГЗ: шість видів ТМ «Львівська горілка» (шляхетна, холодна, медова тощо); вісім видів ТМ «Володар («Слава», «Столова», «Українська з перцем» «Золоте кільце» та інші); ТМ «VOZHAK» (classic, special, original); чотири види ТМ «Галицька»; ексклюзивні види ТМ «Слава», ТМ «Володар» тощо. В асортименті лікерів ТМ «Старий ринок» напої «Вишневий», «Кавовий», «Абрикосовий», «Лимонний», «Шоколадний» і власне «Старий ринок».

 

 

Від автора

 

У середині 90-х років минулого століття, щоб написати матеріал про стан правопорядку на вулицях міста та в громадських місцях, я з нарядом міліції вирушив на патрулювання. На одному з ринків сержант патрульно-постової служби показав на жінку: «Он Клава горілкою торгує. Зараз ми її візьмемо». Як з’ясувалося, міліціянти вже вісім разів «брали» торговку сумнівною горілкою і відводили її до відділка. А чому б вам, – кажу, – не взяти та не закрити джерело, звідки Клава черпає оковиту?» Патрульні стенули плечима. А я зрозумів, що закривати джерело, певно, комусь не вигідно.

 

Теги та ключові фрази
гуртівня від лікерогорілчаного, ціна на львівському заводі горілчаний, львівський горілчаний завод асортимент, львівський лікеро-горілчаний завод ціни на горілку, Статті про кращі лікерогорілчані заводи України, дозатор на львівській горілці, асортимент львівського горілчаного заводу, бальзам дністер ціна, дозатор водочный, лікерогорілчаний завод львів


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

Коментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   



Інші статті
19.04.2011р.

Приватному виноробу для благородних напоїв

Для багатьох професіоналів і аматорів виноробство стало стилем життя або цікавим хобі. Тож не дивно, що кількість невеликих господарств і виноробів-аматорів збільшується в усіх виноробних країнах і навіть у регіонах, де промислового виноградарства не існувало. Розвивається приватне виноградарство й виноробство і в Україні.

15.03.2011р.

Фрукти й овочі сонячної Македонії

Македонська компанія «ГЕНЕЛ» створена у 1993 р. Її структурний підрозділ «ГЕНЕЛ АГРО» експортує свіжі, заморожені і консервовані овочі та фрукти, молочні продукти (бринзу і сир) і вишукані македонські вина.

Більше статей за тегами
Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами

При використанні матеріалів посилання на www.harchovyk.com (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.