Антимонопольний комітет рекомендує...
Міністр аграрної політики України Микола Присяжнюк...
Держспоживстандарт України підтримує необхідність...
Держспоживстандарт заходився перевіряти виробників...
Нині на українському ринку немає чіткої класифікації бутильованої води за типами і, відповідно, нормативних документів на усю наявну у продажі воду. Інформація, вказана на етикетці, часто здатна ввести у оману навіть досвідченого споживача, адже у нашій країні ще не навчилися розрізняти у шифри і коди.
Науково-дослідний центр незалежних експертиз „ТЕСТ” пропонує матеріал, що містить класифікацію бутильованих вод, прийняту в світі.
Суперечності українських законодавчих актів, які нормують упаковану воду, створюють підґрунтя для вільного їх трактування виробниками бутильованих вод, а недостатнє інформування українців про властивості і категорії таких вод у продажі ускладнює їх орієнтацію у виборі якісного продукту.
Якщо в Україні культура споживання упакованих питтьєвих вод лише формується, то в економічно розвинених країнах вона вже існує понад 50 років. Ввести в оману, скажімо, європейського споживача значно складніше, якщо взагалі можливо. Законодавство, на яке опираються виробники вод у цих країнах, значно прозоріше і чітко вказує на наявність двох принципово різних категорій бутильованих вод: перша – це природні мінеральні води, які добуваються у курортних зонах і мають оригінальний хімічний склад, а друга – інші упаковані води, які не прив’язані до певного джерела води і які можна виробляти з будь-якої води, попередньо очищуючи і змінюючи її склад.
Основні терміни
Газація – рівень насичення води вуглекислим газом (СО2). Бутильовані води прийнято поділяти на негазовані, слабогазовані і сильногазовані. Газація впливає, в основному, на смакові якості води, а також показник pH. Оскільки вуглекислий газ підвищує кислотність води, він також виконує функцію консерванту.
Мінеральна питна вода – це вода підземного походження, яка має постійний (стабільний) склад основних хімічних елементів – складний комплекс мінералів і солей, макро- і мікроелементів.
Мінералізація – це кількість розчинних у воді мінеральних солей. За ступенем мінералізації в Україні мінеральні води прийнято розділяти на столові, лікувально столові та лікувальні.
– Столові води (до 1 г/дм3) – можна споживати щоденно без обмежень.
– Лікувально-столові (1–8,0 г/м3) – за рахунок підвищеної мінералізації мають добре виражений прикус. Застосовуються як лікувальний і профілактичний засіб за призначенням лікаря, а також несистематично як столовий напій.
– Лікувальні (понад 10–35 г/дм3) – застосовуються лише під наглядом лікаря. Як правило, не бутилюються, їх застосовують безпосередньо на бальнеологічних курортах.
Питна вода – це вода будь-якого походження, безпечна, благоприйнятна за органолептичними показниками, для споживання людиною у будь-якій кількості протягом усього його життя.
Критерії якості питної води визначені міжнародним і національним законодавством, в Україні вони регламентовані Законом України „Про питну воду і питне водопостачання”, ГОСТ 2874 і СанПіН 383-96 (136/1940-97).
Міфи про воду
Чи правдиве твердження: що чим глибша свердловина, то чистіша отримана з неї вода? Не завжди. Усе залежить від конкретного водоносного горизонту і екологічної чистоти регіону, де є свердловина. Нашарування ґрунту над підземним джерелом дійсно слугує щитом, який захищає від проникання вод, що повертаються. Водночас, багаторічні викиди промислових відходів і сільськогосподарських отрут вже проникли в ґрунт доволі глибоко. Навіть 300-метрова свердловина не гарантує чистоту води.
Чи може будь-яка бутильована вода називатися природною? Ні. Чистих природних джерел існує дуже мало. Тому людина винайшла різні способи очищення води, що пропонується у пляшках для продажу. Спочатку воду викачують або з артезіанської свердловини, а може й з водопроводу, а тоді піддають глибокому очищенню. Використовувані при цьому технології очищають воду від хімічних забруднень, але при цьому руйнують її первинну структуру. На виході отримуємо елементарний розчин солей у дистиляті. Штучна або підготована вода жодного стосунку до природних мінеральних вод немає.
