Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію


Останні новини
Останні новини
Виробництво казеїну в Україні знову в тренді
11.09.2014р.

Виробництво казеїну в Україні знову стає більш...

Українські аграрії зібрали перший мільйон тонн цукрових буряків
10.09.2014р.

Українські аграрії продовжують збирання пізніх...

В Україні зросло виробництво дитячого харчування
10.09.2014р.

В Україні зросло виробництво дитячого харчування....

В Україні перевиробництво вершкового масла
09.09.2014р.

На українському ринку вершкового масла...

Дві третини українських яєць імпортує Ірак
08.09.2014р.

Азія є пріоритетним ринком і для українських...

Опитування
Опитування

Якої інформації на нашому порталі Вам би хотілося бачити більше?

3686
29.06.2010р. |
Ноу-хау в картоплярстві

Відомо, що для ефективності господарювання і прибутковості аграрного бізнесу просто виростити великий врожай уже недостатньо. Передусім на нього має бути попит, потрібно знати ринок, розуміти чинники, що обумовлюють його мінливість. Нині фермер повинен знати, які сорти вирощувати, якого розміру, кольору, форми і призначення мають бути бульби, що дасть можливість мінімізувати ризик і збільшити прибутки.

Процесу відновлення картоплярства посприяло офіційне відкриття Центру аграрних технологій «ДУКАТТ». Засновники Центру – українські компанії «Фудворкс», «МПР Консалт» та голландська компанія «Агріплан».

На початку 2003 року не викликали сумнівів перспективи картоплярства та овочівництва в Україні. Однак рівень їх виробництва був украй низьким, а тому створення Центру передачі технологій було своєчасним і привабливим бізнесом. Спеціалісти Центру аграрних технологій пройшли навчання у Голландії, Британії, Ізраїлі.

– «Компанія «ДУКАТТ» – відома в Україні в галузі овочівництва та картоплярства. Ми пропонуємо послуги із надання насіннєвого матеріалу, постачання техніки, сертифікації виробництва, будівництва овоче- та картоплесховищ, – розповідає керівник програми картоплярства Центру аграрних технологій «ДУКАТТ» Ігор Чечітко. – «ДУКАТТ» є постачальником техніки та насіннєвої картоплі у понад 30 господарств України. Збудували 10 сховищ «під ключ». Масштабність таких проектів зростає з кожним роком. Для нас є дуже цікавим Західний регіон країни, тому нині ми активно працюємо у цьому напрямі.

Ще одним із важливих проектів нашої діяльності є сертифікація сільгосподарських господарств за європейським стандартом GlobalGAP. Це, як ніколи, актуально у зв’язку із вступом України у СОТ.

– Ігоре Петровичу, в чому переваги сертифікації підприємств?

– У більшості країн світу в галузі харчування система GlobalGАPвважається найефективнішим інструментом управління виробництвом і постачання безпечної продукції. Вона сумісна з іншими системами менеджменту якості, наприклад BRC, IFS, ISO 9001:2000, HACCP.

Вступ України до СОТ відкриває кордони для імпортної продукції, переважна частина якої є сертифікованою, а тому сертифікат GlobalGАP є вагомою конкурентною перевагою. Продукція компаній, яку сертифіковано за цим стандартом, є безпечною для споживання, вона має більший попит, що значно спрощує збут. Також сертифікація дає змогу експортувати продукцію, зокрема на європейські ринки, більшість яких працюють за системою GlobalGАP.

«ДУКАТТ» – єдина в Україні компанія, яка готує господарства до сертифікації за стандартом GlobalGАP. Це новинка на українському ринку, але ми бачимо, що попит на такі послуги постійно зросте. Вже 11 сільськогосподарських вітчизняних підприємств успішно пройшли сертифікацію GlobalGАP.

– Нині є гостра потреба у якісному насіннєвому матеріалі, наприклад картоплі. Що ви можете запропонувати картоплярам і які сорти є найперспективнішими?

