Українському виробнику ковбас цього року вдалося...
Вчора до виконавчого комітету Івано-Франківської...
В Чернігівській області продовжується будівництво...
У Росії готуються до можливого припинення поставок...
Дана тенденція обумовлена, насамперед , обмеженою...
Якої інформації на нашому порталі Вам би хотілося бачити більше?
З появою мережевих супермаркетів з’явилася нова мода – купувати гарно запаковані буряки, картоплю, моркву саме там, у магазині, а не традиційно на базарі. Річ навіть не в моді, а в зручності та можливості економити дорогоцінний час і купувати овочі помитими, очищеними і навіть добре запакованими.
Компанія „РУСБАНА інжинірінг” спеціалізується на реалізації проектів і продажу обладнання із сортування, упаковки і переробки овочів та фруктів; представляє провідних світових виробників обладнання в Україні та Росії. Компанію заснували Ольга та Вадим Задніпрянці в 2003 році у Москві. У 2006 році було відкрито компанію „РУСБАНА інжинірінг Україна” в м. Києві.
Про прихід постачальників на український ринок та відкриття офісу в Києві розповів генеральний директор „РУСБАНА інжинірінг” Вадим Задніпрянець.
– Обладнання яких виробників пропонуєте?
– Серед виробників, продукцію яких представляємо в Україні, насамперед, така фірма, як Allround(Голландія) – це обладнання для миття та калібрування овочів (продуктивністю від 1 до 50 тонн на год.). Компанія також пропонує великий вибір обладнання для обробки моркви, цибулі, картоплі та буряка. Пропонуємо також зважувальне і фасувальне обладнання італійсько-німецької фірми Sorma Group. Таке обладнання дає змогу пакувати в сітки від 0,5 до 50 кг, поліетиленові пакети від 2 до 10 кг, кошички (пластикові бокси). Продуктивність машин – до 4200 упаковок на год. У будь-який вид існуючих упаковок: сітка-рукав, сітка екструдована з привареною стрічкою, в’язана сітка з привареною стріякою, поліетиленові пакети на рулоні і касеті, паперові пакети, пластикові бокси тощо. Продукцію німецької компанії „Кронен” – обладнання для переробки овочів і фруктів (миття, чищення, нарізання) – використовують у харчовій промисловості, катерингу та на великих кухнях.
Також ми представляємо інтереси компанії Urschel США, яка вже багато десятків років (компанії 98 років і вона є світовим лідером у виробництві різальних машин для фруктів та овочів) проектує та виготовляє преціозні машини для нарізання харчових продуктів скибками, кубиками, смужками і локшиною, а також гранулятори, млини, дробилки та інші види подрібнювального обладнання. Sormac (Нідерланди)– ще одна компанія, яка пропонує спеціальне обладнання для очищення та обробки перцю, цибулі, картоплі, огірків, нарізування моркви.
Нещодавно у нас з’явився новий партнер – компанія Eima (ФРГ), яка пропонує спеціальні лінії для корундового очищення картоплі і коренеплодів та промислової переробки продуктів, виробництва пюре, картоплі-фрі, чипсів.
– Чим вас привабив український ринок?
– Майже півроку тому ми відкрили представництво в Києві. Але вже маємо досвід продажів обладнання іноземних фірм в Україні. Серед фірм, які купували обладнання, такі: ТзОВ „Франко-термінал” (Дніпропетровськ), „Агро-Захід” (Рівне).
Звичайно, український ринок для нас є цікавим. Ми є лише постачальниками, пропонуємо сервісне обслуговування, але якщо виробники цього обладнання – добре відомі у світі, то й на цьому ринку вони знайдуть своє місце.
Ринок Росії і України відрізняється приблизно на 3–5 років за розвитком, на користь України, різниця також є у нерівномірному розподілі території, розподіленні населення. Україна – це компактна держава з добре налагодженою інфраструктурою, тому тут спостерігається динаміка розвитку ринку.
Відверто кажучи, ми стурбовані долею вітчизняних сільгоспвиробників, адже вони не захищені і багато втратять з приходом на цей ринок іноземних компаній, що зумовить вступ до СОТ. Ми остерігаємося відкритих кордонів, адже спочатку необхідно захистити свого виробника.
Нині „РУСБАНА інжинірінг” пропонує і малі технологічні вирішення для невеликих підприємств і великі технологічні лінії. Це обладнання продуктивністю від 100–200 кг до 15–20 тонн на год.
Маємо дозвіл від компаній, продукцію яких постачаємо, продавати обладнання у всі країни колишнього СНД. Але поки що безпосередньо постачаємо продукцію із заводів-виробників на територію Росії та України.
– Поділіться планами на цей рік. Як плануєте співпрацювати з українськими виробниками?
– Плани глобальні. Маємо оптимістичні проекти у Центральній та Південній Україні на цей рік. Ми цікавимося сільгоспвиробниками, які просувають продукцію у роздрібні мережі.
Сподіваємося, що легка переробка картоплі, буряка, моркви чи інших продуктів до поставки в магазини, а також бланшування овочів, підготовка до заморожування тощо матиме попит в Україні.
Розмовляла Оксана Сворик
Додати до закладок | Підписатись | Версія для друку |
«Структура ринку молочних інгредієнтів за останні 3–4 роки фактично не змінилася. Так, на ринку з’являються нові виробники, нові продукти, але їхня частка не настільки велика, щоб кардинально змінити ситуацію. Лідерство на ринку України, як і раніше, належить закордонним компаніям-виробникам, які націлені на інновації та новітні технологічні рішення і відіграють роль провідного «локомотива» молочної галузі», – розповіла кандидат технічних наук, заступник директора з науки та зовнішньоекономічних зв’язків компанії «Продсервіс» Тамара Ілляшенко.
Особливості виробництва ковбас
Для кожного виду ковбасних виробів є певний процес виготовлення, затверджено технологічні інструкції та рецептури. Суворе дотримання рецептів, технології та санітарного режиму процесу є обов'язковою умовою одержання високоякісних ковбасних виробів.
25/02/2014
|
153
|
29/01/2014
|
123
|
15/01/2014
|
65
|