Кінець осені-2018 ознаменувався проведенням ХХ...
Це найбільш повні і достовірні дані про учасників...
Згідно з оперативними даними, за підсумками...
Третій місяць поспіль Український молочний індекс...
Якої інформації на нашому порталі Вам би хотілося бачити більше?
Із зростанням ролі і кількості використовуваної українським споживачем упаковки на ринку з’являється дедалі більше іноземних фірм, які спеціалізуються на упакуванні. Такий процес закономірний – є попит, отож збільшується пропозиція. Цього року обіцяє посилити свої позиції в сегменті харчової упаковки відомий польський виробник пакувальної плівки – фірма Flexpol-Gąsior.
ПідприємствоFlexpol було створене 1996 року у Плоцьку і дуже швидко стало лідером на ринку поліпропіленової плівки BOPP, відомої під маркою BIFOL – гнучкого пакувального матеріалу, яким користуються для пакування широкого спектра продукції.Згодом вкладені інвестиції та співпраця з найбільшим польським виробником задрукованої упаковки для продуктів харчування дали змогу виробляти харчову упаковку. У липні 2004 року Flexpol купила фірма PPH gąsior sp. z o.o., взявши загальну назву Flexpol-GąsiorSp. z o.o.
НиніFlexpol-Gąsior виготовляє 10 тис. тонн BOPP-плівки, якою пакують харчові продукти – морозиво, печиво, макарони, тістечка, шоколадні вироби і з якої виготовляють етикетки на ПЕТ-тару. Трохи менше (близько 6 тис. тонн) виготовляють плівки СРР, яка підлягає друку і ламінації. З неї виготовляють упаковку для хліба, макаронів, а плівка СРР з твіст-ефектом чудово надається до упаковування цукерків.
Крім Польщі – основного ринку збуту – плівку продають також у країни Східної Європи. „В Україні досі ми були відомі як виробник і постачальник плівки для пакування квітів, але з певного часу її просто не виготовляємо, – розповідає президент фірми Гжегож Шпачко. – Бачимо, що харчовий ринок добре розвивається, тож будемо працювати у напрямі харчової плівки. Досягнути успіху непросто, бо конкуренція, особливо цінова, дуже висока. Але ми віримо, що український клієнт достатньо вимогливий, і „доріс” до якісного продукту. Ми в стані задовольнити ці потреби за атракційною ціною. Сподіваюся, зможемо сягнути непоганого відсотка участі в ринку. Наш продукт вже оцінили ваші найбільші флексографічні друкарні, як-от, завод „БліцФлекс” – з ним ми періодично співпрацюємо”.
Конкуренція на українському ринку пакувань справді дуже висока: тут чимало виробників BOPP-плівки, але менше виробників плівки СРР – і в цьому польський виробник вбачає свій шанс. „У січні цього року ми запровадили найновішу і єдину в Польщі технологію виготовлення п’ятишарової поліпропіленової плівки CAST під торговою маркою QUINTEX, – розповідає Гжегож Шпачко. – Вона інноваційна і надається для пакування найрізноманітніших продуктів, адже має ліпші від своєї попередниці – тришарової плівки – характеристики бар’єрності, прозорості, блиску, кращі механічні характеристики – розтягування, відпірність на розірвання. Це вже світова якість.”
ВиробництвоFlexpol-Gąsior, де працює близько 120 осіб, розташоване за 1000 км від Києва, отож замовлення можуть доставити протягом кількох днів. Власне, президент Шпачко наголошує на тому, що якісного продукту не доведеться довго чекати. Фірма інвестувала в оновлення машинного парку –апаратів для нарізання. „Основна вигода для клієнта, – каже Гжегож Шпачко, – це продукт високої якості, порізаний і доставлений дуже швидко. І цим ми досить успішно конкуруємо на ринку”.
Уляна Чуба
Додати до закладок | Підписатись | Версія для друку |
«Структура ринку молочних інгредієнтів за останні 3–4 роки фактично не змінилася. Так, на ринку з’являються нові виробники, нові продукти, але їхня частка не настільки велика, щоб кардинально змінити ситуацію. Лідерство на ринку України, як і раніше, належить закордонним компаніям-виробникам, які націлені на інновації та новітні технологічні рішення і відіграють роль провідного «локомотива» молочної галузі», – розповіла кандидат технічних наук, заступник директора з науки та зовнішньоекономічних зв’язків компанії «Продсервіс» Тамара Ілляшенко.
Особливості виробництва ковбас
Для кожного виду ковбасних виробів є певний процес виготовлення, затверджено технологічні інструкції та рецептури. Суворе дотримання рецептів, технології та санітарного режиму процесу є обов'язковою умовою одержання високоякісних ковбасних виробів.
01/10/2018
|
508
|
17/01/2018
|
315
|
30/07/2015
|
380
|