– Компанія «ДУКАТТ» є офіційним представником в Україні голландської компанії «HZPC» – одного зі світових лідерів картоплярства. Вона має 70 власних сортів, які успішно вирощують у більш ніж 60 країнах світу. Всі сорти компанії створено методами традиційної селекції, тобто вони не є генетично модифікованими. До Державного Реєстру сортів, придатних до поширення в Україні, в попередні роки занесено 5 сортів картоплі компанії «HZPC»: «Латона», «Джаерла», «Кураж», «Інноватор», «Астерикс». Крім того, ще 9 нових сортів проходять державне сортовипробування. Кожен з цих сортів було спеціально відібрано з урахуванням ґрунтово-кліматичних умов України; сорти ці вирізняються високою врожайністю та іншими цінними якостями.

Так, зокрема, сорт «Джаерла» – це один із найбільш ранньостиглих сортів, він високопродуктивний, посухостійкий, добре зберігається і має гарний смак.

Ранньостиглий сорт «Латона» має дуже вирівняні, ідеальної форми бульби, з жовтою шкірочкою та світло-жовтим м’якушем. Він також є дуже врожайним, стійким проти низки хвороб та чудово зберігається.

Бульби сорту «Інноватор» вирізняються чудовим смаком. Картопляне пюре з цього сорту  просто казкове. Крім цього, це сорт №1 для приготування картоплі фрі. Ним дуже цікавляться постачальники McDonald’s та інших пунктів громадського харчування. 

Середньоранній сорт «Кураж» є універсальним. Його можна використовувати як столовий, а також для переробки на чипси. Має округлої форми бульби з красивою червоною шкірочкою та світло-жовтим м’якушем.

Сорт «Астерикс» також є універсальним, тобто його можна використовувати як столову картоплю і для переробки на фрі. Він належить до середньопізньої групи. Є дуже врожайним, стійким до нематоди та фітофторозу бульб.

Ранньостиглий сорт «Карера» є одним із найсмачніших у світі. Він дуже врожайний, стійкий до нематоди та фітофторозу бульб, механічних пошкоджень і гарно зберігається. Сподіваємося, що невдовзі його буде внесено до національного реєстру.

Ми також пропонуємо обладнання та технікудля вирощування картоплі, обладнання для післязбиральної обробки бульб, завантаження сховищ тощо.

– Які найважливіші проблеми ви можете окреслити у картоплярстві?

– Однією з найважливіших та найскладніших проблем є отримання якісного насіннєвого матеріалу, що, зважаючи на наші кліматичні умови, є надзвичайно відповідальною справою. Лише в окремих регіонах можна вести таке виробництво, оскільки для цього потрібні не тільки відповідні ґрунтово-кліматичні умови, а й віддаленість від місць масового вирощування картоплі, які можуть бути головними джерелами вірусної інфекції.

На жаль, ситуація в системі насінництва картоплі в Україні нині є надзвичайно складною. Для оздоровлення картоплі використовують методи хіміотерапії та термотерапії в поєднанні з культурою апікальної меристеми. Водночас, наразі не досліджені можливі мутації сорту в процесі такого оздоровлення. Досі не відпрацьовано оптимальні схеми введення оздоровленого матеріалу в польову культуру – мікробульбами, розсадою, міні-бульбами, міні-бульбами через теплицю тощо. Введення оздоровленого таким чином матеріалу без попередньої адаптації призводить до швидкого його перезараження і виродження.

Проблема ускладнюється тим, що сама діагностика вірусної інфекції доволі непроста і лише деякі установи мають потрібне устаткування – обладнання для ПЛР-аналізу й аналізу ELISA-test. Здебільшого, насінницькі установи проводить або візуальну діагностику, або серологічну, які є неточними і морально застарілими. Брак сучасних методів діагностики не дає змоги визначати вірусну інфекцію в незначних концентраціях, а також зараженість насіннєвого матеріалу таким небезпечним об’єктом, як віроїд веретеноподібності бульб картоплі. (До речі, дослідження в Росії та Білорусі засвідчили значну зараженість колекцій оздоровлених рослин цим патогеном).