Якщо вода газована, чи вона мінеральна? Це абсолютно різні поняття. Газація води (бульбашки) означає наявність у ній вуглекислого газу (СО2), а мінералізація визначає склад мінеральних солей у воді. Натуральна мінеральна вода може бути як газована, так і негазована. Також газованою може бути як мінеральна вода, так і звичайна вода з-під крану, якщо до неї додати вуглекислий газ.
Чи бутильована вода відрізняється чимось від фільтрованої? Відрізняється. Бутильована вода може бути як природною (попередньо чистою і повністю зберігати свою структуру), так і підготованою.
Підприємства, які розливають підготовану воду, на підставі складних досліджень вихідної води підбирають спеціальний комплекс фільтрів, що забезпечує ефективне очищення води з конкретної свердловини. Побутові фільтри є універсальними, тому не завжди ефективними. Визначити необхідний у конкретному випадку комплекс водопідготовки можуть лише фахівці після проведення повторних досліджень. Окрім того, система водопідготовки (фільтри) потребує періодичного технічного обслуговування й заміни витратних матеріалів. У гіршому випадку такий фільтр перетворюється в джерело зараження води.
Чи справді вода в ПЕТ-пляшках гірша, ніж у скляній пляшці? Ні. Сучасну ПЕТ-тару на відміну від скла не піддають вилуговуванню, тому вона не впливає на якість води. Це стосується лише ПЕТ-тари відповідної якості. Тут спрацьовує також естетичний фактор, наприклад, у європейських країнах в ресторані прийнято ставити на стіл лише скляні пляшки, хоча споживачі з успіхом використовують води тих самих марок у ПЕТ-пляшках вдома чи на вулиці.
За матеріалами науково-дослідного центру
незалежних експертиз „ТЕСТ”
Додати до закладок | Підписатись | Версія для друку |
Нині на ринку представлена велика кількість різноманітних напоїв, а завоювати прихильність споживача можна не лише якістю продукції, а й виглядом упаковки. Не секрет, що нашу увагу привертає насамперед оригінальний зовнішній вигляд товару та його дизайн. Для напоїв скляну тару преміум-класу представляє на ринку молода вітчизняна компанія «Ілона ЛТД».
На колір і смак товариш не всяк – лише компанія „Новаком Україна”
Перефразовуючи відомий вислів про те, що короля робить свита, можна стверджувати, що смакову та візуальну привабливість продукту чи страви створюють приправи, харчові добавки – ароматизатори та барвники. У цій публікації йтиметься про барвники луганської компанії „Новаком Україна” – провідного постачальника харчових добавок, передусім барвників, що використовують у кондитерському виробництві.
Лактулоза. Що може бути краще?
У природі лактулози не існує. Як речовина класу дисахаридів, вона відома ще з середини минулого століття, а як активну харчову добавку і основу для створення різноманітних біосубстрактів її почали використовувати нещодавно. Докладніше про це говоримо з директором ТОВ «Феліцата Україна» Олександром Подосінніковим.
Смакуємо з користю для організму
Нині виробництво снеків – це доволі молода галузь харчової промисловості України. Та за останні 10–15 років ця продукція стала популярною серед споживачів як «компаньйон» до пива або легка перекуска. Задовольняють попит на цю продукцію здебільшого вітчизняні виробники снеків, серед яких – компанія «Захід ТМ». Це підприємство одне із перших налагодило випуск снеків, побудувавши завод практично з нуля.
Донецькі напівфабрикати з домашнім смаком
Сучасний темп життя стає дедалі стрімкішим та насиченішим. Менше часу ми присвячуємо домашній кулінарії, адже тепер мало хто в сімейному колі ліпить вареники чи пельмені. Хоча вітчизняна культура споживання напівфабрикатів не на такому рівні, як у Європі чи США, український ринок напівфабрикатів динамічно зростає. Нині до трійки лідерів на ринку заморожених продуктів харчування належить і «Донецький комбінат заморожених продуктів».