Українським фермерам необхідно робити кроки в...
У 2019 році на ринок ЄС Україна експортувала половину...
19 листопада у Львові вітчизняна компанії...
Найбільш продаваний бургер з рослинним замінником...
Французькі споживачі стали більш прискіпливими до...
Якої інформації на нашому порталі Вам би хотілося бачити більше?
Фірма „Сигнал-Пак” ще за часів Радянського Союзу була потужним постачальником дозаторів для фасування кондитерської продукції. Нині вперше за останні 10 років підприємство взяло участь в об’єднаних експозиціях „Прод Експо Україна 2006” та „Пак Експо 2006”. Про плани російського виробника розповів комерційний директор ДмитроПрадун.
– Дмитре Олександровичу, чим цікавий для вас український ринок?
– Ми прийшли в Україну, бо з’явився інтерес на ринку харчових продуктів. Можу стверджувати із впевненістю – український ринок справді починає формуватися, розширюватися і саме тому є для нас цікавим. З іншими пострадянськими країнами – Білоруссю, Казахстаном, Прибалтикою ми успішно працюємо вже не один рік.
Побувавши на харчовій експозиції, я зрозумів, що Україна трохи відстає від російського виробника в сегменті виробництва власних продуктів харчування. Та все ж ваш ринок буде стрімко змінюватися. Великі виробники потребуватимуть якісного пакувального і фасувального обладнання. Тому ми зараз формуємо українську філію, шукаємо регіональних представників.
– Що пропонує „Сигнал-Пак” українському виробнику?
– Ми виготовляємо вертикальні пакувальні машини з різноманітними дозаторами: об’ємними шнековими, стаканчиковими, лінійними та комбінаційними. Обладнання призначене для фасування сипких, дрібноштучних продуктів, починаючи з круп і закінчуючи печивом, пряниками, сухарями. Крім того, пропонуємо горизонтальні пакетоформувальні автомати, пристрої контролю ваги, сервісне обладнання.
Орієнтуємося на підприємства вище середнього рівня потужності, так званий преміум-сегмент. Обладнання – високої потужності, має 2 роки гарантії (комбінаційні дозатори – 3 роки гарантії). Продаємо лише нове обладнання, можливий лізинг.
– Наскільки результативною для вас стала харчова виставка у Києві?
– Виставка не надто велика, мало великих виробників – наших потенційних клієнтів, більшість експонентів – середні та малі підприємства. Ми розмовляли з організаторами виставок, і вони повідомили, що в Україні великі виробники на виставках майже не експонуються. Це дуже цікава тенденція, тому що ринок ніби вже поділений, – зрозуміло, хто „грає” на ринку. Це свідчить і про те, що конкуренція не надто серйозна.
– Чи правдивою є думка, що вітчизняне обладнання в сегменті автоматики відстало від західних аналогів?
– Не зовсім. Ми конкуруємо з польськими, італійськими, чеськими виробниками пакувального обладнання. Наприклад, в Росії успішно конкуруємо з італійцями. Ціна обладнання – від 20 тис. євро. Власне, ціна складається з якості. Якщо вам пропонують машину вартістю до 10 тис. євро – це обладнання низької потужності, яке не може працювати у 3 зміни. Наше ж обладнання виробляє 60-100 пакетів на хвилину. Ми даємо гарантію 2-3 роки, а термін випрацювання – 5-7 років, а це вже на рівні чеських та італійських машин.
Асортимент дуже широкий. Залежно від бажань клієнта, комплектуємо лінії. З виробництва комбінаційних дозаторів конкуруємо лише з іноземними фірмами. В Україні такі дозатори взагалі не виробляють!
Розмовляла Уляна Чуба
Додати до закладок | Підписатись | Версія для друку |
Український ринок обладнання для аналізу молока представлений переважно продукцією закордонного виробництва. У нас її пропонують або дочірні підприємства, або компанії-представники чи дистриб’ютори. Для порівняння різновидів, функцій та можливостей аналізаторів молока проведено короткий огляд цього обладнання на українському ринку.
Карамельне розмаїття на вітчизняному обладнанні
Технологія виробництва карамельних солодощів складається з кількох етапів: приготування сиропу, приготування карамельної маси, її охолодження та обробка, приготування карамельних начинок, формування карамелі, обкатування чи обробка поверхні, запаковування. Для виробництва карамелі немає універсального обладнання, кожен із процесів виготовлення карамелі потребує окремих установок.
05/01/2020
|
227
|
04/01/2020
|
30
|
30/12/2019
|
54
|