Незадовільний фінансовий стан часто змушує насінницькі підприємства йти простішим шляхом, а саме: не дотримуватися вимог щодо просторової ізоляції; застосовувати заходи догляду, притаманні для вирощування продовольчої картоплі; реалізовувати некондиційний насіннєвий матеріал. Також іноді насіннєвий матеріал реалізують із полів, заражених картопляною нематодою, чорною ніжкою тощо.

Крім того, в Україні вдаються до вирощування картоплі в загальному масиві, з якого на насіння відбирають бульби відповідного розміру (30–50 мм). Але зараження її вірусами зумовлює, насамперед, утворення дрібних бульб, тому частка інфікованих у насіннєвих посівах швидко зростає.

З огляду на усі ці обставини оптимальним варіантом є завезення якісного, сертифікованого насіннєвого матеріалу (еліти чи супереліти) з-за кордону, розмноження його в ліцензованих господарствах до першої репродукції з подальшою реалізацією садивної картоплі виробникам.

Іншою проблемою є відсутність картоплесховищ, які давали б змогу максимально якісно з найменшими відходами зберегти врожай. Загалом, по країні, за різними оцінками, від 8 до 17% врожаю картоплі втрачається при зберіганні. Якщо в Україні щороку вирощують 18–20 млн тонн бульб, то втрати просто колосальні. Переконаний, що вкладати кошти в сучасні сховища варто. Вони не дешеві, але щороку платити високу ціну за неякісне зберігання бульб – ще дорожче.

– Ігоре Петровичу, які ще послуги у сфері навчання надає компанія?

– «ДУКАТТ» вважається чи не єдиним професійним тренінговим центром, який організовує практичні навчання в своїх пілотних господарствах, розташованих у трьох кліматичних зонах країни. Це дає змогу фахівцям аграрної сфери підвищити свою кваліфікацію та ознайомитися з новітніми підходами, на практиці засвоїти всю технологію протягом сезону. Розроблено понад 15 модулів з вирощування, післязбиральної обробки та зберігання різних овочевих культур і картоплі. Навчання у нашому Центрі пройшли понад 3000 фермерів та працівників сільськогосподарських підприємств. «ДУКАТТ» успішно проводить агроконсалтинг для господарств, які вирощують картоплю, овочі відкритого та закритого ґрунту.

Компанія розширює географію свого розвитку – розбудовує логістичний Центр на Одещині, тепличний розсадний комплекс на Херсонщині, Центр картоплярства в Російському Чорнозем’ї – «ДУКАТТ-Росія». Проводяться навчання в Білорусі, Грузії та Казахстані.

Уже п’ятий рік поспіль триває опрацювання різноманітної інформації, ноу-хау та технологічних рішень для овочівництва, картоплярства і суміжних галузей. Фахівці компанії беруть участь у міжнародних виставках, конференціях та форумах. Усі набуті знання впроваджують в Україні з урахуванням місцевих умов і особливостей та використовують у роботі із замовниками й партнерами.

Орислава МУДРА

Теги та ключові фрази
сорт картопли карерра, СОРТИ КАРТОПЛІ, ПОШИРЕНІ В УКРАЇНІ на 2014, картопля каррера, сорти картоплі вирощування в центральних р-нах україни, сорт картопли кураж, новини в картоплярствi 2014, сорти картоплі української селекції, Виробницрво насінневої картоплі, сорти картоплі фірми HZPC, система картоплярства
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

Коментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   



Інші статті
19.04.2011р.

Приватному виноробу для благородних напоїв

Для багатьох професіоналів і аматорів виноробство стало стилем життя або цікавим хобі. Тож не дивно, що кількість невеликих господарств і виноробів-аматорів збільшується в усіх виноробних країнах і навіть у регіонах, де промислового виноградарства не існувало. Розвивається приватне виноградарство й виноробство і в Україні.

15.03.2011р.

Фрукти й овочі сонячної Македонії

Македонська компанія «ГЕНЕЛ» створена у 1993 р. Її структурний підрозділ «ГЕНЕЛ АГРО» експортує свіжі, заморожені і консервовані овочі та фрукти, молочні продукти (бринзу і сир) і вишукані македонські вина.

Більше статей за тегами
Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами
 Реклама: |
При використанні матеріалів посилання на www.harchovyk.com (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.